شام کاری ظریف و اشتون امشب در سرکنسولگری ایران در استانبول

حق نشر عکس Getty
Image caption دور پیشین گفت و گوهای جامع اتمی ایران و شش قدرت جهانی 'بدون پیشرفت محسوس' پایان یافت

اولین دور از مذاکرات غیررسمی محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران و کاترین اشتون نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور سیاست خارجی، در استانبول ترکیه برگزار شده است.

ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی می گوید محل این مذاکرات هتل چراغان استانبول است. این هتل در دوره ریاست جمهوری پیشین ایران، محل مذاکرات اتمی ایران و گروه ۱+۵ بوده است. قرار است آقای ظریف و خانم اشتون امشب در یک شام کاری به میزبانی ایران و در محل سرکنسولگری این کشور در استانبول شرکت کنند.

آقای ظریف پیش از شرکت در نشست وزرای خارجه کشورهای عضو جنبش غیر متعهدها در الجزایر، برای دیدار دو روزه غیررسمی با خانم اشتون، وارد استانبول شده است.

او گفته در این دیدار فقط خانم اشتون و دستیارانش در اتحادیه اروپا شرکت دارند و این مذاکرات، مذاکرات ۱+۵ نیست.

این دیدار کمتر از دو هفته پس از پایان دور چهارم گفت و گوهای جامع اتمی ایران و گروه ۱+۵ انجام می شود که طی آن دو طرف اعلام کردند "بدون پیشرفت محسوس" به پایان رسید.

خبرگزاری های ایران از قول منابع مطلع گفته اند که دیدار دو روزه غیر رسمی آقای ظریف و خانم اشتون تبادل نظر درباره گام نهایی توافقنامه ژنو و گفت و گو درباره نحوه پیشرفت مذاکرات ایران و گروه ۱+۵ است. بر اساس توافق ژنو، ایران و گروه ۱+۵ ظرف شش ماه پس از آغاز اجرای توافق باید برای حل و فصل نهایی و جامع پرونده اتمی ایران به توافق برسند. این مهلت اوایل تابستان سال جاری به پایان می رسد.

آقای ظریف در راه سفر به استانبول به ایرنا خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی گفته است که "من کماکان بدبین نیستم. فکر می کنم اگر طرف مقابل دنبال زیاده طلبی نباشد و این درس را آموخته باشد که با فشار و تحریم کاری به پیش نمی رود، به نتیجه خواهیم رسید."

وزیر خارجه ایران گفته "طرفین باید به دنبال انتخاب های جدید باشند یا روش هایی که طرف مقابل را قانع کند." در حالی که حدود دو ماه با پایان مهلت پیش بینی شده برای توافق جامع زمان باقی مانده آقای ظریف گفته "چنانچه در این مدت به نتیجه نرسیم، ۶ ماه دیگر هم فرصت داریم البته هنوز هدف ما این است که تا پایان این دو ماه به نتیجه برسیم."

عباس عراقچی، از مذاکره کنندگان ارشد اتمی ایران هم گفته هم گفته اگر تا ۳۰ تیر (پایان دوره شش ماه توافق ژنو) مذاکرات به نتیجه نرسد، "کار سخت تر می شود."

آقای عراقچی همراه با مجید تخت روانچی، معاون اروپا و آمریکای وزارت امور خارجه و حمید بعیدی نژاد مدیرکل سیاسی و امنیت بین الملل و مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه، آقای ظریف را در مذاکرات غیررسمی با خانم اشتون همراهی می کنند.

مطالب مرتبط