ایران: تمام گام‌های مورد توافق با آژانس را برداشته‌ایم

حق نشر عکس AP
Image caption رضا نجفی: همکاری‌ها با آژانس طبق زمانبندی پیش می‌رود

نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی می‌گوید که در هشت ماه گذشته ایران ۱۳ اقدام عملی را در زمینه فعالیت‌های هسته‌ایش اجرایی کرده و دیگر موضوعی بین آن کشور و آژانس باقی نمانده است.

خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) به نقل از رضا نجفی گزارش داده است که افزون بر مواردی که اجرایی شده‌اند، ایران درباره ۵ موضوع دیگر با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی توافق کرده است که در ماه آینده اجرایی خواهند شد.

آقای نجفی درباره جزییات این اقدامات و توافقات با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی توضیحی نداده، اما گفته است که همکاری‌های کنونی طبق توافق و زمانبندی‌ها انجام می‌شود.

ایران و آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در اردیبهشت ماه امسال در بیانیه‌ای اعلام کردند که درباره پنج گام عملی، از جمله تبادل اطلاعات درباره ادعاهای مربوط به "آزمایش مواد انفجاری پرقدرت در مقیاس وسیع" به توافق رسیده‌اند.

مخالفان برنامه هسته‌ای ایران می‌گویند که این فعالیت‌ها با اهدافی نظامی دنبال می‌شود.

اما نماینده ایران در آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته است که این ادعاها بدون سند مطرح می‌شوند. رضا نجفی گفت: "در جمهوری اسلامی ایران، چیزی به نام ابعاد احتمالی نظامی شناسایی نمی‌شود."

او گفت که موضوع مذاکرات هسته‌ای ایران و نمایندگان گروه ۱+۵ در نشست این هفته شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین مطرح شد و اضافه کرد: از نگاه جمهوری اسلامی ایران، اگر طرف‌های مقابل با حسن‌نیت و نه توهماتشان، وارد مذاکرات شوند و حقایق را درک کنند، رسیدن به توافق تا ضرب‌الاجل تعیین‌شده در توافقنامه ژنو امکان‌پذیر است."

ایران و نمایندگان گروه ۱+۵ توافقنامه موسوم به توافقنامه ژنو را در آذرماه گذشته نهایی کردند. طبق این توافق، دو طرف باید در مهلتی شش ماهه بر سر حل و فصل نهایی و جامع پرونده هسته‌ای ایران به نتیجه برسند.

مهلت مذاکره‌کنندگان برای رسیدن به چنین توافقی روز ۲۹ تیر (۲۰ ژوئیه) به پایان می‌رسد.

آخرین نشست رسمی ایران و ۱+۵ در سطح مقامات عالی‌رتبه در اردیبهشت ماه برگزار شد. آغاز نگارش متن پیش‌نویس توافق نهایی، هدف اصلی این نشست بود، ولی گفته شد که دو طرف به اختلاف‌نظر رسیده‌اند و مذاکرات "بدون پیشرفت محسوس" پایان یافت.

کارشناسان ایران و ۱+۵ از دیروز (چهارشنبه، ۱۴ خرداد) نشستی دو روزه در وین، پایتخت اتریش داشته‌اند تا با بررسی جزئیات فنی، مقدمات مذاکرات هسته‌ای در سطوح عالی را فراهم کنند.

بناست دور پنجم مذاکرات ایران و ۱+۵ در روزهای ۲۶ تا ۳۰ خرداد (۱۶ تا ۲۰ ژوئن) در مقر آژانس بین‌المللی انرژی اتمی در وین برگزار شود.

مطالب مرتبط