تشکیل پرونده علیه نمایش 'تانگوی تخم مرغ داغ'

عکسی از نمایشنامه تانگوی تخم مرغ داغ حق نشر عکس nocredit
Image caption ادامه اجرای نمایشنامه "تانگوی تخم مرغ داغ" با حکم دادستانی تهران متوقف شده است

روابط عمومی دادستانی تهران اعلام کرده که ادامه اجرای نمایشنامه "تانگوی تخم مرغ داغ" با حکم قوه قضائیه متوقف شده و برای آن پرونده قضائی تشکیل شده است.

علت پیگرد قضائی بنابر اعلامیه دادستانی تهران "ارتکاب برخی اقدامات و حرکات خلاف موازین اسلامی" اعلام شده است.

این اعلامیه یک روز بعد از اظهارات علی جنتی، وزیر ارشاد ایران صادر می‌شود و بنظر می‌رسد جوابی به اظهارات او باشد.

وزیر ارشاد دیروز در مورد توقیف این نمایشنامه گفته بود: "برخی در قوه قضاییه اعتقاد دارند می‌توانند در هر جایی هر تصمیمی را به طور قانونی بگیرند؛ بیایند و توقیف کنند و این موضوع را از جمله اختیارات خود می‌دانند."

در اعلامیه دادستانی، وزارت ارشاد تلویحا به کوتاهی در وظیفه متهم شده و تصریح شده که بازداشت و توقیف از وظایف قوه قضائیه است: "بدیهی است توقیف و بازداشت نه تنها اختیار بلکه از وظایف مسلم مراجع قضائی است و اقدامات قضائی زمانی صورت می گیرد که مسؤولان مربوطه در انجام وظایف محوله مسامحه نمایند."

حق نشر عکس nocredit
Image caption یکی از علت‌های توقیف "تانگوی تخم مرغ داغ" وجود "صحنه‌های نامناسب که اکثرا توسط زن اجرا می‌شود، اعلام شده است

دادستانی تهران علت توقیف "تانگوی تخم مرغ داغ" را وجود "صحنه‌های نامناسب که اکثرا توسط زن اجرا می‌شود" و "الفاظ رکیک و اظهارات خلاف موازین اسلامی و عفت عمومی" در این نمایش اعلام کرده است.

دادستانی همچنین می‌گوید که برای پیشگیری از وقوع جرم به عنوان مدعی‌العموم مکلف به جلوگیری از اینگونه برنامه‌ها است.

هادی مرزبان کارگردان و علی نصیریان بازیگر نمایشنامه "تانگوی تخم مرغ داغ" قبلا برای توضیح در دادسرای "فرهنگ و رسانه" حاضر شده بودند.

این نمایشنامه سیزدهمین اثر اکبر رادی است که از اردیبهشت امسال به مدت یک ماه و نیم در تالار وحدت روی صحنه بود ولی روز جمعه گذشته اجرای آن متوقف شد.

شورای نظارت و ارزشیابی اداره کل هنرهای نمایشی که این نمایشنامه را قبل از اجرا بازبینی کرده بود، امید داشت مشکلات مربوطه را با رایزنی حل کند.

سوژه اصلی این تئاتر رابطه یک صاحبخانه با مستاجرهایش است.

مطالب مرتبط