تشکیل 'کمیسیون امان‌نامه' در استان سیستان و بلوچستان ایران

حق نشر عکس non
Image caption گروگان‌گیری مرزبانان در سیستان و بلوچستان با واکنش گسترده افکار عمومی ایران مواجه شد

علی اوسط هاشمی، استاندار سیستان و بلوچستان، می‌گوید که برای "بازگشت افرادی که از اقدامات خطاکارانه خود پشیمان هستند و تمایل به بازگشت به دامان جامعه را دارند" کمیسیونی تشکیل شده است.

به گفته او این امکان تنها برای "محاربانی" فراهم است که پیش از بازداشت "توبه" کنند.

آقای هاشمی تاکید کرده که با تصمیم این کمیسیون شورای تامین استان سیستان و بلوچستان به ۱۲ نفر "امان‌نامه" داده شده است.

او گفته است که جمهوری اسلامی از "توابین" استقبال می‌کند و دستگاه‌های امنیتی استان سیستان و بلوچستان آماده‌اند که در چارچوب قوانین، اقداماتی انجام دهند تا کسانی که از فعالیت‌های خود پشیمان هستند بتوانند به "آغوش ملت" بازگردند.

حق نشر عکس MEHR
Image caption استاندار سیستان و بلوچستان

استاندار سیستان و بلوچستان به هویت کسانی که به آنها امان‌نامه داده شده یا ممکن است داده شود اشاره نکرده، اما به نظر می‌رسد استفاده از توصیف "محارب" برای این افراد، حکایت از عضویت آنها در گروه‌های مسلحی دارد که در این استان فعال هستند.

چند ماه پیش گروگان‌گیری مرزبانان ایرانی توسط گروه "جیش‌العدل" بسیار خبرساز شد و پس از آن، اخباری درباره وقوع انشعاب در این گروه انتشار یافت.

علی اوسط هاشمی، استاندار سیستان و بلوچستان ابراز امیدواری کرده که "عناصر فریب خورده گروهک" از فرصت استفاده کرده و "تا دیر نشده خود را به نیروهای اطلاعاتی و امنیتی معرفی کنند".

آقای هاشمی در جریان گروگان‌گیری مرزبانان نیز گفته بود: "پایان هر جنگ و خصومتی گفت‌وگو و صلح است، پس چرا دیر این کار انجام شود؟ چرا اجازه دهیم که خسارت‌ها بالا برود؟ چرا بگذاریم که منافع طرفین آسیب ببینند؟"

مطالب مرتبط