بررسی روزنامه های صبح شنبه تهران - سوم خرداد

یک روز بعد از دوم خرداد و سالگرد روی کارآمدن دولت اصلاح طلبان در سال ۷۶ روزنامه های هوادار اصلاحات خبر داده اند که مقامات ترجیح داده اند که امسال هم از خیر مراسم سالگرد بگذرند. سالگرد سوم خرداد، گزارش های مربوط به سفر رییس جمهور به چین و اظهار نظرهایی درباره مذاکرات هسته ای از دیگر مطالب این روزنامه هاست.

حق نشر عکس Araman Newspaper May24
Image caption تیتر و عکس صفحه اول آرمان

به نوشته این روزنامه ها در چند شهر مانند یاسوج و بوشهر که قرار بود چهره های اصلاح طلب سخنرانی کنند و همایش هایی برپا شود از نگرانی تشنج و حرکت گروه های افراطی، به توصیه مقامات محلی اصلاح طلبان بازداشته شدند.

ناصر فکوهی در مقاله ای در شرق با اشاره به اختلافات موجود نوشته: فضای موجود در کشور خبر از عدم‌توافق بر سر موضوع‌های بسیار زیادی می‌دهد. از شیوه مذاکرات هسته‌ای گرفته تا رویکرد اقتصادی و چگونگی مدیریت یارانه‌ها؛ از وضعیت فرهنگ و آنچه «اخلاق» نامیده می‌شود و در صورت ظاهری افراد متمرکزشده، گرفته تا روشن‌شدن تکلیف شبکه اینترنتی که هم آن را می‌خواهیم چون چاره‌ای جز خواستنش نداریم و هم همه وسایل را برای محدودیتش گرد آورده‌ایم؛ از مانع‌تراشی هرروزه برای دولت منتخب، حتی در مسایل زندگی خصوصی مسوولان کشور.

به نظر این جامعه شناس: این فهرست پایان ناپذیر برای بسیاری از مردم، دوم‌ خرداد و خاطره دولتی را القا می‌کند که تلاش می‌کرد اصلاحات و اعتدال را راه و روش خود قرار دهد؛ با وجود این، اغلب کسانی که این خاطره را از آن دولت دارند، هیچ توهمی نسبت به گذشته و حال کنشگران آن و میزان قابلیت و تاثیرگذاری آنها نداشته و ندارند. هم از این‌رو امروز نیز توهمی نسبت به قابلیت‌ها، موقعیت‌های گذشته و حال کنشگران دولت اعتدال ندارند و می‌دانند راهی جز این حمایت برای آینده کشور نیست.

مقاله شرق به این جا رسیده که: مردم هم آن‌موقع و هم امروز می‌دانستند و می‌دانند که در پشت تندروی‌ها و افراطی‌گری‌های مخالف‌خوان، نه باور به راه و روش‌هایی دیگر، بلکه منافع اقتصادی کوتاه‌مدت نهفته است که ممکن است بحران تحریم را تا سال‌های سال ادامه دهد تا محتکران بتوانند بر غم فقیرشدن هرچه‌بیشتر مردم زیر فشار اقتصادی سودهای بی‌پایانی را نثار خود کنند.

خرداد ۷۶ قرار نبود پيروز شويم

سعيد حجاريان در ابتدای مقاله‌ای در آرمان نوشته: "اصلاحات زنده است". در زنده و پويا بودن اصلاحات نباید شك داشت اما اصلاحات فرآيندي آماده نيست بلكه باید خشت بر روي خشت گذاشت و براي رسيدن به آن تلاش كرد.

مدیر روزنامه توقیف شده صبح امروز تاکید کرده: در انتخابات سال ۷۶ كه همگان آن را پيروزي بزرگ جريان اصلاح‌طلب مي‌دانند، اصلا قرار نبود كه پيروز شويم، هيچ تصوري هم براي پيروزي وجود نداشت بلكه هدف اين بود پنج تا شش ميليون راي به نفع كانديداي اصلاح‌طلبان به صندوق ريخته شود تا بتوانند پس از آن انتخابات فعاليت خود را ادامه دهند.

متفکری که از وی به عنوان تیوریسین اصلاحات نام برده می شود در آرمان نوشته: اصولگرايان را نبايد از اصلاح‌طلبان تفكيك كرد چون آنها هم اصلاح‌طلب هستند هرچند ابراز نمي‌كنند. اصلاح‌طلبان و اصولگرايان مي‌گويند مشكلاتي وجود دارد و اين نقطه مشترك بزرگي بين دو جريان سياسي كشور است. عده‌اي اصلاحات سریع را ممکن می دانند و اصلاح‌طلبان مي‌گويند كه اگر توان داريد، برويد و عمل كنيد گرچه ما چنین تصور نمی کنیم.

از دوم خرداد تا ۲۴ خرداد

احمد شيرزاد در مقاله‌ای در آرمان نوشته: دوم خرداد ويژگي‌هايي داشت كه اين روز را بدل به يك روز برجسته در تاريخ ايران كرده است. نخستين ويژگي اين روز اين است در فرايندي كه همه، چه شهروندان و چه فعالان سياسي پيش‌بيني ديگري از نتيجه انتخابات آن سال داشتند نتيجه حاضر رقم خورد. محاسبه‌گران سياسي قبل از این روز ترديد و شك نداشتند كسي را که انتخاب كنند و برگزينند صددرصد مردم هم همان گزينه را انتخاب خواهند كرد و همان گزينه از صندوق‌هاي راي بيرون خواهد آمد.

به نظر این استاد دانشگاه: طبيعي است كه اين اتفاق مهم در آرايش قواي سياسي تاثيرگذار باشد و با پيروزي نيروهاي اصلاح‌طلب جبهه‌هاي سياسي جديدي در كشور شكل گرفت و احزاب جديدي متولد شدند. احزابي كه گرچه بارها از سوي مخالفان اين دولت به عنوان حزب دولت‌ساخته متهم مي‌شدند اما در واقع احزاب جنبش‌ساخته بودند و ثمره اصلاح‌طلبي مردم ايران به‌شمار مي‌آمدند.

سرانجام مقاله آرمان این که: جريان رقيب بعد از انتخابات ۸۴ فكر مي‌كرد جريان اصلاح‌طلبي مرده است و بعد از انتخابات۸۸ هم بار ديگر چنين مسائلي را مطرح كرد. اما انتخابات سال۹۲ ثابت كرد حذف يك جريان ريشه‌اي و انقلابي به اين سادگي كه اين افراد تصور مي‌كردند نيست و جرياني كه ريشه در مردم دارد با يك رويداد و حتي با اشتباهات از بين نمي‌رود و قابليت احياي دوباره خود را دارد.

خاطره شادی جمعی

حق نشر عکس Roozan Newspaper May24
Image caption تیتر و عکس عزیز نعیمی در صفحه اول روزان

فواد شمس در مقاله‌ای در روزان سوم خرداد و آزادی خرمشهر را به یاد آورده و نوشته: شادی دسته جمعی در خیابان های شهر لحظه با شکوهی است. لحظه ای که شهروندان دیگر تنها نیستند. در یک لحظه شاد تمام شهر را پر می کند تنهای در هم تنیده شده یک کل منسجم را به وجود می آورند.

به نوشته این مقاله سوم خرداد ۱۳۶۱ از این رو ماندگارترین روز تاریخ این سرزمین است که اولین تجربه شادی دسته جمعی ما آن هم درست در لحظات سخت این مردم بود. لحظاتی که بیم ها و امید های فراوانی داشت. مردمی که انقلاب کرده بودند اکنون تن سرزمین شان زخم خورده بود. شاید حتی تن تک تک شان زخمی برداشته بود. از حوادث پس از انقلاب و درگیری های داخلی آن انقلاب و یا از جنگ.

مقاله روزان بدین جا می رسد که: سوم خرداد جاودانه است. همچنان که دوم خرداد و ۲۴ خرداد؛ چون تمام این روز ها در یک لحظه بزرگ تاریخی بود که همه مردم به عرصه ی عمومی آمدند. همه شاد بودند، همه خوشحال بودند، همه با هم این شادی را در خیابان های شهر در عرصه عمومی که متعلق به تمام مردم ایران بود جشن گرفتند.

کاهش تورم غیرممکن نیست

هادی حق‌شناس در فرهیختگان با نقل سخن معاون رییس جمهور که به رسیدن به رشد اقتصادی ۸.۲ درصد و کاهش تورم به زیر ۲۰ درصد اشاره کرده است نوشته: در حال حاضر کشور با شرایطی روبه‌روست که به نظر می‌آید انتظار برخی کارشناسان اقتصادی درباره اجرای فاز دوم هدفمندی محقق نشده است. این کارشناسان معتقد بودند پس از اجرای فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها یک تورم ناگهانی پدید خواهد آمد که چنین اتفاقی نیفتاد.

به نظر این نماینده مجلس: با توجه به این اتفاق و براساس مجموعه سیاست‌های پولی بانک مرکزی و سیاست‌های مالی دولت امکان تحقق نرخ تورم هدف‌گذاری شده یعنی زیر ۲۵ درصد در سال ۹۳ وجود دارد.می‌توان امیدوار بود که رشد اقتصادی مثبت شود. چنان که رسیدن به رشد اقتصادی حدود سه درصد نیز دور از انتظار نیست.

چاله بابک زنجانی

حق نشر عکس Shahrvand Newspaper May24
Image caption تیتر و عکس صفحه اول شهروند

شیده لالمی در گزارش اصلی شهروند نوشته: می‌گویند تَرَک‌های ۴۵ درجه خطرناک است، ساختمان ما هم از این ترک‌ها زیاد دارد. نامه نوشتیم که دیوارها ترک خورده. چند هفته است پمپی که آب گودال را تخلیه می‌کرد هم برده‌اند و گودال پر از آب شده. هر روز كه مي‌آييم نمي‌دانيم شب به خانه برمي‌گرديم يا به قبرستان مي‌رويم. نامه‌هایمان به شهرداری بی‌جواب مانده. بابک زنجانی هم که زندان است و این گودالی هم که این‌جا کنده آخر همه ما را به گور می‌برد.

به نوشته این گزارشگر: چند صدمتر بالاتر از میدان ونک، پشت زمینی که آن را مثل یک کارگاه عمرانیمحصور کرده‌اند، آب آرام‌آرام بالا می‌آید. کانکس‌هایی که تا همین چند ماه پیش غلغله آدم بود، از مهندسان و ناظران گرفته تا کارگران، حالا خالی از هر رفت‌وآمدی است. درهای آنها را بسته‌اند و تنها یک نگهبان است که روز و شب‌هایش را بالای سر گودالی ۳۴متری می‌گذراند. چند قدم آن طرف‌تر بیرون این گود شهر یک روز دیگر را، یک صبح دیگر را آغاز کرده ‌است.

شهروند از قول یکی از ساکنان اطراف این گودال نوشته: گودال خیابان ایران‌زمین شهرک غرب که دچار حادثه شد ۳۹ متر عمق داشت، حالا زمین نبش خیابان ولی‌عصر تا عمق ۳۴متری با همان روش گودبرداری شده است، هر دو یک مالک واحد دارند: «بابک زنجانی» که حالا در زندان است. و گودال‌هایی که در گوشه و کنار تهران کنده روی دست شهر مانده است.

باید محاکمه شوند

علیرضا خانی در ابتدای سرمقاله روزنامه اطلاعات سخنان رییس مجلس را نقل کرده که گفته در زمان آلودگی هوا، از مسئولان مربوطه در مورد کیفیت بنزین پرسیدیم، گفتند مشکلی ندارد اما اکنون مسئولان می‌گویند بنزین‌های پتروشیمی چند برابر استاندارد بنزن داشتهاست. باید با خاطیان برخورد شود.

به نوشته سردبیر این روزنامه: تغییر خطوط پتروشیمی‌ها برای تولید بنزین، در زمانی اتفاق افتاد که هنوز کشور در معرض تحریم بنزین قرار نداشت و دولت سابق این کار را به عنوان یک ابتکار پیش دستانه انجام داد. شاید، هزینه‌هایی که این ابتکار بر سلامت مردم گذاشت هنوز معلوم نشده باشد و در آینده بیشتر نمایان شود.

این مقاله به یاد آورده: رسانه‌ها مرتب از مردم می‌خواستند از خانه خارج نشوند، در میادین و چهاررراه‌ها ماسک توزیع می‌کردند و پایگاه‌های اورژانس در نقاط مختلف شهر مستقر می‌شد، پزشکان در تلویزیون به مردم می‌گفتند چه چیز‌هایی بیشتر بخورند تا آثار آلودگی را کم کند، مادران باردار باید چگونه عمل کنند، دولت مرتب تعطیلی اعلام می‌کرد و به ویژه ایام بین التعطیلات بیشتر تعطیل می‌شد و از مردم درخواست می‌شد از شهر بیرون بروند.

حق نشر عکس Shahrvand Newspaper May24
Image caption کارتون هادی حیدری، شهروند

سرمقاله اطلاعات نوشته: أثار سرطان‌ زایی بنزن، چند سال بعد نمایان می‌شود. فراموش نکنیم دولت قبل، از آن ابتکار که اساسا ضرورتی به انجامش نبود ـ کما این که اکنون تولید بنزین پتروشیمی متوقف شده و اتفاقی هم نیافتاده است ـ به عنوان یک افتخار یاد می‌کرد و اکنون رئیس مجلس می‌گوید بانیان همان افتخار باید محاکمه شوند.

طنزنویس سیاست روز هم سخنان رییس مجلس را نقل کرده و پرسیده‫:‬ پیش از وزیر نفت کدام یک از بزرگان زیر به این "نکته" اشاره کرده است؟

الف) ابوالفضل بیهقی – در تاریخ بیهقی –

ب) ابوعلی سینا – در کتاب شفا –

ج) خواجه حافظ شیرازی – در دیوان حافظ –

در آخر این پرسش چند سووالی طنزنویس سیاست روز خود را هم آورده چرا که: هر چند روز یک بار در همین ستون به همین موضوع اشاره کرده بود‫.‬

مطالب مرتبط