ایران در آستانه مذاکرات هسته‌ای با آمریکا و روسیه دیدار می‌کند

حق نشر عکس AFP
Image caption ایران و ۱+۵ در پی نگارش متن توافقنامه هسته‌ای هستند

وزارت امور خارجه ایران اعلام کرده است که پیش از برگزاری دور تازه مذاکرات هسته‌ای با گروه ۱+۵ نمایندگانش در روزهای آینده گفت‌وگوهای جداگانه‌ای با آمریکا و روسیه خواهند داشت.

معاونان وزیر امور خارجه ایران روزهای دوشنبه و سه‌شنبه این هفته (۱۹ و ۲۰ خرداد) در ژنو سوئیس با هیات آمریکایی دیدار می‌کنند و دو روز بعد (چهارشنبه و پنجشنبه، ۲۱ و ۲۲ خرداد) مذاکرات مشابهی با هیات روسی در رم ایتالیا برگزار خواهد شد.

آمریکا اعلام کرده است که وندی شرمن، معاون وزیر امور خارجه آمریکا ریاست هیات آمریکایی در مذاکره با ایران را به عهده خواهد داشت.

وزارت امور خارجه ایران گفته است که برای ملاقات نمایندگانش با برخی دیگر از اعضای گروه ۱+۵ هم برنامه‌ریزی می‌کند.

آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان عضو گروه ۱+۵ هستند. قرار است دور تازه مذاکرات هسته‌ای ایران با اعضای این گروه در روزهای ۲۶ تا ۳۰ خرداد ماه در وین اتریش برگزار شود.

آخرین نشست رسمی دو طرف در سطح مقامات عالی‌رتبه اردیبهشت ماه امسال برگزار شد. آغاز نگارش متن پیش‌نویس توافقنامه نهایی، هدف اصلی این نشست بود، ولی گفته شد که طرفین به اختلاف‌نظر رسیده‌اند و مذاکرات "بدون پیشرفت محسوس" پایان یافت.

با این حال، دو طرف امیدوارند که در دور آتی مذاکرات، نگارش متن توافقنامه را آغاز کنند و تاکنون نشست‌های متعددی برای فراهم کردن مقدمات رسیدن به این هدف برگزار شده است.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران و کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا در دیداری غیررسمی در هفته اول خرداد در استانبول ترکیه "راهکارهای مختلف برای پیشبرد مذاکرات هسته‌ای" را بررسی کرده‌اند و کارشناسان ایران و گروه ۱+۵ هفته قبل در حاشیه نشست شورای حکام آژانس بین المللی انرژی اتمی در وین نشست داشتند تا با بررسی جزئیات فنی، مقدمات مذاکرات هسته‌ای در سطوح عالی را فراهم کنند.

ایران و نمایندگان گروه ۱+۵ توافقنامه موسوم به توافقنامه ژنو را در آذر سال گذشته نهایی کردند. طبق این توافق، دو طرف باید در مهلتی شش ماهه بر سر حل و فصل نهایی و جامع پرونده هسته‌ای ایران به نتیجه برسند.

مهلت مذاکره‌کنندگان برای رسیدن به چنین توافقی روز ۲۹ تیر (۲۰ ژوئیه) به پایان می‌رسد.