امیر کویت پس از دیدار با آیت‌الله خامنه‌ای ایران را ترک کرد

حق نشر عکس khamenei.ir

شیخ صباح الاحمد الجابر الصباح، امیر کویت، پیش از ظهر امروز بعد از دیدار با آیت الله علی خامنه ای، رهبر جمهوری اسلامی ایران، تهران را به مقصد کشورش ترک کرد.

دیدار امیر کویت از تهران دو روزه بود. او روز گذشته، در کاخ سعدآباد تهران از سوی حسن روحانی، رئیس جمهور ایران مورد استقبال رسمی قرار گرفته بود اما بر اساس گزارش رسانه های ایران، بدون بدرقه رسمی رئیس جمهور، تهران را ترک کرده است. در جریان این سفر، ایران و کویت ۶ یادداشت تفاهم همکاری امضا کردند.

دیدار با رهبر ایران، آخرین برنامه رسمی امیر کویت در تهران بوده است. در جریان این دیدار آیت الله خامنه ای به شیخ صباح گفته "ایران همواره بدنبال روابط سالم با همسایگان خود در خلیج فارس بوده است و اکنون نیز همین سیاست را دنبال می‌کند."

رهبر ایران گفته "نزدیکی کشورهای منطقه و روابط سالم آنها با یکدیگر برای همه منطقه مفید است اما اگر این اصل رعایت نشود، اختلاف و دوری کشورهای منطقه، موجب خرسندی دشمنان مشترک خواهد شد."

او کویت را به گسترش روابط با عراق تشویق کرده و همچنین از این کشور "از مواضع خیرخواهانه و مدبرانه کویت در قبال تحولات منطقه قدردانی کرده است." بر اساس گزارش رسانه های ایران امیر کویت هم گفته "برای گشودن صفحه جدیدی در روابط با ایران آمادگی کامل داریم."

روابط ایران و کویت در سال های ریاست جمهوری محمود احمدی نژاد پرتنش و سرد بود به طوری که به اخراج دیپلمات هایی از دو کشور هم انجامید.

از زمان تغییر دولت ایران در سال گذشته، روابط ایران با کشورهای منطقه خلیج فارس از جمله کویت رو به بهبود گذاشته به طوری که برخی از رسانه ها از احتمال میانجیگری کویت میان ایران و عربستان، پس از موفقیت عمان در کاسته شدن از تنش ها میان ایران و آمریکا، خبر داده اند.

مطالب مرتبط