مرور روزنامه‌های صبح تهران: ‌پنج‌شنبه ۸ خرداد

حق نشر عکس Etemaad

روزنامه‌های امروز ایران از این که حسن خمینی توانسته در مراسم بزرگداشت پدربزرگش در شهرستان خمین حضور داشته باشد، استقبال کرده‌اند و برهم‌نزدن سخنرانی‌ او از سوی لباس شخصی‌ها را هم به فال نیک گرفته‌اند.

دفاع حسن خمینی از آزادی اندیشه و مردم

روزنامه‌ها به طور وسیعی اغلب تیتر و عکس اول صفحه خود را به اظهارات حسن خمینی اختصاص داده‌اند. "باید به آزادی مردم احترام گذاشت" تیتر چند روزنامه صبح امروز است که به نقل از او در بزرگداشت پدربزرگش در شهرستان خمین مطرح شده است.

روزنامه اعتماد هم در گزارشی نوشته است؛ این بارهم تجمع کردند ولی نه اعتراضی بلکه برای استقبال از مردی که هدف بداخلاقی‌های سال‌های اخیر بوده است. مردم خمین تلافی رفتارهای چند وقت اخیر بداخلاق‌ها و خودسرها را درآوردند. از ساعت‌ها پیش از آمدن نوه امام در خیابان‌ها برای استقبالش تجمع کردند و نشان دادند که تلاش‌های خودسرها بی‌نتیجه مانده است.

به نوشته این گزارش حسن خمینی شاید تصور نمی‌کرد چنین از او استقبال شود، شاید عادت کرده بود به اینکه به روال هشت سال اخیر سخنرانی‌اش را برهم بزنند یا آنکه تجمع کنند و علیه او شعار دهند. اما ظاهرا برخورد محکم دولت با برهم زنندگان سخنرانی اخیرش در بروجرد حجت را بر خودسرها تمام کرد و حالا دیگر خبری از آنها نیست.

پایان جنگ سرد در خاورمیانه

حق نشر عکس Arman

سعید سیف در روزنامه آرمان نوشته است که جنگ سرد میان دو قدرت منطقه پایان یافت، چرا که دعوت عربستان سعودی از وزیر امور خارجه ایران به معنای پایان نزدیک به یک دهه ماجراجویی در سیاست خارجی عربستان است. در همین حال امیر موسوی، مدیر مرکز تحقیقات و مطالعات استراتژیک هم در سرمقاله این روزنامه ۱۰ دلیل برای دعوت از آقای ظریف مطرح کرده است.

به اعتقاد او چهار دلیل عمده در داخل عربستان بیشترین تاثیر را تغییر سیاست خارجی آن کشور بازی کرده و از سوی دیگر شش دلیل بین‌المللی از عوامل خارجی این چرخش محسوب می‌شود.

به اعتقاد آقای موسوی از جمله این عوامل توافق احتمالی میان ایران و غرب در جهت حل پرونده هسته‌ای ایران است. اگر این توافق امضاء شود، ایران در شرایط جدیدی در خاورمیانه قرار می‌گیرد و ظاهرا ریاض این مطلب را به خوبی درک کرده است.

جانشین آمریکایی اشتون

حق نشر عکس Vatan Emrooz

روزنامه وطن امروز از هم اینک به پیش‌بینی مسوول بعدی سیاست خارجی اتحادیه اروپا رفته و پرسیده که نفر جایگزین کاترین اشتون چه کسی خواهد بود. از همین رو ثمانه اکوان در گزارشی نوشته که خانم اشتون تا ماه اکتبر وقت دارد که پرونده هسته‌ای ایران را به جایی که باید برساند و با توجه به تغییرات عجیب و غریبی که در چینش نمایندگان پارلمان اروپا به وجود آمده به نظر می‌رسد که آن اتحادیه با روش و رویکرد جدیدی به مساله هسته‌ای ایران بپردازد.

در ادامه این گزارش از وزرای خارجه سابق لهستان و سوئد به عنوان کاندیدای احتمالی برای جانشینی خانم اشتون نام برده می‌شود. در عین حال به اعتقاد روزنامه وطن امروز هر تغییری در چیدمان پارلمان اروپا رخ دهد، مسوول سیاست خارجی اتحادیه اروپا باید در نهایت یکی از دوستان صمیمی آمریکا باشد تا بتواند اهداف آن کشور را به خوبی در اروپا به پیش ببرد.

پیام‌های ماجرای کلیپ هپی

حق نشر عکس Ebtekar

آرزو غلامی گنجه در سرمقاله روزنامه ابتکار با اشاره به ماجرای دستگیری سازندگان نسخه ایرانی کلیپ هپی نوشته است؛ بازسازی موزیک ویدئوهای معروف و ظهور اتفاق‌هایی از این دست در فضای مجازی یک پدیده اجتماعی رایج تلقی می‌شود که الزاما بد نیست و راه مقابله با آن هم فشار و ارعاب و زندان نمی‌تواند باشد.

به نظر نویسنده سرمقاله پخش اعتراف این جوان‌ها و اعلام سرعت پلیس در دستگیری آنها از رسانه ملی، سبب بازدارندگی در موارد مشابه نشده است. جوان‌های امروز با هم سن و سال‌های خود در کشورهای مختلف اشتراکات زیادی دارند. خاستگاه‌های یکسان و علایق مشترک دارند و انکار این امر جز ایجاد شکاف ثمری ندارد.

به اعتقاد خانم غلامی جامعه ایران در مسیری حرکت می‌کند که با تلقی برخی از مسوولان از قوانین وضع شده و بینش جامعه‌شناسانه آنها راهی جدا دارد. اقتضای جامعه جوان و امیدوار به زندگی ابراز شادی در چارچوب قوانین موضوعه کشور است و نباید انتظار داشت همیشه راه نشان دادن شادی کف و دست زدن باشد.

کودکان کار و رنج بی‌پایان

حق نشر عکس Sharg

مصطفی ایزدی در روزنامه شرق نوشته است که کودکان کار ایران در یک تقسیم‌بندی کلی دو دسته هستند. دسته‌ای که در کارگاه‌ها، مغازه‌ها و مراکز خدماتی با دستمزد اندک، بدون بیمه و چشم‌اندازی برای آینده به کار مشغولند. جمع کثیری از آنها هم در حاشیه شهرها و در کارگاه‌های ناامن به ویژه در کوره‌پزخانه‎ها به کارهای سخت و طاقت‌فرسا واداشته شده‌اند. دسته دوم هم که به تور باندهای بی‌هویت گرفتار آمده و سرچهارراه‌ها به گدایی، شیشه‌پاک‌کنی و نظایر آن می‌پردازند.

نویسنده این مقاله پرسیده که کودکان خیابانی محصول چه گرفتاری اجتماعی یا اقتصادی جامعه هستند؟ چرا بنیان بعضی خانواده‌ها به گونه‌ای تخریب شده که فرزندانشان از هر آینده سالم و پیشرفته‌ای محروم شده‌اند؟ و آیا در مجموعه سیستم مدیریت کشور می‌توان کانون توجهی را یافت که با همه گرفتاری‌ای که حل این معضل اجتماعی دارد، کمر همت ببندد و با ریشه‌های این پدیده ناهنجار در سطح پایتخت ایران و شهرهای بزرگ دیگر مبارزه کند؟

فساد فریبنده

حق نشر عکس Donyaye Eghtesad

علی دادپی در سرمقاله روزنامه دنیای اقتصاد نوشته است؛ فساد اداری موجود در اقتصاد ایران مدت‌هاست که تصویر ذهنی افراد از خود و جامعه و واقعیت‌ فعالیت‌های اقتصادی را تغییر داده است. این یک تغییر گذار نیست، بلکه یک شیفت ساختاری در فرهنگ کسب و کار ما است. فساد تصویر فریبنده‌ای از آسانی فعالیت اقصادی در جامعه به شرط داشتن روابط و قدرت لازم برای دور زدن موانع قانونی ترسیم می‌کند که مشوق فعالیت‌های رانت‌خوارانه است.

به اعتقاد آقای دادپی در این شرایط نه سرمایه‌گذری معقول است و نه ممکن. چون هزینه‌ها زیر پرده فساد اداری پنهان شده‌اند و در باره منافع احتمالی آن اغراق می‌شود. ضمن آنکه ریسک فعالیت‌های اقتصادی به واسطه گسترش این فرهنگ در جامعه افزایش پیدا می‌کند.

در پایان این نوشته آمده که تلخ است، ولی بدترین صدمه گسترش فریب و فساد این است که دیگر نه کسی حرف راست را باور می‌کند و نه آماده پرداخت هزینه انتخاب‌هایش است و این واقعیتی نگران‌کننده است.

مطالب مرتبط