اعتراض نمایندگان مجلس ایران به بورسیه 'غیرقانونی' سه هزار دانشجو

حق نشر عکس FARS
Image caption معاون وزیر علوم ایران می‌گوید بیش از سه هزار دانشجو بدون آزمون بورسیه گرفته‌اند

چند نماینده مجلس ایران خواستار رسیدگی به تخلفات مدیری شده‌اند که به گفته آنان "به‌طور غیرقانونی" به دانشجویان بورسیه تحصیلی داده است.

جواد هروی، رییس کمیته آموزش عالی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس ایران گفته مسئولان وقت وزارت علوم باید درباره دادن بورسیه به سه هزار دانشجو توضیح بدهند و مدیری که در یک مقطعی "کار خلافی" انجام داده، پاسخگو باشد.

اشاره نمایندگان به گفته‌های معاون وزیر علوم در یک مصاحبه مطبوعاتی است که اخیرا در گزارشی به خبرنگاران گفته بود از سال ۱۳۸۸ تا سال ۱۳۹۲ بیش از سه هزار دانشجو "بدون آزمون" بورسیه داخلی و خارجی گرفته‌اند.

بیشتر این دانشجویان، یعنی بیش از ۱۸۰۰ نفر به دلیل مشکلات ارزی و تحریم‌ها، در داخل ایران به تحصیل مشغول شده‌اند.

علاوه بر برگزار نشدن آزمون، معاون وزیر علوم، تحقیقات و فناوری گفته بود بعضی از دانشجویان شرط‌های لازم دریافت بورس هم نداشته‌اند.

مجتبی صدیقی اعلام کرده بود در مقطع کار‌شناسی، معدل دانشجویان بورسیه باید بیش از ۱۴ باشد، اما حدود ۲۳۰ نفر از کسانی که بورسیه داخلی گرفته‌اند این شرط لازم را نداشته‌اند. همین‌طور معدل بیش از ۳۰۰ دانشجوی بورسیه کار‌شناسی ارشد داخل هم کمتر از ۱۶ بوده است.

به گفته وزارت علوم، هزینه تحصیل دانشجویان بورسیه داخلی برای دولت ۳۰ تا ۴۰ میلیون تومان و هزینه تحصیل دانشجویان بورسیه خارج ۶۰۰ میلیون تا یک میلیارد تومان است.

علیرضا سلیمی، عضو دیگر کمیسیون آموزش مجلس هم از وزارت علوم خواسته فهرست دانشجویانی را که گفته می‌شود به طور غیرقانونی بورس گرفته‌اند، اعلام کند. او می‌گوید کمیسیون آموزش مجلس درباره این موضوع جلسه‌ داشته است.

معاون وزیر علوم گفته تا سال ۱۳۸۵ تنها رئیس دانشگاه دانشجویان بورسیه را معرفی می‌کرد اما از آن سال به بعد، سه شخص حقیقی و حقوقی دیگر، از جمله یک تشکل دانشجویی هم مسئول معرفی دانشجویان بورسیه شدند. از این تشکل دانشجویی نامی برده نشده است.

وزارت علوم ایران چند روز پیش اعلام کرد شرایط دادن بورسیه دکترا تغییر می‌کند و از این به بعد آزمون متمرکز برای انتخاب داوطلبان برگزار می‌شود.

مطالب مرتبط