ارکستر ملی ایران 'احیا شد'

حق نشر عکس Fars

ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی، از قول یک مقام دولتی در وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از احیای ارکستر ملی ایران و تامین هزینه های آن از سوی دولت خبر داده است.

بر اساس این گزارش، پیروز ارجمند، مدیرکل دفتر موسیقی وزارت فرهنگ، در نشستی در شهر شیراز اعلام کرده که فرهاد فخرالدینی مجددا به رهبری ارکستر ملی انتخاب شده است.

احیای ارکستر ملی ایران از وعده های حسن روحانی، رئیس جمهور میانه روی ایران بود که در جریان یازدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری در بهار سال گذشته به پیروزی رسید.

آقای روحانی اوایل زمستان سال گذشته گفته بود: "از اینکه ارکستر سمفونیک و ارکستر ملی به تعطیلی کشیده شده است، بسیار متاسفم و حتما این دولت در همین ماه‌های آینده آنها را احیا خواهد کرد."

این ارکستر در اوایل دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی به رهبری آقای فخرالدینی تاسیس شد.

موضوع ارکستر ملی و ارکستر سمفونیک تهران، از حدود سه سال پیش در دوره ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد و در پی ابراز نگرانی ناظران از فعال نبودن آنها مطرح شد؛ هر چند مقامات وقت وزارت ارشاد تعطیل کردن این تشکیلات هنری را تکذیب کردند و گفتند که صرفا در نظر دارند اقداماتی را برای سازماندهی اداری آنها صورت دهند.

با این همه، خبرگزاری ایلنا دو سال پیش با اشاره به "شایعاتی در مورد تعطیلی ارکسترهای سمفونیک تهران و ارکستر ملی و رد آن از سوی برخی مسئولان"، از قول یک عضو دائم ارکستر سمفونیک تهران نوشت که کمک مالی دولت به این ارکستر متوقف و این ارکستر عملا تعطیل شده است.

مطالب مرتبط