مقام اسرائیلی می گوید ایران در مذاکرات اتمی جدی است

عکس آرشیوی از دیدار ظریف و اشتون حق نشر عکس AP
Image caption عکس آرشیوی از یکی از دیدارهای محمد جواد ظریف و کاترین اشتون

سرتیپ ایتای برون، مقام ارشد سازمان اطلاعات ارتش اسرائیل (آمان) گفته است که ایران در مذاکرات اتمی با قدرت های بزرگ جدی بوده است.

این اظهارات در حالی مطرح می شود که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل بارها ایران را به تلاش برای وقت کشی در روند مذاکرات متهم و در مورد احتمال نتیجه بخش بودن گفتگوهای گروه پنج به علاوه یک با ایران، ابراز تردید کرده است.

نخست وزیر اسرائیل همچنین توافق مقدماتی ژنو با ایران را یک اشتباه تاریخی توصیف کرده است.

اما سرتیپ ایتای برون، از مقامات ارشد سازمان اطلاعات ارتش اسرائیل (آمان) به اندازه بنیامین نتانیاهو در مورد آینده مذاکرات اتمی با ایران بدبین به نظر نمی رسد.

به گفته این مقام امنیتی اسرائیلی، امکان آن واقعا وجود دارد که ایران و قدرت های بزرگ در سال میلادی جاری به توافق جامعی دست پیدا کنند.

سرتیپ برون گفته است که ایران تا به حال به مفاد توافق مقدماتی ای که پنج ماه پیش در ژنو سوئیس امضا کرد عمل کرده. به گفته او ایران به خاطر فشار تحریم ها برای رسیدن به توافق نهایی به طور جدی وارد روند گفتگوها شده.

این ارزیابی اما بیشتر به ارزیابی های دولت آمریکا نزدیک است تا به موضع رسمی دولت اسرائیل.

نخست وزیر اسرائیل بارها جدی بودن ایران در امتیازدهی در مناقشه اتمی را زیر سوال برده.

بنیامین نتانیاهو که توافق مقدماتی با ایران را یک "اشتباه تاریخی" توصیف کرده علیه انعقاد یک توافق نهایی به گفته او بد با ایران هم هشدار می دهد.

دولت اسرائیل می گوید در توافق نهایی احتمالی، ایران نباید اجازه غنی سازی اورانیوم را داشته باشد؛ غنی سازی ای که ایران آن را حق مسلم خود می داند و برچیده شدن آن را اساسا رد می کند.

با این حال وزیر امور استراتژیک اسرائیل روز دوشنبه گفت که در توافق هسته ای نهایی ایران نباید اجازه غنی سازی اورانیوم یا تولید پلوتونیوم را داشته باشد.

یوال اشتاینتیز گفت بهتر است توافق هسته ای جامع با ایران چند هفته یا حتی چند ماه دیرتر منعقد شود تا این که قدرت های بزرگ عجله داشته باشند و بخواهند توافق از دید اسرائیل نامطلوبی با ایران امضا کنند.

مطالب مرتبط