بررسی روزنامه‌های صبح دوشنبه تهران - ۱۹ خرداد

روزنامه‌های امروز صبح شروع ریاست جمهوری ژنرال السیسی در مصر را مهم دیده و در عین حال همچنان به موضوع حملات گروهی تندرو در مجلس و رسانه‌های اصولگرا به دولت پرداخته‌اند. اظهار نظر جدید وزیر ارشاد درباره شبکه‌های اجتماعی و مخالفت وی با فیلترینگ و پارازیت‌اندازی روی شبکه‌های ماهواره‌ای از جمله دیگر خبرهای مهم این روزنامه‌هاست.

حق نشر عکس na
Image caption تیتر و عکس صفحه اول ابتکار

سخنان تازه‌ای از هاشمی رفسنجانی که گفته است دولت فعلی می‌تواند با کاستن از محدودیت‌های جوانان و بازکردن پنجره‌ها به رویشان، آن‌ها را به نیروهای مدافع نظام تبدیل کند، در این روزنامه‌ها انعکاس وسیعی دارد.

انتخاب السیسی و بشار اسد

کیهان در کنار خبر تبریک اکثریت نمایندگان مجلس ایران به بشار اسد به خاطر پیروزی وی در انتخابات ریاست جمهوری سوریه، آغاز رسمی ریاست جمهوری السیسی را با تیتر «فرمانده کودتای آمریکایی مصر رسما قدرت را به دست گرفت» در صدر اخبار خود منعکس کرده و پیش بینی کرده به این ترتیب فصل تازه‌ای در تحولات داخلی و خارجی این کشور آغاز شده است.

کیهان بدون ذکر منبع و از قول ناظران سیاسی منطقه نوشته: پیروزی السیسی نتیجه بی‌توجهی محمد مرسی و اطرافیانش به مبانی انقلاب مردمی این کشور بود. به عقیده این ناظران، مردم مصر برای به ثمر رسیدن انقلاب خود خون دادند و مرسی با عدول از محورهای انقلاب به سمت اسرائیل، آمریکا و قطر متمایل شد و کار به جایی رسید که مرسی و رهبران اخوان به زندان افتادند و دشمنان آنها زمام امور را به دست گرفتند.

کیهان در بررسی علت سقوط محمد مرسی رییس جمهور پیشین مصر نوشته: یکی از اشتباهات این بود که مرسی پس از انقلاب سفیر ویژه برای اسرائیل فرستاد و اولین سفر خارجی‌اش را به عربستان انجام داد که متحد استراتژیک رژیم مبارک بود. اشتباه دیگر این بود که مرسی به همکاری با آمریکا ادامه داد.

شناسنامه سبز برای دلواپس‌ها

نصرت الله تاجیک در مقاله ای در شرق با اشاره به وجود سه نوع گذرنامه در جهان به طعنه نوشته: تاکنون در داخل کشورها فقط یک شناسنامه وجود داشته که بیانگر برابری همه شهروندان یک کشور در برابر قانون، عدالت بود اما یک شناسنامه دیگر برای افراد یا موسساتی که از انواع رانت‌های سیاسی، اقتصادی و اطلاعاتی برخوردارند، صادر می‌شود. دارندگان این نوع شناسنامه راه استفاده از هر نوع رانت برایشان سبز است و به مانعی بر نمی‌خورند.

این دیپلومات سابق افزوده: در سال‌های اخیر در ایران قشری شکل گرفته که از قبل کاسبی تحریم، فربه شده و با روی‌کارآمدن دولت جدید و تلاش برای اتخاذ مشی حل مشکلات روابط بین‌المللی ایران، منافع اقتصادیشان به خطر افتاده است و بنابراین از خود عکس‌العمل دلواپس‌گرایانه بروز می‌دهند. این قبیل افراد صرفا با انگیزه‌های اعتقادی و فکری پا به میدان بحران‌آفرینی نگذاشته‌اند زیرا سکوت و تحرک آنها تابع علل عینی خارجی نیست بلکه باید برای ردیابی عوامل اصلی تحریک آنها، لایه‌های خاصی از گروه‌های فشار و عناصر لابی و چانه‌زنی را در سطوح مختلف و در بین کسانی که از روی‌کارآمدن دولت یازدهم متضرر شده‌اند، جست‌وجو کرد.

حق نشر عکس na
Image caption تیتر و عکس صفحه اول شرق

و خلاصه مقاله شرق این که در گذشته ایران هم گروه‌های فشار وجود داشته‌اند که وظیفه ایفای نقش پیاده‌‌نظام کمیته بحران‌سازی علیه دولت‌ها را به‌عهده داشتند. اما تحلیل‌رفتن سریع روند و حرکت دلواپس‌گرایی این بار نشان از آن دارد که میزان عوامل میدانی گروه‌های فشار کم و کیفیت آن کم‌رمق شده و اکنون در مقابل حمایت مردمی و نخبگان از دولت تحلیل رفته‌ و ضعیف شده‌اند.

علی ودایع هم در سرمقاله مردم سالاری نوشته: امید می‌رفت با روی کارآمدن دولت اعتدال، التهاب‌های سیاسی فروکش کند اما پس از برهه‌ای کوتاه بحث‌هایی تند و گزنده در جامعه سیاسی ایران پیش آمده است. ویترین رسانه‌های ایرانی نشان از شکل‌گیری صف‌بندی‌هایی از جنس بلوک شرق و غرب است و این موضوع احتمال برخوردی سهمگین را پررنگ می‌کند.

نویسنده اشاره کرده: در حاشیه مراسم ارتحال امام خمینی(ره) اتفاق ناخوشایندی با توزیع شبنامه علیه دولت صورت گرفت. نقد و حق بیان موضوعی است براساس قانون اساسی باید در مورد همه گروه‌های سیاسی حفظ شود اما بیان دغدغه‌های فرهنگی که بعضا رنگ و بوی حزبی هم دارد چه نفعی برای ملّت می‌تواند داشته باشد جز فراهم شدن خوراک برای رسانه‌های معاندی که سعی بر القای اختلاف میان مسئولین نظام دارند.

در پایان سرمقاله مردم سالاری آمده: درروزهایی که برخی پز آزادی‌های یواشکی می‌دهند و گروهی دیگر ژست دلواپسی گرفته‌اند‌؛ دلواپسی یواشکی طیف‌های معتدل سیاسی را فارغ از جناح‌بندی‌های سیاسی می‌توان به خوبی حس کرد. بحث و جدل‌های سیاسی که با الفاظ ناخوشایند هم همراه می‌شود در نهان صندوق‌های رای انتخابات مجلس شورای اسلامی و صندلی‌های سبز بهارستان را نشانه رفته‌اند و هرچه زمان می‌گذرد بر تندی آنها افزوده می‌شود.

توفان تهران و آزمون مدیریت بحران

شهروند در گزارشی نوشته: توفانی که دوشنبه‌ هفته‌ گذشته تهران را درنوردید و خسارات قابل‌توجهی نیز داشت، فرصت مناسبی است تا دولت جدید نسبت به کارآمدی نهادهای ذی‌ربط خود برای جلوگیری از افزایش خسارات این‌گونه حوادث اقدام کند و گزارش آن را به صورت شفاف دراختیار افکارعمومی قرار دهد. فراموش نکنیم که یکی از مهم‌ترین وظایف دولت‌های مدرن، منفعل نبودن در برابر حوادث طبیعی و غیرمترقبه است.

با این مقدمه روزنامه چند سئوال مطرح کرده اول این که وظیفه‌ پیش‌بینی وقوع توفان به عهده‌ چه دستگاهی است؟ آیا این‌که گفته می‌شود این توفان قابل پیش‌بینی نبوده درست است؟ آیا اصولاً هر توفانی غیرقابل پیش‌بینی است یا این مورد خاص غیرقابل پیش‌بینی بوده؟

پرسش دیگر شهروند این است که: شنیده شده شهرداری تهران پیش از توفان از وقوع آن مطلع شده و از طریق تلگرام و بیسیم، مناطق و سازمان‌های زیر نظر شهرداری را مطلع کرده و به حالت آماده‌باش درآورده است. اگر این شنیده درست باشد، گردش اطلاع‌رسانی به شهرداری چگونه بوده است؟ و بالاخره این که پیش‌بینی روز بعد چرا درست از آب درنیامد؟ آیا این پیش‌بینی‌ها همین‌طوری و از روی رفع تکلیف بوده یا آن‌که پشتوانه‌ علمی داشته؟

حادثه ای ناگوار واکنشی مبارک

حق نشر عکس na
Image caption کارتون محمد طحانی، آرمان

روزنامه‌های مختلف تهران از استعفای مدیر منطقه راه آهن به جهت تصادف دو قطار در حوزه مدیریت وی استقبال کرده و آن را نشانه وظیفه شناسی مدیر دانسته‌اند.

محمدرضا عزیزی در روزنامه ایران نوشته: تصادف قطار فوقالعاده تهران - مشهد با قطار باربری در ایستگاه دامغان حادثه ای تلخ و تاسف‌بار بود. در این حادثه یک هموطن کشته شد و ۱۳ مسافر دیگر نیز مصدوم شدند. اما این حادثه تلخ پیامد مبارکی هم داشت که می‌تواند به تراز و الگوی برخورد مسئولانه در مسائلی که پای حقوق شهروندان در میان است تبدیل شود.

به نظر نویسنده مقاله این که به فاصله یک روز پس از این حادثه و بدون اینکه انگشت‌های اتهام خارج از ساختار سازمانی شرکت راه‌آهن جمهوری اسامی به سوی این و آن نشانه رود یا بدون نیاز به تشکیل کمیته تحقیق و تفحص و هشدارها و تذکرهای نمایندگان مجلس به مسٔولان، شرکت راه آهن خود بر اساس اصل، به واکاوی این حادثه پرداخت و مقصران را شناسایی و مجازات کرد.

سعید معیدفر، جامعه‌شناس هم در شرق نوشته: در جامعه‌ ما کمتر اتفاق افتاده که مسئولان خودشان را نماینده یا منتخب غیرمستقیم مردم دانسته و خود را نسبت به وظایفی که در قبال مردم دارند مسئول و متعهد بدانند. متاسفانه ما در جامعه خود بیشتر اوقات مسئولیت را به‌عنوان یک حق می‌دانیم که بر اساس آن فرصتی به دست می‌آید تا جایگاه و شأن خودمان را به دیگران نشان بدهیم و از طریق آن به دیگران ببالیم در حالی‌که مسئولیت در مفهوم واقعی خود به معنی پاسخگوبودن است.

به نوشته این مقاله: در جامعه‌ای که مسئولیت نه یک امتیاز فردی بلکه یک تعهد و دین به جامعه و فرصت برای خدمت‌گذاری باشد هرگاه در مسیر انجام تعهد، ذی‌حقان متضرر و حقشان تضییع شود فرد مسئول با تمام وجود احساس می‌کند که باید از مردم عذرخواهی کند، شرمنده جامعه باشد و خود را آماده سازد تا وجدان جمعی و جامعه او را نسبت به غفلتی که انجام داده تنبیه کند.

ونکوور ارزان‌تر از تهران

غلامحسین دوانی در گزارشی تحقیقی در شرق تاکید کرده که از آنجایی که برخی از دولتمردان یا اقتصادخوانده‌های از بهای بنزین در جهان و مقایسه آن با بهای بنزین در ایران دم می‌‌زنند، در صدد برآمده تا با عدد و ارقام ثابت کند قدرت خرید حقوق‌بگیران ایرانی اعم از کارگر و کارمند، همه‌ساله رو به کاهش و توانایی قدرت خرید آنان طی هشت ساله گذشته به‌دلیل اعمال سیاست‌های نادرست یارانه‌ای، به‌شدت کاهش یافته است.

بنا به این نوشته که با جدول‌ها و نمایه‌های مختلف همراه است: به استناد گزارش هزینه زندگی در جهان در سال ۲۰۱۳ که توسط مجله اکونومیست منتشر شده، گرانترین شهر جهان توکیو و شهر تهران با رتبه ۱۲۲ از نقطه‌نظر هزینه زندگی از (جده- عربستان سعودی)، (بخارست- رومانی)، (دهلی نو و مومبیا - هند)، و (کراچی- پاکستان) گرانتر بوده‌اند.

نویسنده به نمایه دیگری هم اشاره می‌کند که در مقایسه بین هزینه زندگی در تهران و ونکوور کانادا، از اختلاف ۱۰ برابری حداقل مزد در این دو شهر خبر می‌دهد، در حالی که هزینه‌های زندگی در تهران معادل ۴۶ درصد کمتر از ونکوور کاناداست. یعنی به تعبیری با توجه به حداقل مزد، هزینه زندگی در ونکوور به مراتب کمتر از ایران است.در حالی که حداقل دستمزد در ونکوور ساعتی ده دلار و در ایران معادل یک دلار به قیمت ارز مبادله‌‌ای و ۸۰ سنت به قیمت ارز آزاد است، قیمت مصرف‌کننده شامل اجاره‌بها، هزینه رستوران، مواد خوراکی در ونکوور کانادا نسبت به تهران به ترتیب تا ۹۵ درصد بیشتر بوده در حالی که قدرت خرید یک شهروند کانادایی حداقل ۲۲۸ درصد بیش از یک شهروند ایرانی است.

پژوهشی در باب شانس پدر شدن

شهرام شهیدی در ستون طنز اعتماد نوشته: محققان اعلام کردند که فصل تابستان شانس پدر شدن را کاهش می‌دهد. حالا که سیاست دولت مبنی بر افزایش جمعیت است از دولت تقاضا می‌شود سعی کند همه فصول تبدیل به زمستان شود. حالا بررسی کنیم پژوهشگران اعلام کرده‌اند تابستان باعث کاهش شانس پدر شدن می‌شود:

سفر: در طول فصل تابستان تعداد سفرهای مردم افزایش پیدا می‌کند. به ویژه ماموریت‌های کاری مردانه به پاتایا، آنتالیا و... افزایش می‌یابد و به علت وجود مردان در ماموریت شانس پدر شدن به‌شدت کاهش می‌یابد. همچنین با توجه به لو رفتن برخی ماموریت‌های اداری به پاتایا مردان ماموریت رفته اغلب با درخواست طلاق مواجه می‌شوند.

راه مقابله: دولت باید با مذاکره با کشورهایی همچون تایلند، ترکیه و... از ارائه ویزا به مردان در طول تابستان جلوگیری کند تا شانس پدر شدن روند نزولی نداشته باشد.

طول روز زیاد: ساعات طولانی روز و کوتاه بودن شب‌ها باعث افزایش فعالیت شده که این موضوع منجر به بروز خستگی بیش از حد شده و همین خستگی به کاهش شانس پدر شدن کمک می‌کند.

راه مقابله: دولت با عقب کشیدن چند ساعته ساعت رسمی کشور به کاهش ساعات روز و در نتیجه افزایش شانس کمک کند.

کارتون روز

حق نشر عکس na
Image caption کارتون حسن کریم زاده، شهروند

مطالب مرتبط