عفو بین‌الملل خواستار توقف 'حکم اعدام' غلام‌رضا خسروی شد

حق نشر عکس amnesty
Image caption به گزارش عفو بین الملل، بنا بر تایید مقام های رسمی ایران، این کشور در سال جاری میلادی و تا روز ۲۵ مه (هفته گذشته) ۱۵۱ مورد حکم اعدام را به اجرا گذاشته است

نهاد غیردولتی عفو بین‌الملل در بیانیه‌ای از ایران خواسته اجرای حکم اعدام غلامرضا خسروی را که به 'محاربه' محکوم شده است متوقف کند. فعالان حقوق بشر از احتمال اعدام آقای خسروی در سحرگاه روز یکشنبه خبر داده‌اند.

در اطلاعیه روز شنبه (دهم خرداد - ۳۱ مه) سازمان عفو بین الملل آمده است مقام‌های قضایی ایران از اعضای خانواده غلام‌رضا خسروی خواسته‌اند برای دیدار با او به زندان رجایی‌شهر مراجعه کنند تا با او خارج از ساعات معمول ملاقات دیدار کنند.

این نهاد حقوق‌بشری پیش‌تر اعلام کرده بود آقای خسروی در سال ۲۰۱۰ میلادی به اتهام "محاربه با خدا" به اعدام محکوم شده است. او به حمایت از سازمان مجاهدین خلق متهم شده است و حکم اعدامش به تایید دیوان عالی رسیده است.

عفو بین‌الملل تابستان دو سال پیش هم با صدور هشدار درباره "اعدام قریب به وقوع" آقای خسروی، خواستار توقف اجرای حکم او شده بود.

براساس اعلام عفو بین‌الملل، آقای خسروی در سال ۲۰۰۸ میلادی در شهر رفسنجان در استان کرمان بازداشت و در ابتدا به ۶ سال زندان محکوم شده، ولی با برگزاری دو دادگاه جدید، اتهام محاربه علیه او مطرح و در نهایت حکم اعدامش صادر شده است.

او از ژوئیه سال ۲۰۱۱ میلادی (تابستان سال گذشته) به زندان اوین تهران منتقل شده بود اما اخیرا درباره انتقال او به زندان رجایی شهر کرج پس از رویدادهای بند ۳۵۰ زندان اوین، گزارش‌هایی منتشر شده بود.

به گزارش عفو بین الملل، بنا بر تایید مقام‌های رسمی ایران، این کشور در سال جاری میلادی و تا روز ۲۵ مه (هفته گذشته) ۱۵۱ مورد حکم اعدام را به اجرا گذاشته است؛ هر چند منابع غیر رسمی تعداد این اعدام‌ها را ۱۸۰ مورد اعلام می‌کنند.

مطالب مرتبط