سخنگوی دولت: ایران را فقط با فروش یک میلیون بشکه نفت اداره می‌کنیم

حق نشر عکس dolta.ir
Image caption نوبخت: پنجه در پنجه دنیا هستیم

سخنگوی دولت ایران گفته است که آن کشور ظرفیت تولید روزانه بیش از ۴ میلیون بشکه نفت را دارد، ولی "تنها با فروش یک میلیون بشکه نفت کشور را اداره می‌کنیم."

به گزارش خبرگزاری رسمی ایران (ایرنا)، محمد باقر نوبخت گفته است که محدودیت‌های مربوط به فروش نفت ایران، بر روند دریافت مالیات‌ها هم تاثیر می‌گذارد و به همین دلیل، باید تخصیص و استفاده از منابع مالی "بخردانه و مناسب" باشد.

تولید نفت ایران از زمان تشدید تحریم‌های بین‌المللی در بیش از دو سال اخیر به شدت کاهش یافته است.

تا اواخر سال ۲۰۱۱ میلادی ایران روزانه نزدیک به ۴ میلیون بشکه نفت تولید و بیش از دو میلیون بشکه نفت صادر می‌کرد. اما با تحریم خرید نفت و اعمال محدودیت‌های بین‌المللی بر روند فعالیت نفتکش‌های حامل نفت خام ایران، این رقم به تدریج به نصف رسید.

تازه‌ترین داده‌های سازمان کشورهای صادرکننده نفت (اوپک) به نقل از منابع ثانویه نشان می‌دهد که ایران در سال میلادی گذشته به طور میانگین روزانه دو میلیون و ۶۹۳ هزار بشکه نفت تولید کرده است. نزدیک به یک میلیون و ۶۰۰ تا یک میلیون و ۷۰۰ هزار بشکه از این میزان به عنوان خوراک به پالایشگاه‌های داخلی فرستاده می‌شود و تنها حدود یک میلیون بشکه نفت برای صادرات روزانه در اختیار شرکت ملی نفت ایران می‌ماند.

در زمان تصویب تحریم‌های نفتی بین‌المللی، مقامات رسمی ایران با رد تاثیر منفی احتمالی این تحریم‌ها بر فعالیت‌های صنعت نفت تاکید داشتند که این محدودیت‌ها مانع حضور ایران در بازار جهانی نفت نخواهد شد.

آقای نوبخت که معاون برنامه‌ریزی و نظارت راهبری رئیس‌جمهوری ایران نیز هست، گفته است که با گذشت ۳۵ سال از پیروزی انقلاب، ایران "پنجه در پنجه" دنیاست. او اضافه کرد: "البته ما مهاجم نیستیم، اما به ما زور می‌گویند و ما باید جلوی این زور بایستیم."

از زمان توافق هسته‌ای شش ماهه ایران با گروه ۱+۵ در آذر سال گذشته در ژنو، گفته شد که بخشی از تحریم‌های وضع‌شده علیه ایران در ازای محدود شدن فعالیت‌های هسته‌ای و دادن اجازه بازرسی بیشتر از تاسیسات اتمی ایران به حالت تعلیق درمی‌آید.

در متنی که از توافقنامه ژنو در اختیار رسانه‌ها قرار گرفت، لغو تحریم‌های صنعت نفت مشخصا مورد اشاره نبوده است، اما مقام‌های دولت امیدوارند با ادامه مذاکرات هسته‌ای و توافق احتمالی، از محدودیت‌های نفتی ایران کاسته شود و ایران بتواند تمام ظرفیت تولید صنعت نفت خود را به کار بگیرد.

مطالب مرتبط