توضیح عراقچی درباره محتوای 'مذاکرات بسیار مفید' ظریف و اشتون در استانبول

حق نشر عکس icana.ir
Image caption آقای عراقچی گفت و گوهای دو روزه استانبول را "بسیار مفید" توصیف کرده

عباس عراقچی، معاون وزارت امور خارجه ایران و از مذاکره کنندگان ارشد اتمی این کشور درباره محتوای مذاکرات غیررسمی محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران و کاترین اشتون، نماینده عالی اتحادیه اروپا در امور سیاست خارجی، که در استانبول ترکیه برگزار شد، توضیح داده است.

او به ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی گفته است موضوع بحث های مطرح شده در این نشست ها، چگونگی مدیریت گفت‌وگوهای آینده با ۱+۵ بود. آقای عراقچی گفت‌وگوهای دو روزه استانبول را "بسیار مفید" توصیف کرده است.

بر اساس گزارش ها آقای ظریف و خانم اشتون، با همراهی معاونان خود، بعدازظهر روز دوشنبه به مدت دو ساعت و نیم گفت‌و‌گو کردند. ادامه گفت‌‌و‌گوها سپس در محل سرکنسولگری ایران در استانبول و در جریان یک شام کاری به میزبانی ایران ادامه یافت. صبح روز سه شنبه هم دو طرف دور دوم مذاکرات غیررسمی را ا آغاز کردند که بیش از دو ساعت ادامه داشت.

آقای عراقچی گفته است "فکر می کنم مذاکرات دو روز اخیر به درک بهتر مسائل در خصوص گزینه ها و راهکارهای مختلف برای پیشرفت روند مذاکرات، کمک می کند."

دیدار غیررسمی اخیر آقای ظریف و خانم اشتون پس از آن برگزار شد که در جریان چهارمین دور مذاکرات جامع اتمی در وین، دو طرف اعلام کردند که گفت‌و‌گوها پیشرفت محسوسی نداشته و حتی زمان دوره بعدی مذاکرات هم اعلام نشد.

آقای ظریف پس از بازگشت از وین در توییتر خود نوشت که توافق امکان پذیر است اما فرصت نباید از دست برود.

در جریان مذاکرات غیررسمی استانبول، اعلام شد که دور پنجم مذاکرات جامع اتمی، در روزهای ۱۶ تا ۲۰ ژوئن (۲۶ تا ۳۰ خرداد) در وین پایتخت اتریش برگزار خواهد شد.

هدف از مذاکرات جامع اتمی، حل و فصل نهایی پرونده ایران و لغو تحریم هایی است که علیه این کشور به اجرا درآمده است.

مطالب مرتبط