جان کری خواستار آزادی امیر حکمتی شد

امیر حکمتی حق نشر عکس a
Image caption آقای حکمتی اخیرا در نامه ای به وزیر خارجه ایران خواستار آزادی خود شد

جان کری وزیر خارجه آمریکا روز دوشنبه همزمان با مراسم بزرگداشت سربازان کشته شده در جنگ، از ایران خواسته است امیر حکمتی تفنگدار سابق آمریکایی را آزاد کند.

امیر میرزایی حکمتی، شهروند آمریکایی ایرانی در اوت سال ۲۰۱۱ در جاسوسی برای ایالات متحده مجرم شناخته شد و ابتدا مجازات اعدام گرفت اما بعدا این مجازات در دادگاه تجدید نظر لغو و به ده سال حبس تخفیف داده شد.

جان کری در بیانیه ای نوشت: "آقای حکمتی تقریبا سه سال را به خاطر اتهامات نادرست جاسوسی در ایران زندانی بوده است. ما به خصوص نگران گزارش ها درباره وضعیت سلامتی او در زندان هستیم."

او نوشت: "خانواده آقای حکمتی در آمریکا بیش از حد مجبور به تحمل رنج دوری او بوده است. او بزرگترین پسر خانواده است و آنها برای او دلتنگ هستند و می خواهند به خانه برگردد."

"ما محترمانه از دولت جمهوری اسلامی ایران می خواهیم آقای حکمتی را آزاد کند تا او بتواند در آمریکا نزد خانواده اش برگردد."

خانواده آقای حکمتی می گویند که او برای دیدن مادربزرگش به ایران رفته بود که دستگیر شد.

امیر میرزایی حکمتی سپتامبر گذشته در نامه ای خطاب به جان کری، وزیر امور خارجه نوشته بود که ایران او را با نیت تبادل زندانی نگه داشته است.

او همچنین اخیرا در نامه ای به وزیر امور خارجه ایران، با رد همه اتهام های وارد شده، از آقای ظریف خواست تا پرونده قضایی‌اش با چالش های موجود بین ایران و آمریکا گره نخورد.

او تاکید کرد که در زمان سفر به ایران برای ارتش آمریکا کار نمی کرده است.

علی حکمتی، پدر امیر که استاد میکروبیولوژی در یکی از کالج های ایالت های میشیگان است، به علت ابتلا به تومور مغزی در بیمارستان بستری است.

پزشک معالج آقای حکمتی در نامه‌ای خطاب به قوه قضائیه ایران که دوازدهم فروردین در روزنامه نیویورک تایمز منتشر شد، بیماری او را غیرقابل درمان دانست و خواهان بازگشت امیر میرزایی حکمتی برای دیدار با پدر بیمارش شد.

دولت ایران در برابر درخواست ها متعدد برای آزاد او سکوت کرده است.

مطالب مرتبط