یک عضو حزب موتلفه از مذاکره مستقیم ایران و آمریکا دفاع کرد

حق نشر عکس ISNA
Image caption آقای ترقی از اعضای شناخته شده حزب موتلفه اسلامی است

حمیدرضا ترقی، از سیاستمداران محافظه کار ایران و از اعضای شورای مرکزی حزب موتلفه اسلامی از مذاکره ایران و آمریکا دفاع کرده است.

آقای ترقی گفت: "به توافق نرسیدن با آمریکا به منزله دست نیافتن به یک توافق نهایی خواهد بود و مذاکره دو جانبه با این کشور بهترین راهکار برای پیشبرد توافقات آینده است."

مقام های وزارت امور خارجه ایران و آمریکا امروز در ژنو برای پیشبرد مذاکرات اتمی به طور مستقیم مذاکره می کنند. آقای ترقی گفته "انجام این گفت و گو و یا آزمایش آن میان ایران و آمریکا ضرری ندارد."

حزب موتلفه اسلامی پیش از این مواضع سرسختانه‌ای در برابر مذاکره یا عادی سازی روابط ایران و آمریکا داشته است.

در جریان مذاکرات مستقیم ایران و آمریکا در ژنو، قرار است دو طرف درباره راه‌های رسیدن به توافق جامع اتمی که هفته آینده دور پنجم آن آغاز می شود، گفت و گو کنند. از زمان آغاز به کار حسن روحانی، رئیس جمهور میانه‌روی ایران در تابستان سال گذشته، خوشبینی‌هایی درباره کاهش اختلافات ایران و آمریکا به وجود آمده است. از جمله برای نخستین بار روسای جمهوری دو کشور به مدت ۲۰ دقیقه تلفنی گفت و گو کردند.

مقام‌های ایرانی می‌گویند که مذاکرات پیش روی ایران و آمریکا، به پرونده اتمی منحصر است.

همزمان یک مقام بلندپایه در سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران هم گفته که این نیروی نظامی از مذاکرات پیش روی ایران و گروه ۱+۵ حمایت می‌کند. رسول سنایی راد، معاون سیاسی سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گفت: "با وجود این که به گروه ۱+ ۵ اعتمادی نداریم اما با اصل مذاکره هسته ای موافقیم و پشتیبان آن هستیم."

مطالب مرتبط