۴۲ نماینده مجلس ایران دولت را به تهدید امنیت ملی متهم کردند

حق نشر عکس ISNA

محمود علوی، وزیر اطلاعات ایران، باید ظرف دو هفته آینده در جلسه‌ کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران به سوال ۴۲ نماینده پاسخ دهد.

این نمایندگان در سوالی، که هیات رئیسه مجلس امروز ١٨ خرداد آن را اعلام وصول کرد، از آقای علوی خواسته‌اند که به عنوان وزیر اطلاعات و عضو شورایعالی امنیت ملی پاسخگوی عملکرد خود در دفاع از امنیت ملی جمهوری اسلامی باشد.

سیاست خارجی دولت حسن روحانی، عملکرد دولت در برنامه هسته‌ای، سیاست‌های فرهنگی و همچنین موضع دولت در قبال معترضان ۱۳۸۸ بخش‌هایی از این سوال را تشکیل می‌دهند.

بند اول این سوال مفصل، وزارت خارجه و "شخص رئیس جمهور" را به خاطر تلاش برای عادی سازی روابط با آمریکا به تهدید امنیت متهم کرده است.

موضع مبهم درباره اسرائیل و "به رسمیت شناختن" آن از طرف دولت نیز یکی دیگر از مواردی است که در سیاست خارجی دولت مورد انتقاد این نمایندگان قرار گرفته است.

جهت‌گیری دولت در برنامه هسته‌ای نیز یکی دیگر از محورهای این سوال است و در آن برخی تعهدات ایران در توافق شش ماهه ژنو "فراتر از قانون" خوانده شده‌اند.

این نمایندگان همچنین از سیاست‌های فرهنگی دولت انتقاد کرده و نسبت به حضور برخی از معترضان به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ در دانشگاه‌ها و وزارت علوم هشدار داده‌اند.

فعالیت‌های منتقدان محافظه‌کار دولت حسن روحانی در ماه‌های اخیر بالا گرفته است.

آنها از جمله به فضای فرهنگی ایران و "بدحجابی" اعتراض دارند و می‌گویند "دلواپس" برنامه هسته‌ای هستند.

مطالب مرتبط