مجله ایران فردا پس از ۱۴ سال به دکه ها بازگشت

حق نشر عکس s
Image caption مجله ایران فردا در سالگرد درگذشت آقای سحابی منتشر شده

مجله ایران فردا، که ۱۴ سال پیش در جریان توقیف گسترده مطبوعات ایران، توقیف شده بود، بار دیگر انتشار خود را از سرگرفته است.

این مجله به مدیریت عزت الله سحابی و سردبیری رضا علیجانی از مهمترین نشریات روشنفکری دهه ۱۳۷۰ بود که با گرایش ملی مذهبی و مشی انتقادی نسبت به دولت، منتشر می شد.

آقای سحابی خرداد ۱۳۹۰ در سن ۸۱ سالگی درگذشت. مطابق قانون مطبوعات ایران، امتیاز نشریه آقای سحابی به خانواده او رسیده است و اینک این مجله پس از ۱۴ سال و پایان یافتن دوره محکومیت، در سالگرد درگذشت مدیرش انتشار خود را از سرگرفته است. برخی از نویسندگان این نشریه طی ۱۴ سالی که این مجله توقیف بود و منتشر نمی شد، درگذشته اند و برخی از ایران مهاجرت کرده اند. برخی هم همچون سعید مدنی، علیرضا رجایی و احمد زیدآبادی در زندان اند.

حسن یوسفی اشکوری، هدی صابر، محمد ملکی، تقی رحمانی، عزت الله سحابی، رضا علیجانی، ابراهیم یزدی، محمد بسته نگار، وحید میرزاده، محمد ترکمان و حبیب‌الله پیمان از جمله شناخته شده ترین نویسندگان این مجله بوده اند.

عزت الله سحابی، مدیر مجله ایران فردا، آذر ۱۳۷۹ (چند ماه پس از توقیف مجله‌اش) به اتهام شرکت در کنفرانس برلین بازداشت و به ۶ سال زندان محکوم شد و پس از آن مجددا در اسفند سال ۱۳۷۹ به همراه حدود ۴۰ نفر از دیگر فعالان ملی-مذهبی در جلسه شورای فعالان این طیف، به اتهام "براندازی نظام جمهوری اسلامی" بازداشت و به ۱۱ سال زندان محکوم شد.

آقای سحابی بعد از سپری کردن نزدیک به ۲ سال حبس، با وثیقه از زندان بیرون آمد. او شرایط این دوره از زندان را سخت تر از زندانی شدنش پیش از انقلاب ۵۷ خوانده و تا پایان عمر از عوارض این دوره، در رنج بود.

آقای سحابی در سال ۱۳۸۹ در نامه ای سرگشاده از نحوه رفتار با زندانیان وقایع مربوط انتخابات ریاست جمهوری دهم ایران انتقاد کرد و از خدا خواست که یا اوضاع کشور را دگرگون کند و یا مرگ او را برساند.

در هفته گذشته، ماهنامه زنان امروز به مدیریت و سردبیری شهلا شرکت هم که به تازگی مجوز گرفته بود، انتشار خود را آغاز کرد.

خانم شرکت پیشتر مدیر و سردبیر مجله زنان بود که هفت سال پیش به اتهام "تهدید علیه امنیت روانی جامعه" توقیف و امتیاز آن لغو شد.