عراقچی: در مذاکرات هسته‌ای تاکتیک برد-برد ممکن است

حق نشر عکس AFP
Image caption آقای عراقچی می‌گوید ایران هیچگاه بر سر نیازهایش معامله نخواهد کرد

عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران می‌گوید که ایران در مذاکره با ۱+۵ تنها "اعتماد سازی" و "پاسخ به ابهامات" را می‌پذیرد و هیچ امتیازی به غرب نخواهد داد.

آقای عراقچی امروز یکشنبه (چهارم خرداد) گفت که در مذاکرات هسته‌ای هدف ایران این است که "برنامه صلح آمیز هسته ای از جمله غنی سازی را تثبیت کرده" و بهانه برای اعمال فشارهای بیشتر را از غرب بگیرد.

معاون وزیر امور خارجه گفت ایران به دنبال بازی بُرد - بُرد در گفتگوهاست؛ البته به نظر آقای عراقچی "در اصول نمی توان به دنبال بازی بُرد - بُرد بود اما در تاکتیک می شود."

"برای ما این که برنامه صلح آمیز از جمله غنی سازی داشته باشیم و تحریم نباشیم، بُرد است و برای آنها اگر اطمینان حاصل شود که سلاح هسته ای در کار نیست، بُرد است."

"امتیازی که ما به آنها می دهیم این است که بمب هسته ای نداشته باشیم که این در حقیقت هیچ امتیازی نیست چرا که هیچ گاه دنبال سلاح هسته ای نبوده و نیستیم."

آقای عراقچی گفت: "توافق ژنو حق غنی سازی ما را می‌پذیرد و تضمین داده که در هر توافق نهایی هم غنی سازی ایران ادامه خواهد داشت."

آقای عراقچی این توافق‌نامه را به معنای عبور آمریکا از حق قرمز خود توصیف کرد در حالیکه به گفته او، ایران در مذاکرات تا به حال از خط قرمز خود عبور نکرده است.

ایران و شش قدرت جهانی اوایل آذر سال گذشته به توافقی شش ماهه رسیدند که مطابق آن قرار شد ایران بخش‌هایی از برنامه هسته‌ای خود را کند یا متوقف کند و در عوض برخی تحریم‌ها علیه این کشور سبک یا لغو شود.

مهلت این توافق آخر تیر به پایان می‌رسد.

به نظر آقای عراقچی، اگر مذاکرات تا سی تیر به نتیجه نرسد کار سخت‌تر می شود هرچند می‌شود "شش ماه دیگر مذاکرات را ادامه داد."

آقای عراقچی گفت طولانی شدن مذاکرات به نفع نیروهای خارجی مخالف توافق ژنو است که "در پی ایجاد تنش در منطقه هستند."

با این حال در مذاکرات "دست ما پُر است" چون ایران فناوری و تاسیسات لازم را از "ابتدا تا انتهای چرخه سوخت هسته‌ای" در اختیار دارد.

آخرین دور مذاکرات ایران و ۱+۵ جمعه ۲۶ اردیبهشت بدون نتیجه به پایان رسید، اما مقامات وزارت امور خارجه ایران بارها تاکید کرده اند که توافق هسته‌ای "امکان‌پذیر" است و مذاکرات "نه شکست خورده و نه به بن بست رسیده" است.

با این‌حال منتقدان مذاکرات از جمله حسین شریعتمداری، مدیر مسئول کیهان مذاکرات را شکست خورده دانستند: "مذاکرات وین ۴ که می‌توانست به شدت آسیب‌رسان باشد، با شکست روبرو شد و تلاش همه‌جانبه و چندماهه اخیر حریف خوشبختانه بی‌نتیجه ماند."

دور بعدی گفتگوهای ایران و ۱+۵، در روزهای ۲۶ تا ۲۹ خرداد در وین انجام خواهد شد.