بررسی روزنامه های صبح تهران؛ چهارشنبه ۲۱ خرداد

روزنامه های امروز صبح تهران به مذاکرات دوجانبه ایران و آمریکا اهمیت بسیار داده اند، روزنامه های اصولگرا با بی اعتنایی از آن گذشته و در گزارش هایشان احتمال شکست مذاکرات ژنو را مطرح کرده اند اما رسانه های مستقل و اصلاح طلب در لابه لای نوشته هایشان از شکسته شدن تابوی سی و پنج ساله مذاکره با آمریکا ابراز خوشحالی کرده و زمان موجود را بهترین موقع برای ترک این عادت تشخیص داده اند.

ایران بر آرژانتین پیروز شد

حق نشر عکس sharvand
Image caption تیتر و عکس صفحه اول شهروند

در میان اخبار و گزارش های مفصل روزنامه ها درباره ضعف های اقتصاد و خدمات عمومی در کشور و نابسامانی هایی که از عملکرد دولت گذشته حاصل آمده است یک گزارش در روزنامه شهروند صفحه اول دیگری ساخته است.

در این گزارش با تیتر ایران آرژانتین را شکست داد آمده است: عصر دیروز اتفاقی در ورزش ایران رخ داد که شاید سال‌ها در یاد و خاطره اهالی ورزش و ورزش‌دوستان بماند. اتفاقی که زیبایی‌های خاص خود را داشت و فوتبالیست‌های پیشکسوت در لباس تیم‌های آرژانتین و نیجریه در مقابل کودکان سرطانی و استثنایی که لباس تیم ملی ایران را بر تن داشتند، قرار گرفتند. حضور چهره‌های سرشناسی از جمله احمدرضا عابدزاده، حمید استیلی، مهدی پاشازاده، مهدی مناجاتی، حمید درخشان، هادی طباطبایی و پایان رأفت بر این زیبایی افزوده بود.

به نوشته این گزارش: مردمی که برای تماشای این مسابقه در مرکز طبی کودکان ایران حاضر شده بودند با دیدن این چهره‌ها خاطرات زیادی را به یاد می‌آوردند و بازار داغ عکس یادگاری وجود داشت. کودکان مرکز طبی در لباس تیم ملی ایران در مقابل ملی‌پوشان سابق قرار گرفتند، ملی‌پوشانی که این بار در لباس حریفان ایران در جام جهانی ۲۰۱۴ حاضر شده بودند.

حسین شمس، حمید استیلی، پایان رأفت، هادی نراقی، محمد پنجعلی، محمد مؤمنی، فرشید سربازوطن و پیمان خورشیدی بازیکنانی بودند که با لباس نیجریه در مقابل کودکان مرکز طبی قرار گرفتند، در این دیدار نمادین در چهره کودکان شادی و نشاط دیده می شد،‌ کودکانی که در پایان توانستند با نتیجه ۴ بر یک به برتری برسند و این شاید خط ونشانی برای تیم ملی نیجریه باشد. در دیگر دیدار بازیکنان مشهور در لباس تیم ملی آرژانتین در مقابل کودکان سرطانی قرار گرفتند با نتیجه ۳ بر ۲ شکست خوردند.

مذاکره مستقیم برای منافع ملی

علی شکوهی در سرمقاله روزنامه ایران نوشته: سالها قبل وقتی از ضرورت «مذاكره مستقیم» میان ایران و امریكا سخن به میان می آمد موجی برانگیخته می شد زیرا در شرایطی این مسأله مطرح شده بود كه هیچ گونه زمینه مساعد روانی و عینی برای تحقق این نظر وجود نداشت و افكار عمومی سیاسیون و مردم عادی، با هرگونه مذاكره میان دو كشوری كه دارای منافع متفاوت و حتی متضاد بودند مخالفت داشتند.

به نوشته روزنامه دولت: در آن زمان، مسأله این بود كه مذاكره میان امریكا و ایران، مذاكره میان گرگ و میش است و دیپلماتهای ما نباید وارد بستری شوند كه نتایج آن از قبل به زیان ما رقم خواهد خورد. البته برخی از مخالفان، نفس مذاكره را موجب شكستن مرز سیاسی، اعتقادی و ایدیٔولوژیك میان ایران و امریكا معرفی می كردند و به همین دلیل، هرگونه مذاكره با واشنگتن را نفی می كردند.

سرمقاله روزنامه ایران در نهایت به آن دسته از موافقان مذاکره اشاره کرده كه از منظر تأمین منافع ملی، خواستار رابطه بودند و اکنون مذاكره میان ایران و امریكا را با توجه به موقعیت قدرتمند ایران، دیگر شبیه رابطه گرگ و میش نمی دانند و به همین دلیل، معتقدند كه باید مذاكراتی صورت گیرد بدون آن كه این امر را یك رسالت اعتقادی و ایدیٔولوژیك برای خود تلقی كنند.

الهه كولایی در مقاله ای در آرمان نوشته: روند مذاكرات ایران با قدرت‌های جهانی پیرامون پرونده هسته‌ای کشورمان می‌تواند تاثیر فوق‌العاده مهمی بر مناسبات منطقه‌ای و موازنه قدرت در این بخش از جهان داشته باشد. آنچه در طول مذاكرات شكل گرفت تلاش متقابل كشورهای درگیر در این روند، برای اعتماد‌سازی و پایان بخشیدن به پرونده چالش‌بر‌انگیز هسته‌ای ایران است.

این استاد دانشگاه با اشاره به تلاش هایی که در طول ماه‌های گذشته برای مخالفت با این مذاکرات در کار بوده است نوشته: در آمریكا مانند كشور ما نیروها و جریان‌هایی خواستار توقف روند مذاكرات فعلی و لاینحل ماندن مناقشه هسته‌ای ایران هستند. آگاهان به خوبی می‌دانند برای همه كشورهای درگیر در این مذاكرات، از روسیه تا آمریكا یك مساله اهمیت ویژه دارد و آن، برقراری روابط سیاسی و اقتصادی با ایران است.

سخنگوی پیشین کمیسیون امنیت ملی مجلس در مقاله آرمان تاکید کرده: به واسطه انتخابات خرداد ۹۲ شرایط ایران در داخل و به تبع آن در محیط بین‌الملل تغییر پیدا كرد و پس از آن بود كه دولت‌های قدرتمند جهانی رویكرد جدیدی را در قبال ایران در پیش گرفتند. اكنون در گفت‌وگوهای دو جانبه این فرصت برای كارگزاران دیپلماسی كشور فراهم شده تا بهتر بتوانند حقوق هسته‌ای ایران را در سطح بین‌الملل تامین كنند.

معلوم و نامعلوم

ابوالقاسم قاسم زاده در مقاله ای در اطلاعات به مذاکرات مستقیم ایران و آمریکا اشاره کرده و نوشته: اینک دو کشور به مرحله‌ای رسیده‌اند که دیگر آن پشت‌ها و یواشکی بدون اینکه کسی بفهمد با هم گفتگو نمی‌کنند تا اگر احیاناً گوشه‌ای از خبر آن بیرون زد، بگویند دروغ است! آشکارا و علنی خبر گفتگوی دوجانبه را به رسانه‌ها می‌دهند تا همه اطلاع داشته باشند! این پیشرفت کمی نیست که «معلوم» شده است که به قول یک نویسنده سیاسی «مذاکره دوجانبه ایران و آمریکا، تحولی مهم در فرآیند تاریخی بین این دو کشور است.»

نویسنده این مقاله تاکید کرده: در سال های گذشته مذاکره به شکل‌های مختلف بسیار اتفاق افتاده، اما اینکه مذاکره‌ای علنی و در سطح دیپلماتیک نسبتاً خوب انجام شود، آن‌ هم در چنین شرایطی، بسیار مهم است و فکر می‌کنم توجه محافل خبری به این مذاکرات نشان‌دهنده درجه اهمیت آن است. اکنون تابوهای بسیاری که در فضای تخاصم بین ایران و آمریکا وجود داشت، شکسته شده است!»

مقاله اطلاعات به این نتیجه گیری رسیده که: مذاکره دوجانبه و مستقیم ایران و آمریکا اشکالی که ندارد که ندارد، مفید هم هست چون به قول یک نویسنده سیاسی فضای تخاصم بین دو طرف را شکسته است. همچنین معلوم شد که مشکل را باید با آمریکا حل کنیم و اگر در همین مذاکره دوجانبه به توافق برسیم، سایه خوش آن بر سر بقیه در دور بعدی مذاکره با گروه ۱+۵ خواهد افتاد و به تنظیم و تدوین توافقنامه جامع دست پیدا خواهد شد.

مذاکرات گیر کرد

در میان ابراز خوش بینی درباره نتیجه مذکرات ژنو بین ایران و آمریکا و در حالی که هنوز خبر قطعی مخابره نشده است روزنامه جوان در تیتر بزرگ صفحه اول خود خبر داده مذکرات به زیاده خواهی ایران بدون سانتریفوژ گیر کرد.

مضمون گزارشی که با این تیتر آمده اشاره دارد که: در گرماگرم مذاكرات دوجانبه ایران و امریكا در ژنو، پاریس یك بار دیگر به فكر افتاده تا نقش سنتی «پلیس بد» را در مذاكرات ۵ +۱ با ایران ایفا كند. عباس عراقچی سرپرست تیم مذاكره كننده ایرانی در ژنو، مذاكرات دوجانبه با طرف امریكایی را مثبت و سازنده ارزیابی كرده ولی در عین حال، با لحنی نه چندان رضایت‌مندانه از نشست دوجانبه چهارشنبه با فرانسوی‌ها خبر داده است.

به گزارش «جوان»، ظاهراً هر وقت كه ایران به یك توافق هسته‌ای نزدیك می‌شود، پاریس ساز مخالف می‌نوازد. این دست كم سومین باری است كه با نزدیك شدن ایران و ۵ +۱ به پایان مذاكرات، فرانسه نقش «پلیس بد» را به عهده گرفته و درخواست هایی غیر قابل قبول مطرح می‌كند.

حق نشر عکس na

حسین سلیمی در سرمقاله جهان صنعت با اشاره به تحرکات داعش و بروز ناآرامی‌ها در عراق نوشته: نمی‌توان و نباید تروریست را بدون حامی داخلی و خارجی تصور کرد چراکه مخالفان داخلی مالکی از بعثی‌های وفادار به صدام گرفته تا برخی گروه‌های سنی برای به زیر کشیدن نخست‌وزیر از هیچ تلاش و توطئه‌ای دریغ نمی‌کنند.

این مقاله یادآور شده: تشدید اقدامات تروریستی و هجوم به شهرهای بزرگ عراق در حالی صورت می‌گیرد که مالکی تلاش می‌کند تا هر چه زودتر کنگره ضد داعش را راه بیندازد و در عین حال به رایزنی برای تشکیل کابینه هم ادامه می‌دهد. از سوی دیگر اختلاف دولت مرکزی با اقلیم کردستان که بیشترین ذخایر نفتی کشور را در اختیار دارد را هم نمی‌توان نادیده انگاشت.

نتیجه گیری مقاله جهان صنعت این است که: جدا از توسل به اقدامات نظامی برای سرکوب داعش، تغییر اساسی در نگاه و رفتار بغداد هم برای حفظ تمامیت ارضی، امنیت و آرامش عراق لازم می‌نماید که در غیر این صورت آتش داعش دامن منطقه را هم خواهد گرفت.

ایران در حلقه فساد مالی و بانکی

فرشاد مومنی در مقاله ای در شرق نوشته: طی هشت‌سال گذشته ایران همواره جزو یک‌ چهارم مجموعه کشورهای جهان بوده است که در بدترین مجموعه فساد مالی قرار داشته است. این یک مساله حیاتی است که به همان اندازه که برای مشروعیت دولت مساله‌آفرینی می‌کند در عرصه بین‌الملل هم برای کشور انبوهی از هزینه‌های اقتصادی و غیراقتصادی را به‌همراه دارد. بر اساس محاسبه‌های مهم‌ترین سازمان بین‌المللی مبارزه با پولشویی است - ۳۲ کشور جهان در محدوده قرمز پولشویی قرار دارند که از دیدگاه آنها ایران جزء آنهاست.

حق نشر عکس na
Image caption کارتون فرهاد بهرامی، آرمان

به نوشته این اقتصاددان: این به آن معناست که هر نوع فساد مالی در اقتصاد ایران قابل تصور است و مدیریت سیستم پولی و مالی باید در این خصوص پاسخگو باشد. راهبرد عقلایی این است که به شیوه‌ای عالمانه ریشه‌های این موضوع روشن شود و همه ارکان کشور برای حل این مشکل بسیج شوند. اما راهکاری که مسوولان پولی برای حل این مشکل در دستور کار قرار داده‌اند نفی و انکار واقعیت است.

مقاله شرق بدان جا رسیده که: مسوولان در چنین شرایطی باید بگویند با ادامه این رویه آیا هیچ امیدی به اجرای سند چشم‌انداز دارند؟ مقام پولی و مالی باید در گزارشی سهم واردکنندگان و تولیدکنندگان را از کل تسهیلات بانکی عنوان کند. چون در این شرایط که فضای رانتی شکل گرفته است تنها مشوق رشد فساد و رانت است و تولید را از بین می‌برد و این به‌نفع هیچ‌کس نیست.

جانشین مهدوی کنی

مصطفی داننده در سرمقاله ابتکار به موضوع چالش بر سر جانشینی مهدوی کنی برای ریاست مجلس خبرگان پرداخته و نوشته: مجلس خبرگان رهبری، در ساختار سیاسی ایران دارای جایگاه ویژه‌ای است و در جمهوری اسلامی ایران نقش بی بدیلی را بازی می‌کند. همین اهمیت باعث می‌شود که رئیس این مجلس از شناخته شده ترین چهره‌های مذهبی و سیاسی در کشور باشد که همین معنا نشان از جایگاه ویژه آیت‌الله مهدوی کنی در سیاست ایران دارد.

به نوشته این مقاله بیماری رئیس مجلس خبرگان باعث شده است تا عده‌ای براین باور باشند که فرد دیگری را راهی ریاست مجلس خبرگان کنند تا این مجلس بدون رئیس نماند. در حالی که بهتر است تا زمانی که آیت‌الله مهدوی کنی در قید حیات است جایگزینی برای او معرفی نشود و او همچنان عهده دار ریاست مجلس خبرگان رهبری باشد و جلسات باقی مانده را نایب رئیس اول یعنی آیت‌الله هاشمی شاهرودی اداره کنند.

به نظر سرمقاله ابتکار: این کار سبب وحدت بیشتر میان گروه‌ها و جلوگیری از تنش سیاسی در جامعه خواهد شد و در کنار آن احترام رئیس مجلس خبرگان رهبری نیز حفظ خواهد شد. بارها نوشته‌ایم و گفته‌ایم که کشور احتیاج به آرامش دارد.

چوپان آمارگو

حق نشر عکس na
Image caption کارتون نعیم تدین، شهروند

پدرام ابراهیمی در ستون طنز شهروند یک قصه را معرفی کرده و نوشته: داستان چوپان آمارگو که خیلی اسم غیرمستقیمی دارد و عمرا اگر شما متوجه منظور ما شده باشید که درباره کیست، یکی از داستان‌های کلاسیک معروف جهان است. این داستان برای گروه سنی «ب» تا «ی» مناسب بوده و اگر خوب تعریفش کنید، کار گروه سنی «الف» را هم راه می‌اندازد. به همین دلیل پشت جلد این کتاب نوشته شده: «مناسب برای نوه و نتیجه خاندان الی ننجون میم کاف»

طنزنویس شهروند در معرفی نویسنده این کتاب فرضی توضیح داده: واقعا مشکل ما الآن نویسنده این کتاب است؟ نه واقعا فرقی می‌کند که این کتاب را چه کسی نوشته؟ تا کی در بند ظواهر و حواشی بمانیم؟ بروید پی فحواء کلام. شما اگر خیلی دغدغه فرهنگی دارید بروید فکری به حال تئاترهای مبتذل مملکت بکنید. به حال اینترنت که پیک‌موتوری‌های شریف ما را از نان خوردن انداخته. به فکر ماهواره (لعنت‌الله علیه) لامصب جدیدا فقط مانده بین اخبارش آگهی نشان دهد. ضمنا نویسنده نخواسته نامش فاش شود ما هم که ادوارد اسنودن نیستیم، آدمیم!

مطالب مرتبط