مذاکرات هسته‌ای دو جانبه ایران با آمریکا، فرانسه و آلمان

حق نشر عکس icana.ir
Image caption عراقچی مذاکرات دوجانبه‌ای را با چند کشور غربی برنامه‌ریزی کرده است

دومین روز از مذاکرات هسته‌ای ایران و آمریکا برگزار می‌شود و مذاکرات دوجانبه دیگری با بعضی اعضای گروه ١+٥ برنامه‌ریزی شده است.

روز سه شنبه، ٢٠ خرداد (١٠ ژوئن)، دور دوم گفتگوهای مستقیم نمایندگان ایالات متحده و ایران در مورد پرونده هسته‌ای جمهوری اسلامی در ژنو آغاز می‌شود.

سرپرستی هیات ایرانی را عباس عراقچی، معاون وزارت خارجه ایران، و سرپرستی هیات آمریکایی را ویلیام برنز، معاون وزیر خارجه ایالات متحده برعهده دارند.

روز گذشته، نخستین دور از مذاکرات دو طرف با حضور هلگا اشمیت، معاون کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برگزار شد.

این مذاکرات پشت درهای بسته صورت گرفت اما آقای عراقچی فضای مذاکره با هیات آمریکایی را "مثبت و سازنده" توصیف کرده است.

مذاکره دوجانبه با آمریکا نشانه آن است که جمهوری اسلامی بر اهمیت توافق با آن کشور به عنوان گام اصلی در حل بحران هسته‌ای وقوف دارد.

موضوع این گفتگوها ارزیابی روند مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ١+٥ - متشکل از آمریکا، بریتانیا، چین، روسیه، فرانسه به علاوه آلمان به سرپرستی اتحادیه اروپا - و نحوه ادامه این مذاکرات بوده است.

حق نشر عکس Reuters
Image caption محتمل نیست مذاکرات گروه ١+٥ و ایران به زودی به توافقنامه نهایی منجر شود

در ماه ژوئن، مهلت شش ماهه اجرای توافقنامه مقدماتی ژنو به سر می‌آید در حالیکه برخی منابع دستیابی دو طرف به توافقنامه نهایی در فرصت باقیمانده را محتمل نمی‌دانند و احتمال تمدید همین توافقنامه را مطرح کرده‌اند.

توافقنامه مقدماتی شامل تعلیق بخشی از برنامه های هسته‌ای جمهوری اسلامی در ازای خودداری کشورهای غربی از تشدید تحریم‌ها و اجازه دسترسی ایران به بخشی از دارایی‌های حاصل از صادرات بود که به دلیل تحریم‌های موجود، در بانک‌های کشورهای وارد کننده مسدود شده بود.

انتظار می‌رفته است که این سند اولیه، زمینه ساز توافق نهایی باشد. جمهوری اسلامی انتظار دارد توافقنامه نهایی شامل برداشتن تمامی تحریم‌های خارجی باشد در حالیکه گروه ١+٥ خواهان "رفع نگرانی جامعه بین‌المللی" درباره ماهیت برنامه‌های اتمی ایران است.

خبرگزاری دولتی ایران - ایرنا - در گزارشی در روز سه شنبه، به نقل از آقای عراقچی از مذاکرات دو جانبه با برخی دیگر از اعضای گروه ١+٥ هم خبر داد.

براساس این گزارش، قرار است هیات ایرانی در روز چهارشنبه، ٢١ خرداد، با هیات فرانسوی در ژنو گفتگو کند. به گفته آقای عراقچی، سرپرستی هیات فرانسوی را "نیکولا دوریویر" برعهده دارد که جانشین ژان اودیبر شده است.

به گفته آقای عراقچی، روز یکشنبه آینده، هانس دیتر لوکاس، عضو ارشد هیات مذاکره کننده آلمان، برای شرکت در یک سمینار در دفتر مطالعات سیاسی و بین المللی وزارت امور خارجه به تهران سفر می‌کند و در جریان این سفر، مذاکرات دوجانبه‌ای در مورد برنامه هسته‌ای ایران صورت خواهد گرفت.

مطالب مرتبط