عراقچی: باید آماده بود اگر مذاکرات شکست خورد کسی ایران را متهم نکند

حق نشر عکس ISNA
Image caption عباس عراقچی در همایش سراسری هادیان سیاسی سپاه سخنرانی کرده است

عباس عراقچی، معاون وزارت امور خارجه و از مذاکره کنندگان ارشد اتمی ایران گفته است "باید آماده بود و به‌ گونه‌ای رفتار کنیم که اگر مذاکرات شکست خورد کسی نتواند ایران را متهم کند."

آقای عراقچی گفته است"در این زمینه راه اصلی این است که وفاق ملی داشته باشیم."

مذاکره کننده اتمی ایران در همایش هادیان سیاسی سپاه سخنرانی کرده که امروز (سوم خرداد، ۲۴ مه) در تهران برگزار شده است.

آقای عراقچی گفته گروه ۱+۵ می‌گفت "نگرانی‌ ما این است که شما به سمت سلاح هسته‌ای بروید و ایران اعلام کرد اگر ما نگرانی شما را برطرف کنیم، شما حاضر هستید ایران برنامه هسته‌ای صلح‌آمیز خود را همراه با غنی‌سازی و بدون تحریم‌ها ادامه دهد؟ طرف مقابل قبول کرد."

پس از محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه که سرپرست مذاکرات اتمی است، عباس عراقچی دومین نفر گروه مذاکره کننده و نماینده ایران در مذاکرات کارشناسان گروه ۱+۵ است.

به گفته او در توافق ژنو "ایران مقاومت کرد که تاسیسات غنی سازی فردو ادامه یابد" و "غرب نتوانست مخالفت کند و در توافق ژنو پذیرفتند که غنی‌سازی ادامه یابد، راکتور اراک با فرمول ترکیبی کار کند و تاسیسات فردو پابرجا بماند."

حق نشر عکس isna
Image caption آقای عراقچی در جریان مذاکرات اتمی با نمایندگان شش قدرت جهانی از جمله آمریکا، گفت و گو کرده است

مذاکره کننده اتمی ایران گفته تاسیسات فردو "۷۰ متر زیر سنگ است و چون غربی‌ها نمی‌توانند آن را بزنند به دنبال تعطیل کردن آن بوده‌اند. اما آقای ظریف در مذاکرات محکم در مقابل اروپاییان ایستاد و گفت شما چون نمی‌توانید فردو را بزنید می‌خواهید تعطیل کنید بعد نطنز را که ۲۰ متر زیر خاک است بزنید و من اینجا نیامده‌ام که کشورم را در آستانه حمله قرار دهم."

ایران و گروه ۱+۵ تاکنون چهار دور مذاکره با هدف حل و فصل نهایی پرونده انجام داده اند اما در دوره چهارم مذاکرات اعلام شد که اختلاف نظر میان دو طرف وجود دارد و مذاکرات سه روزه "پیشرفت محسوسی" نداشته است.

برخی از چهره ها و رسانه های تندوری سیاسی از جمله روزنامه کیهان از آنچه که "شکست مذاکرات" خوانده اند ابراز خشنودی می کنند اما حسن روحانی، رئیس جمهور ایران گفته درباره رسیدن به توافق جامع اتمی تا اوایل تابستان سال جاری، خوشبین است.