مقام نظامی ایران خواستار حمایت گروه های فلسطینی از دولت سوریه شد

سوریه - حماس حق نشر عکس a
Image caption نمونه ای از پست های شدیداللحن صفحه "اخبار تحولات سوریه" علیه حماس

امیرعلی حاجی زاده فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران از "گروه های مقاومت فلسطینی" خواست "در کنار سوریه بایستند".

به گزارش تلویزیون العالم، وابسته به صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران، سرتیپ حاجی زاده با تاکید بر اینکه "سوریه در کنار مقاومت ایستاد و باید از این کشور دفاع کرد" گفت: "باید ثابت کنیم که به یکدیگر وفاداریم و همچنان در مقابله با رژیم صهیونیستی متحد و هماهنگ هستیم."

ایران و حماس، تاکنون مواضع متفاوتی در مورد درگیرهای سوریه گرفته اند که به بروز اختلافات بی سابقه میان آنها انجامیده است.

در ماه های اخیر، حتی برخی از حامیان ایرانی دولت بشار اسد، نیروهای حماس را به شرکت فعالانه در عملیات شورشیان علیه دولت سوریه متهم کرده اند.

یک صفحه فعال فیسبوکی به نام " اخبارتحولات‌سوریه"، که از دی ماه گذشته فعالیت خود را آغاز کرده، در همین ارتباط حتی با انتشار تصاویری از جنگجویان فعال در سوریه، آنها را برخی اعضای ارشد حماس معرفی کرده که در حال جنگ با نیروهای دولتی هستند.

در این صفحه، که حاوی عکس ها و فیلم های زیادی از مواضع طرف های درگیر در جنگ سوریه است، این جنگویان به "بی بصیرتی"، "حماقت" و "خیانت" متهم شده اند.

تغییر روابط ایران و حماس

با وجود حمایت‌های مالی ایران از حماس، این گروه حاضر نشد از سیاست‌های جمهوری اسلامی درقبال سوریه پیروی و از بشار اسد، رئیس جمهوری سوریه حمایت کند.

اختلاف‌ها تا آنجا ادامه پیدا کرد که خالد مشعل، رئیس دفتر سیاسی حماس از دمشق، پایتخت سوریه، خارج شد و فعالیت‌های سیاسی خود را به دوحه پایتخت قطر منتقل کرد.

با این حال در آذر ماه گذشته، محمود الزهار، از مقام‌های ارشد جنبش فلسطینی حماس، ضمن تایید اینکه رابطه حماس با ایران "تحت تاثیر وضعیت سوریه" قرار داشته، گفت که روابط دو طرف "احیا شده است".

وی خروج این گروه از سوریه را نشانه بی‌طرفی جنبش حماس در درگیری‌های سوریه دانست و گفت: "ما تاکید کرده‌ایم که در امور داخلی سوریه یا کشورهای عرب دیگر دخالت نمی‌کنیم."

در خردادماه ۱۳۹۲، یک مقام ارشد گروه اسلامگرای حماس از "اختلافی کم‌سابقه" با دولت ایران بر سر جنگ داخلی سوریه خبر داده بود. پیش از آن هم غضنفر رکن‌آبادی، سفیر ایران در لبنان به وجود چنین اختلافی اذعان کرده بود.

در دوره سردی روابط ایران و حماس، گزارش های مختلفی منتشر شد که از کاهش حمایت مالی ایران از این گروه سنی حکایت داشت.

فرمانده نیروی هوافضای سپاه پاسداران، در اظهارات جدید خود تاکید کرده است که "پیروزی های" نیروهای ضداسرائیلی در گذشته، نتیجه "هماهنگی" آنها بوده و این هماهنگی نباید از بین برود.

مطالب مرتبط