مذاکرات کارشناسی ایران و ۱+۵ آغاز شد

حق نشر عکس AFP
Image caption نشست کارشناسان ایران و ۱+۵ همزمان با نشست فصلی شورای حکام برگزار می‌شود

تازه‌ترین دور مذاکرات کارشناسی ایران و گروه ۱+۵ در وین، پایتخت اتریش آغاز شده است.

حمید بعیدی‌نژاد، رئیس گروه کارشناسی ایران به خبرگزاری رسمی ایران (ایرنا) گفت که طرفین در گفت‌وگوهایی دو روزه "مسائل و موضوعات مختلف فنی" را بررسی می‌کنند.

این مذاکرات برای بررسی جزئیات فنی و فراهم کردن مقدمات مذاکرات هسته‌ای در سطوح عالی برگزار می‌شود.

عباس عراقچی، عضو ارشد تیم مذاکره‌کننده هسته‌ای ایران هم گفته است که این مذاکرات، تنها برای بررسی مسائل فنی است و "تصمیم‌های نهایی در سطح سیاسی گرفته خواهد شد."

استفان کلمنت، دستیار کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، رئیس گروه کارشناسی ۱+۵ است.

نشست کارشناسان ایران و ۱+۵ در وین همزمان با نشست فصلی شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی برگزار می‌شود.

آخرین نشست رسمی ایران و ۱+۵ در سطح مقامات عالی‌رتبه در اردیبهشت ماه برگزار شد. آغاز نگارش متن پیش‌نویس توافق نهایی، هدف اصلی این نشست بود، ولی گفته شد که دو طرف به اختلاف‌نظر رسیده‌اند و مذاکرات "بدون پیشرفت محسوس" پایان یافت.

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران و کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که ریاست مذاکرات هسته‌ای را به عهده دارند، در خرداد ماه دیداری غیررسمی در استانبول ترکیه داشتند. براساس گزارش‌ها، چگونگی پیشرفت و مدیریت مذاکرات پیش روی ایران و گروه ۱+۵ محور اصلی گفت‌وگوها در استانبول بوده است.

بناست دور آتی مذاکرات ایران و ۱+۵ در روزهای ۲۶ تا ۳۰ خرداد (۱۶ تا ۲۰ ژوئن) در وین برگزار شود.

ایران و اعضای گروه ۱+۵ در آذر ماه توافق کردند که در مدت شش ماه، برای حل‌وفصل نهایی و جامع پرونده هسته‌ای ایران به توافق برسند. این مهلت می‌تواند برای شش ماه دیگر تمدید شود.

خبرگزاری های بین المللی به نقل از دیپلمات ها و تحلیلگران نوشته اند که دست یافتن دو طرف به توافق نهایی در مهلت شش ماهه اولیه بعید به نظر می رسد.

مطالب مرتبط