بررسی روزنامه‌های صبح دوشنبه تهران - پنجم خرداد

حق نشر عکس non
Image caption تیتر و عکس صفحه اول روزان

روزنامه‌های امروز صبح تهران با انتشار سخنان تازه‌ای از حسن روحانی، پاسخ اصولگرایان را به گفته‌های قبلی وی منعکس کرده و از وزن کشی اصولگرایان در انتخابات هیات رییسه مجلس نوشته‌اند.

ادامه واکنش ها به اعدام مه آفرید امیرخسروی از جمله دیگر مطالب این روزنامه‌ها است.

اگر همین تندروهای افراطی نبودند

حسین شریعتمداری در سرمقاله کیهان در پاسخ هواداران دولت که از گروه‌های تندرو گلایه دارند نوشته: اگر انقلاب اسلامی و نیاز نظام سلطه جهانی به جریان‌سازی منطقه‌ای علیه آن نبود، آمریکا و متحدانش به ملک عبدالله و ملک‌حسین و حسنی‌مبارک کمترین اهمیتی می‌دادند؟ اگر مقاومت حزب‌الله نبود، آمریکا و اسرائیل نیازی به محمود عباس و تحویل گرفتن خط سازش در منطقه داشتند؟

به نوشته مدیر این روزنامه: اگر محمد مرسی و اخوان‌المسلمین، بعد از انقلاب اسلامی مصر راه سازش با آمریکا و اسرائیل و متحدان منطقه‌ای آنها، نظیر عربستان و قطر را در پیش نگرفته بودند، آیا امروز مردم مصر زیر چکمه نظامیان آمریکایی دست و پا می‌زدند؟ چنان که اگر مردم سوریه در کنار بشار اسد در مقابل آمریکا و متحدانش مقاومت نکرده بودند، امروز شاهد پیروزی بودند؟

در پایان سرمقاله کیهان به سازشکاران و نسخه‌نویسان "تسلیم" یادآور شده: در مقابل هر نفسی که می‌کشید و هر گامی که به آرامش و امنیت برمی‌دارید، هزار بار بر دست و بازوی همان کسانی بوسه بزنید که ولی‌نعمت شما هستند ولی‌ با نمک‌ناشناسی آنان را "تندرو" و "افراطی" می‌نامید!

محدودیت اینترنت، لازم یا بی فایده؟

شهروند در مقاله ای با اشاره به انتقادهای تندروان از حسن روحانی به خاطر گفته هایش درباره اینترنت و لزوم رفع محدودیت ها نوشته: برخی از منقدان با ارجاع به نتایج موتورهای جست‌وجو، نشان داده است که ایرانیان بیشترین عکس‌ها را درباره "دختر"، "زن" و برخی کلمات مستهجن جست‌وجو کرده‌اند و با شرح مطالبی درپی اثبات این هستند که کاربران اینترنت در ایران عموما در پی اینها هستند.

نویسنده مقاله تاکید کرده: میان آزادی اینترنت و بالا بودن تعداد جست‌وجوهای این کلمات ربطی وجود ندارد. اینترنت نیست که چنین علاقه یا نیاز یا کنجکاوی‌ ایجاد کرده، بلکه این موارد قبلا ایجاد شده و اکنون از طریق اینترنت خود را بروز می‌دهد و اگر اینترنت هم نباشد، به نحو دیگری انجام می‌شود.

مقاله شهروند با اشاره به این که با حذف اینترنت، مساله حل نمی‌شود پیشنهاد کرده: منتقدان مقایسه‌ای میان بیشترین کلمات جست‌وجو شده بر حسب کشورها کند تا ببیند چرا کاربران ایرانی در مقایسه با بسیاری از کشورهای دیگر در رتبه‌های بسیار بالا از حیث جست‌وجوی این کلمات هستند و تفاوت شهرهای ایران را بسنجند و توضیح دهند که چرا برخی شهرهای مرکزی کشور که طبعا سنتی‌تر هم هستند، در رأس این جست‌وجوها قرار می‌گیرند.

شلاقی در میان نیست

سیاووش کاویانی در مقاله ای در سیاست روز در پاسخ رییس دولت که گفته مردم را با شلاق و زور نمی توان به بهشت برد نوشته:حکومت اسلامی در قبال مردمش وظایفی دارد. یکی از آن وظایف پاک کردن پلیدی‌ها و بدی‌ها از جامعه اسلامی است. حکومت اسلامی نمی‌تواند همچون حکومت‌های لائیک و سکولار و لیبرال نسبت به وضعیت فرهنگی، اجتماعی و ناهنجاری‌ها بی‌تفاوت باشد به همین خاطر است که قوانینی برای جلوگیری از خطاها و بدی‌ها وجود دارد.

نویسنده مدعی شده: حتی همان کشورهای به اصطلاح آزاد هم برای خود قوانینی دارند و مردم را به حال خود رها نمی‌کنند. این آقای رئیس‌جمهور گفته است "بگذاریم مردم در سلامت روحی باشند، در زندگی مردم هرچند با نیت دلسوزی حق دخالت نداریم. بگذاریم مردم راه بهشت را خودشان انتخاب کنند زیرا نمی‌توان به زور و با شلاق آنها را به بهشت هدایت کرد." چه معنی و مفهومی دارد.

در ادامه مقاله سیاست روز آمده: اکنون هم شلاقی در کار نیست. توصیه و راهنمایی و راه را نشان دادن در هوای آلوده‌ای که هر آن ممکن است مردم به ویژه جوانان کشور را دچار نابودی و بیراهه کند باید وجود داشته باشد وگرنه اگر بگذاریم که مردم خود راه بهشت را پیدا کنند اگر به بیراهه بروند مسئولیت با کارگزاران نظام اسلامی خواهد بود.

مشکوک بودند

پوریا عالمی در ستون آسانسور شرق از حســین نقوى، نماینده مجلس نقل کرده که گفته است: دولت نهم و دهم که روى کار آمد، َدر دکان اینها را بست. کرکره هایشان را پایین کشید، درست هم بود. بسیارى از این کرکره ها واقعا باید پایین کشیده مى شد. نگاه دولت احمدى نژاد نگاه خوبى بود.

گفتم: اینها که کرکره شان را کشیدید پایین، دقیقا چى هستند؟ گفت: NGO بودند. گفتم: دستتان درد نکند. ولى چرا؟

نقوى گفــت: فعالان ضدنظــام در NGOها درحوزه هاى فرهنگى،اقتصادى و اجتماعى سرمایه گذارى کلانــى کردند. ما در گــرگان NGO داریم که براى خانم هاى خانه دار جلسه مى گذارند و حقوق بشر درس مى دهند. ظاهرش هم خیلى خوب است. اما در باطن کاملا ایده هاى فمینیستى را ترویج مى کنند. در دولــت آقــاى خاتمــى روى موسســات مردم نهاد و NGOها بســیار کار کردند. تشکل هایى درست شدند که کاملا در راستاى اهداف صهیونیست ها فعالیت مى کردند.

حق نشر عکس non
Image caption کارتون رضا گنجی، فرهیختگان

در پایان طنز شرق آمده: گفتم خوب کردید کرکره آقاى خاتمى را هم پایین کشیدید. من از اول بهش مشکوک بودم چون همه چیز را داشت مى کشید بالا. کرکره که چیزى نبود. فرهنگ و اینا را هم کشــید بالا. ولــى دولت آقاى احمدى نژاد خوب کرد پایین کشید.

انتظار مردم بعد از اعدام

کوروش شجاعی در مقاله ای در خراسان درباره اعدام مه آفرید امیرخسروی نوشته: بی گمان این فساد ۳ هزار میلیارد تومانی توسط یک نفر به وقوع نپیوسته، پس همانطور که عامل اصلی این فساد و ضربه به اقتصاد کشور و اعتماد مردم به اشد مجازات محکوم شد مردم انتظار دارند تمام کسانی که به هر شکل در این فساد نقش داشته اند نیز به سزای عمل خود برسند.

به نوشته این روزنامه اصولگرا: فسادهای بزرگ این چنینی بدون همکاری، مباشرت و تبانی برخی از مسئولان بانکی و دوایر دولتی شکل نمی گیرد، و باید همه مقصران محاکمه و به سزای عمل خود برساند به گونه‌ای که هیچ مقصر و یا مجرم خرد و کلانی در هر رده مسئولیتی که قرار دارند یا داشته‌اند کمترین حاشیه امنی برای فرار از محاکمه و مجازات پیدا نکند و نتواند از چنگ قانون بگریزد.

کبری آسوپار هم در روزنامه جوان نوشته با این اعدام متهم پرونده فساد اقتصادی آن بخش از افکار عمومی که به جدیت دستگاه قضایی در رسیدگی به این پرونده بدبین بودند نیز قانع شدند که قوه قضائیه عزم خویش را جزم کرده که به تخلفات گسترده اقتصادی موجود در این پرونده رسیدگی کند. پرونده‌ای که بیش از آنکه پول مردم و نظام را برده باشد، آبروی جمهوری اسلامی را خدشه‌دار کرد.

به نظر نویسنده: زمانی هم که رسیدگی به این پرونده آغاز شد، بسیاری از توده‌های مردم بر این باور بودند که برخوردی جدی صورت نخواهد گرفت و برگزاری جلسات طولانی و متعدد دادگاه‌های رسیدگی به این پرونده را شاید نمایشی بیش قلمداد نمی‌کردند. حالا اما فرد ردیف اول این پرونده دیگر در قید حیات نیست و به حکم دادگاه صالحه طعم مرگ را چشیده است.

حق نشر عکس non
Image caption کارتون حمید صوفی، جهان صنعت

مقاله روزنامه وابسته به سپاه پاسداران نظر داده: غیر از مه‌آفرید خسروی، سه نفر از متهمان دیگر این پرونده نیز در انتظار اعدام هستند؛ از سوی دیگر اخباری مبنی بر دست داشتن برخی مسئولان سیاسی نیز در این پرونده به گوش می‌رسد. برخی متهمان رده بالا نیز همچنان در کانادا فراری هستند. آیا می‌توان به اجرای کامل‌تر عدالت امید بست؟

مجادله ۱۵ هزار میلیارد تومانی

محمدصادق جنان‌صفت در مقاله ای در اعتماد نوشته: مجادله‌یی پنهان بر سر پنج میلیارد دلار قرضی وجود دارد که مالکان ۶۰۰ بنگاه از حساب ذخیره ارزی در زمانی که نرخ هر دلار هزار تومان بود گرفتند. و حالا آنان فاش می کنند که روسای چهار بانک عامل تحت‌شرایط ویژه صدها کارخانه‌دار را سه ستاره کرده و آنها را از دریافت تسهیلات ریالی نیز محروم و آنها را تا مرز ورشکستگی کامل هدایت کنند.

نویسنده اقتصاددان درباره ستاره‌دار کردن کارخانه‌داران به وسیله بانک‌هایی که اکنون دیگر خصوصی نیستند نوشته که این نقطه عطفی درمناسبات میان دولت، بانک مرکزی، بانک‌ها با یکدیگر و بانک‌ها با صاحبان صنعت است.

سخن نهایی مقاله اعتماد این است که: دولت ناگهان و بر اساس شرایط تحمیل شده از تحریم و همچنین اجرای ناکارآمد یارانه‌ها نرخ دلار را از هزار تومان به سه هزار تومان برساند و آنها را دچار زیان مفرط کند. دعوایی که وجود دارد برسر ۱۵ هزار میلیارد تومان است. مطابق گفته کارخانه‌داران، مدیران بانک‌ها با ترفندهای گوناگون راه‌هایی برای ورشکسته کردن بنگاه‌ها را سهوا یا عمدا در پیش گرفته‌اند که می‌تواند به بیکار شدن هزاران شاغل ۶۰۰ بنگاه بدهکار منجر شود.

نجات دریاچه ارومیه

محمدرضا تابش در مقاله ای در آرمان با اشاره به خبرهایی که پیرامون آب گیری دریاچه ارومیه منتشر شده نوشته این کار پیش از هر چیز از اثر مطالبه مردم بود که جلوگیری از تخریب محیط زیست و احیای دریاچه‌ها و تالاب‌هایی را خواستند که در سال‌های گذشته با سوء مدیریت به نابودی کشانده شده بودند.

حق نشر عکس non
Image caption کارتون حسن کریم زاده، شهروند

به نوشته نماینده اردکان در مجلس: این باعث شد دولت و مجلس اقدامات گسترده‌ای در این زمینه سامان دهند و حتی کار به مجامع بین‌المللی کشیده شد. و منتج به این شد که روند تخریبی دریاچه ارومیه متوقف شود و برای ترمیم این دریاچه نیز اقداماتی شاید کند اما، تاثیر گذار انجام شود.

در ادامه مقاله آرمان آمده: باید در صدد جلب اعتبارات بین المللی بر آمد و این وابسته به تعامل سازنده‌ای است که دولت می‌تواند با این موسسات و سازمان‌ها داشته باشد. سیاست تنش زدایی که دولت شروع کرده است نقش تعیین کننده‌ای در این کار خواهد داشت.

دنبال ماهی مرده

در ستون طنز سیاست روز از قول محمد غرضی نقل شده : ده هزار‌نفری در داخل کشور دنبال این هستند که کجا مثلا ماهی‌ها مردند؟ کجا یک سگی زیر ماشین رفت یا خرسی ضربه خورد؟

طنز نویس پرسیده: کدام یک از ضایعه‌های زیر دردناک تر است؟ مرگ ماهی‌ها، زیر ماشین رفتن سگ‌ها ، ضربه خوردن خرس‌ها و یا آن ده هزار نفری که مهندس ما را عصبانی کرده‌اند.