بررسی روزنامه‌‎های صبح یکشنبه تهران - ۱۱ خرداد

تیتر و عکس صفحه اول جهان صنعت حق نشر عکس Jahan Sanat Newspaper June1
Image caption تیتر و عکس صفحه اول جهان صنعت

روزنامه‌های امروز صبح به ادامه چالش‌های لفظی بین دولتمردان و تندروها و امامان جمعه پرداخته و ضمن گزارش‌هایی درباره آن به سومین حراج تابلو در تهران اهمیت داده‌اند. حراجی که به نوشته روزنامه‌ها با موفقیت همراه بود.

رونق اقتصاد در هنر

محمد بهشتی در سرمقاله جهان صنعت با اشاره به برگزاری سومین حراج تابلو در تهران نوشته: ایران رفته رفته در حوزه تجسمی صاحب اقتصاد قابل‌توجهی شده است. اقتصاد هنر در این زمینه توانست جهشی فوق‌العاده پیدا کند و این مساله در عرصه‌های مختلف از جمله عرضه آثار ایران در حراجی‌های خارج از کشور و توجهی که به این آثار می‌شد، نمود پیدا کرد.

به اعتقاد نویسنده کارشناس برگزاری سه دوره حراج تهران، موقعیت اقتصادی هنر ایران را تا حد زیادی تثبیت کرده به ویژه که سومین دوره، با توجه به معیارهای دنیا، حراجی موفق بود. همه آثار فروخته شد که معمولا این مساله در حراجی‌های سایر نقاط دنیا، عادی نیست. و تقریبا تمامی آثار بالاتر از رقم پیش‌بینی شده فروخته شدند.

سرمقاله جهان صنعت با ابراز امیدواری درباره آینده حراج های تهران نوشته: هنر ایران می‌تواند به لحاظ اقتصادی پایه‌های خود را مستحکم کند و زمینه‌ها بر این موضوع دلالت می‌کنند که چنین اتفاقاتی از یک رویداد اتفاقی به رویدادی پایدار تبدیل خواهند شد.

جامعه جهنمی و بهشتی

ابوالقاسم قاسم زاده در مقاله ای در اطلاعات با اشاره به کتاب بهشت و دوزخ دانته نوشته این روزها، رئیس جمهور، از جایگاه یک روحانی آشنا به تعالیم دینی گفته است؛ مردم را به زور نمی‌توان به بهشت برد. این جمله یادآور فرهنگ دینی جامعه در آن ایام است که در دین و دینداری اکراه وجود ندارد. محصول خشونت‌ورزی برای ایجاد انگیزه دینی در فرد و جامعه نیست و شاید این قیاس غلط را رایج ‌سازد که اگر «دین» مساوی با «خشونت» است، پس «سلام بر بی‌دینی!».

به نظر نویسنده: خیلی زود و سریع این نصیحت رئیس جمهور وارد دایره سیاست‌ورزی شد و آن را تا ترویج اباحه‌گری شرح دادند. حال آن که جامعه در این مقطع تاریخی دچار چالش‌های گوناگون شده از آن جمله و شاید مهمترین آن چالش فرهنگی . اما مهمتر از این چالش ترسیم مسیری برای مقابله با آن است که بازگشت به فرهنگ اصیل اسلامی ـ ایرانی است که محوریت آن را مهربانی، یا «رحمان و رحیم» بودن خداوند و آئین او «اسلام» نشان می‌دهد.

مقاله اطلاعات از سر نصیحت رئیس جمهور از اهل سیاست خواسته برای خدا و یا دین و دینداری، جامعه را به دو قطب بهشتی و دوزخی تفکیک و جدا نکنند، که تولید چنین شکافی خود بزرگترین خطر و چالش فرهنگی است.

سعید لیلاز در مقاله ای در شرق نوشته: رفتارهایی که گروهی تندرو بعد از به‌قدرت‌رسیدن آقای روحانی نشان می‌دهند؛ بیش و پیش از هرچیزی تاییدی است بر اینکه دولت در پیشبرد سیاست‌های خود موفق بوده ‌است. در حوزه سیاست خارجی؛ دولت، توانسته منطقه خاورمیانه را به دور‌ترین نقطه از احتمال وقوع یک جنگ برساند و اگر بگوییم مهم‌ترین عامل مهار جنگ در منطقه، جمهوری اسلامی بوده، سخنی گزاف نیست.

به نظر نویسنده اقتصاددان: در عرصه اقتصاد؛ دولت، توانسته ‌رکورد کاهش نرخ تورم را در تاریخ معاصر ایران بشکند زیرا پیش از این سابقه نداشته دولتی در ۹ ماه بتواند نرخ تورم را از ۴۵ درصد به ۱۷.۵ درصد کاهش دهد. این رکوردشکنی در وضعیتی ثبت شده که مباحثی مانند پرداخت یارانه نقدی و افزایش قیمت حامل‌های انرژی؛ کار دولت را دشوارتر کرده است.

مقاله شرق تاکید کرده: ایران در حال رسیدن به یک وفاق ملی کم‌سابقه است و این خوشایند تندروهای در آستانه حذف نیست. علاوه بر این، شماری از تندروها، دلواپس هستند که فرصتی فراهم نشود که رکورد ۸۲ هزارمیلیاردتومان مطالبات معوق بانکی را بشکنند. بنابراین؛ تندروها حق دارند تا این اندازه ناراحت باشند. راهکار رفع دلواپسی آنان، بازگشت فضای رادیکال و خدشه‌دارکردن اعتبار دولت روحانی است. اما آنان از توان کافی برای دستیابی به رویای خود برخوردار نیستند و تلاش‌شان به جایی نخواهد رسید.

بی برنامگی

مسعود مرعشی در ستون طنز شهروند نوشته: در عدم اعتقاد ما به برنامه همین بس که سازمان برنامه و بودجه ۷۰ساله را در دوره‌ای تعطیل کردیم، آب از آب که تکان نخورد، هیچ! رفتیم برای مدیریت جهانی. چند درخواست هم از کهکشان راه شیری رسیده بود که بیایید ما را هم مدیریت کنید، اما خب بهار آن دوره رفته شاید. یا آن مردی که با یک صفحه برنامه، کشور را مدیریت می‌کرد، رفته است.

حق نشر عکس Shahrvand Newspaper June1
Image caption کارتون سلمان طاهری، شهروند

امید به بهبود محیط زیست

اسماعیل کهرم در مقاله در اعتماد با ابراز خوش بینی نسبت به عملکرد دولت در زمینه حفاظت از محیط زیست به یاد آورده که حسن روحانی در زمان انتخابات وعده داد که به مهم‌ترین مساله محیط زیستی یعنی دریاچه های ارومیه و هامون برسد و آن ها را احیا کند.

این کارشناس قدیمی محیط زیست نوشته: اکنون دریاچه هامون به دلیل تعامل مناسبی که در این مدت با همسایه شرقی ما یعنی افغانستان برقرار شده تا میزان زیادی احیا شده است و از دریاچه ارومیه هم خبرهای خوبی می رسد.

مقاله اعتماد با ابراز خوش بینی سرانجام به آلودگی هوا رسیده: با روی کار آمدن دولت یازدهم و از ابتدای سال ۹۳ تاکنون تهران شاهد ۶ روز هوای سالم و در مابقی روزها دارای هوای پاک بوده است. شاید برخی این تغییر مهم را در اثر مسائل جوی بدانند اما نباید فراموش کرد که بخشی از این اتفاق مثبت و مهم، به دلیل بنزین مرغوبی است که توسط دولت روحانی جایگزین بنزین نامناسب قبلی شده است

هوای تهران چرا پاک است؟

اعتماد در گزارش دیگری از میرکاظمی وزیر سابق نفت و از مخالفان دولت فعلی خواسته پاسخ دهد: با گذشت حدود دو ماه از سال هوای تهران بنا بر گزارش‌های رسیده تقریبا هوای آلوده‌یی نداشته است و در حد سالم بوده است. شاید شرایط هوا هم به این موضوع کمک کرده است اما نمی‌توان منکر آن شد که در دو سال گذشته یک روز یا حتی چند ساعت پس از بارش باران شاهد هوای کثیف و آلوده می‌شدیم.

به گزارش اعتماد: از زمانی که توزیع بنزین‌های تولید شده در مجتمع‌های پتروشیمی آغاز شد، هوای تهران و کلانشهرهای دیگر هم آلوده‌تر شد. تولید بنزین در مجتمع‌های پتروشیمی هم در زمان وزارت مسعود میرکاظمی که اکنون رییس کمیسیون انرژی مجلس است آغاز شد. او برای چندمین بار از بنزین‌های تولید شده در پتروشیمی دفاع کرد و در آخر سر وزارت نفت را تهدید کرد که اگر به این موضوع بپردازد، مورد تحقیق و تفحص قرار خواهد داد.

اعتماد نوشته: اکنون تهران است و هوای پاک، تهران است و بدون بنزین تولید شده در واحدهای پتروشیمی و تهران است و تنفس سالم. این را باید مدیون کدام یک دانست؛ شرایط جوی یا بنزین‌های پاک. آقای میرکاظمی پاسخ دهد؟

حق نشر عکس Arman Newspaper June1
Image caption کارتون سعید صادقی، آرمان

سرطان و سیگار

شهروند در روزی که بدون دخانیات نام گرفته نوشته: علت ۳۵‌درصد سرطان‌ها در کشور، مصرف دخانیات است و ۳۰‌درصد مرگ‌های ناشی از این بیماری هم به‌طور مستقیم با مصرف سیگار و قلیان در ارتباط است.

اینها را از قول رئیس مرکز تحقیقات سرطان دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی و نوشته: این آمار را در شرایطی اعلام کرد که پیش از این بارها بر ابتلای سالانه ۹۰‌هزار ایرانی به سرطان و مرگ ۳۳‌هزار نفر دیگر به دلیل این بیماری تاکید شده بود. حالا اعلام می‌شود که ۳۵‌درصد از این افراد به‌دلیل مصرف سیگار و قلیان سرطانی می‌شوند، یعنی حدود ۳۱‌هزار و ۵۰۰ ایرانی.

بنا به گزارش شهروند: سرعت رشد سرطان در ایران با هیچ کشوری برابری نمی‌کند، با این‌که شیوع سرطان در کشور ۱۵۰ در ۱۰۰‌هزار است که نسبت به غرب رقم بالایی نیست اما سرعت رشد آن در کشور با هیچ کشوری قابل مقایسه نیست.

لزوم کنترل مهاجرت غیرقانونی

فرید براتی در مقاله ای در آرمان به وضعیت پناهندگان و مهاجران غیرقانونی در ایران اشاره کرده و از جمله نوشته: بسیاری از مردم افغان به دلیل شرایط نا مناسب امنیتی، اقتصادی و محدودیت‌های اجتماعی سعی می‌کنند تا به کشور همسایه ایران بیایند، در مقابل، ایران بسیاری از این مهاجران را به دلیل مسائل امنیتی و اجتماعی به راحتی نمی‌پذیرد و اجازه ورود نمی‌دهد. در این شرایط است که مهاجران افغان به شکل پنهانی و غیر‌قانونی از طریق مرزها وارد کشور می‌شوند.

نویسنده با تاکید بر این که : ورود غیر قانونی مهاجران افغان تنها محدود به چند سال اخیر نمی‌شود نوشته اگر چه در زمان حکومت طالبان روند مهاجرت‌های غیر قانونی این افراد به ایران افزایش یافت، پیش از آن هم حضور این مهاجران کشور را با مشکلاتی در زمینه امنیتی رو به رو کرده بود. به همین جهت هم قوانینی چون بازداشت مهاجران غیر‌قانونی و بازگرداندن آنها به کشور مبدا تصویب شده و اجرا می‌شود.

مقاله آرمان با اشاره به فرصت هایی که مهاجران غیرقانونی از جوانان ایرانی می گیرد نوشته: علاوه بر موضوع اشتغال، ازدواج بسیاری از این افراد با زنان ایرانی از دیگر دغدغه‌های ناشی از مهاجران غیر قانونی است. در حالی که قانون ایران این نوع از ازدواج را به رسمیت نمی‌شناسد، بحث هویت این کودکان و محرومیت آنها از کمترین امکاناتی که حق یک کودک است، چون تحصیل مساله ساز می‌شود. این امر، نتیجه‌ای جز افزایش جمعیت کودکان بی سوادی که گاه به ناچار جذب گروه‌های خلافکار می‌شوند، ندارد.

شعبه دلواپسی در برزیل افتتاح شد

حق نشر عکس Shargh Newspaper June1
Image caption کارتون انتخاب ژنرال السیسی، کار امین منتظری، شرق

شهرام شهیدی ذز ستون طنز اعتماد با اشاره به اخباری که درباره حضور حمید رسایی همزمان با جام جهانی با گذرنامه سیاسی در برزیل منتشر شده نوشته می گوید او رسایی می‌خواهد با سفر به برزیل از نزدیک به فوتبال ایران در جام جهانی ناز جانب کمیسیون نود مجلس ظارت کند.

من هم فکر می‌کنم به واسطه همنام بودن کمیسیون اصل ۹۰ با برنامه ۹۰ حضور نماینده‌یی از این کمیسیون مجلس در برزیل خیلی ورزشی‌تر است. بعد فکر کردم فعالیت‌های رسایی در برزیل چه خواهد بود؟

طنزنویس اعتماد پیشنهاد برگزاری همایش دلواپسیم در برزیل را مطرح کرده و نوشته دلواپسی از نحوه حضور و پوشش تماشاگران در برزیل بوده طوری که آدم احساس می‌کند صدور گشت ارشاد به برزیل امری ضروری است، دلواپسی از خواندن ترانه‌های مبتذل و ارائه و تبلیغ ترانه مورد تایید دلواپسان مقیم مرکز، دلواپسی از قهرمانی یکی از تیم‌های ۵ + ۱در جام که نشانگر ضعف دیپلماسی تیم مذاکره‌کننده ایران و به ویژه دکتر ظریف است.

مطالب مرتبط