ظریف: به عربستان نمی‌روم

حق نشر عکس isna
Image caption وزیر امور خارجه ایران در مراسم استقبال از امیر کویت با خبرنگاران صحبت کرده

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران، دعوت همتای سعودی اش را برای شرکت در اجلاس سازمان همکاری های اسلامی در جده تایید کرده، اما گفته است که به دلیل تقارن این اجلاس با دور بعدی مذاکرات جامع اتمی، به عربستان نمی رود.

آقای ظریف روز یکشنبه یازدهم خرداد (اول ژوئن) گفت که در اجلاس کشورهای عضو جنبش غیرمتعهدها در الجزیره به عبدالعزیز بن عبدالله قائم، قائم مقام وزیر امور خارجه عربستان و فرزند پادشاه آن کشور گفته است که زمان مذاکرات از قبل تعیین شده و امکان جا به جایی آن وجود ندارد.

شاهزاده سعود الفیصل، وزیر امور خارجه عربستان حدود سه هفته پیش اعلام کرده بود که از محمدجواد ظریف برای دیدار از این کشور دعوت کرده "و هرزمانی که برای آقای ظریف مناسب باشد، عربستان آماده پذیرایی از اوست."

در گفته های آقای فیصل مشخص نبود که این دعوت برای یک دیدار دوجانبه است یا حضور در نشست کنفرانس سازمان همکاری های اسلامی، اما وزیر امور خارجه ایران تایید کرده که دعوت از او برای شرکت در اجلاس بوده است.

پیشتر این دعوت مهمترین نشانه تحول در مناسبات دو کشور طی یک سال گذشته تفسیر شده بود.

همزمان با اعلام حضور نیافتن وزیر خارجه ایران در اجلاس جده و سفر امیر کویت به تهران، حمید ابوطالبی، معاون سیاسی دفتر رئیس جمهور ایران در صفحه توئیترش نوشته "سفر امیر کویت به تهران نشان می دهد که سیاست صرفا از کانال تعاملات برادران بزرگ عبور نمی کند."

ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی در خبری که در همین مورد منتشر کرده، به طور مستقیم از سیاست های عربستان سعودی در برابر ایران انتقاد کرده و نوشته است که سیاست منزوی ساختن ایران توسط عربستان و قطر، با رویکرد دولت حسن روحانی، موفق نشده است.

از زمان تغییر دولت ایران در سال گذشته، روابط ایران با کشورهای منطقه خلیج فارس رو به بهبود گذاشته و تماس و سفر مقام‌های ایران و کشورهای منطقه افزایش یافته، اما این وضعیت هنوز به طور محسوس شامل روابط ایران و عربستان نشده است.

جدی ترین اختلاف دو کشور در حال حاضر بر سر تحولات سوریه است. در حالی که ایران از مهمترین حامیان حکومت سوریه است، برخی از سیاستمداران و رسانه های حکومتی ایران می گویند که عربستان از مخالفان حکومت آقای اسد با پول و سلاح حمایت می کند.

مطالب مرتبط