رهبر ایران: کسانی که سازش و تسلیم را تئوریزه می‌کنند، خائن هستند

حق نشر عکس khamenei.ir
Image caption رهبر ایران با نمایندگان مجلس ملاقات کرده است

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، گفته است که مذاکرات خارجی ایران هم بخشی از مبارزه برای بقای جمهوری اسلامی است و کسانی که در ایران سازش و تسلیم در سیاست خارجی را تئوریزه و ترویج می‌کنند خائن هستند.

آقای خامنه‌ای امروز یکشنبه ۴ خرداد (25 مه) در دیدار با نمایندگان مجلس ایران بر ضرورت "مبارزه" تاکید کرد و گفت: "علت تاکید بر ادامه مبارزه، جنگ طلبی نظام اسلامی نیست، بلکه عقل و خرد حکم می کند که انسان برای عبور از منطقه ای مملو از دزدان دریایی، خود را مجهز کند و توانایی و انگیزه دفاع از خود را داشته باشد."

او گفت همه مسئولان کشور، از جمله در مذاکرات خارجی "باید بدانند که در حال مبارزه هستند و در مسیر ادامه مبارزه پیدایش و بقای نظام اسلامی قرار دارند."

رهبر ایران افزود: "کسانی که می‌خواهند، سازش و تسلیم در برابر زورگویان را ترویج و نظام اسلامی را متهم به جنگ طلبی کنند، در واقع مرتکب خیانت می ‌شوند."

آیت‌الله خامنه‌ای سال گذشته و چند هفته پس از روی کار آمدن دولت حسن روحانی اعلام کرد: "من مخالف حرکت‌های صحیح دیپلماسی نیستم، بنده معتقدم به همان چیزی که سال‌ها پیش نامگذاری شد به نرمش قهرمانانه."

به دنبال این موضعگیری او، روسای جمهور ایران و ایالات متحده برای اولین بار با یکدیگر تلفنی گفتگو کردند و چند ماه بعد نیز ایران و کشورهای ١+۵ به توافقی موقت درباره برنامه هسته‌ای ایران و برخی تحریم‌های وضع شده رسیده‌اند.

برخی از هواداران آیت‌الله خامنه‌ای محمدجواد ظریف، وزیر خارجه را به عقب‌نشینی از مواضع اصولی جمهوری اسلامی متهم می‌کنند. انتقادهای آنان در هفته‌های اخیر بالا گرفته است.

رهبر ایران ضمن تاکید بر مبارزه در مذاکرات خارجی گفت: "این مبارزه تا چه زمانی طول خواهد کشید؟ مبارزه و جهاد تمام شدنی نیست... اما ممکن است در شرایط مختلف شیوه‌ها و روش‌های جهاد و مبارزه متفاوت باشد."

دولت حسن روحانی می‌گوید در مذاکرات جاری با ۱+۵ تنها "اعتماد سازی" و "پاسخ به ابهامات" را می‌پذیرد و هیچ امتیازی به غرب نخواهد داد.