رادان از جانشینی فرمانده پلیس ایران رفت

حق نشر عکس tasnimnews

به گزارش چند خبرگزاری ایران، اسماعیل احمدی مقدم، فرمانده پلیس ایران، حسین اشتری را به جای احمدرضا رادان به عنوان جانشین خود "منصوب کرده است."

آقای رادان از سال ١٣٨٧ جانشین آقای احمدی مقدم بود.

آقای اشتری، که به گزارش خبرگزاری‌ها به عنوان جانشین تازه فرمانده پلیس ایران انتخاب شده، در پست قبلی خود فرمانده پلیس اطلاعات و امنیت ایران بوده است.

خبرگزاری تسنیم می‌گوید که مراسم تحلیف و تودیع آقایان اشتری و رادان روز چهارشنبه (٧ خرداد) برگزار خواهد شد.

خبرگزاری مهر می‌گوید که احمدرضا رادان همچنان در پلیس خواهد ماند. مهر براساس شنیده‌های خود از احتمال تغییر فرماندهان برخی "پلیس‌های تخصصی" و فرماندهان پلیس در استان‌های بزرگ خبر داده است.

حق نشر عکس FARS
Image caption حسین اشتری پیش از این فرمانده پلیس امنیت بوده است

احمدرضا رادان پیش از این که به جانشینی فرماندهی پلیس ایران برسد، فرمانده پلیس تهران بود. اجرای طرح "ارتقای امینت اجتماعی" یکی از عمده‌ترین اقدامانی بود که آقای رادان در دوران مسئولیتش در آن نقش داشت.

پلیس ایران در قالب این طرح به کنترل پوشش شهروندان، به ویژه زنان و دختران، می‌پردازد. پلیس در این طرح همچنین گروه‌هایی از جوانان را که بعضا سابقه بزهکاری دارند، تحت عنوان "اراذل و اوباش" بازداشت می‌کند.

در جریان اعتراضات سال ٨٨ برخی احمدرضا رادان را متهم می‌کردند که در شکنجه‌های بازداشتگاه کهریزک، که دست کم سه نفر در آن کشته شدند، دست داشته است. آقای رادان با تاکید این اتهامات را رد می‌کرد و هیچ مرجع رسمی نیز اتهامی متوجه او نکرد.

احمدرضا رادان از جمله مقام‌های ایرانی است که از سوی ایالات متحده آمریکا مورد تحریم قرار گرفته است.

فرماندهی اسماعیل احمدی مقدم بر پلیس ایران به تازگی با دستور آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر، و ابلاغ عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران، تمدید شده است.

مطالب مرتبط