ایران: دولت‌ها و مجامع بین المللی در کنار عراق قرار گیرند

حق نشر عکس ISNA
Image caption شمخانی با تقدیر از "انتخابات آزاد" در سوریه، حضور داعش را باعث ناامنی منطقه دانسته است

وزارت خارجه و برخی از مقامات ایرانی نسبت به پیشروی شبه نظامیان داعش در عراق واکنش نشان داده‌اند.

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت خارجه، با محکوم کردن حمله شبه نظامیان عضو "دولت اسلامی عراق و شام" به شهر موصل، مرکز استان نینوا در عراق، ابراز امیدواری کرده است که "اقدام مشترک ارتش، نیروهای امنیتی و مردم عراق در مقابله با تروریست ها، امنیت و آرامش را به مناطق مورد هجوم بازگرداند."

روز گذشته گزارش شد که شبه نظامیان داعش توانسته اند با وادار کردن نیروهای دولتی به عقب نشینی، شهر موصل را به تصرف درآورند. گزارش های بعدی حاکی از پیشروی نفرات داعش در استان کرکوک بوده است.

خانم افخم عملیات داعش در مناطق مختلف شهری و روستایی عراق را "نمونه ای بارز از خطر فرامرزی تروریسم" توصیف کرد و گفت: "تهدید جهانشمول تروریسم ایجاب می‌کند که دولت‌ها و مجامع بین‌المللی در شرایط خطیر کنونی در کنار دولت و ملت عراق قرار گیرند." وی "تقویت وحدت ملی، تحکیم همدلی و همکاری" همه نیروهای سیاسی" عراق را عاملی مهم در مقابله با داعش دانست.

علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران نیز نسبت به پیشروی نیروهای داعش در خاک عراق واکنش نشان داده است. او در دیدار با سفیر سوریه در تهران، ضمن تبریک نتیجه اعلام شده انتخابات سوریه و دور جدید ریاست جمهوری بشار اسد، گفت: "توسعه حضور عناصر تروریستی داعش و اقدامات خشونت‌بار آنان در عراق زنگ خطری برای امنیت منطقه و نیازمند توجه جدی از سوی دولت‌ها و مجامع بین‌المللی است."

حق نشر عکس Reuters
Image caption نارضایی اعراب سنی عراق از دولت تحت تسلط شیعیان و وضعیت سوریه عوامل تقویت داعش دانسته شده است

آقای شمخانی برگزاری "انتخابات آزاد، فراگیر و مردمی" در سوریه را نشانه شکست "گروه‌های تروریستی و حامیان آنها" دانست و گفت که "سوریه با غلبه بر جبهه استکباری حامی تروریسم، درس بزرگی به آنها داد." مقامات سوریه و جمهوری اسلامی تمامی گروه‌های مخالف حکومت سوریه را "تروریست می‌خوانند."

بحران سیاسی سوریه و آغاز جنگ داخلی در آن کشور زمینه مساعدی را برای حضور گروه های تندرو اسلامگرا به خصوص داعش در صحنه جنگ آن کشور فراهم آورد. گفته‌می شود این گروه‌ها در مناطق تحت تسلط خود دارد به اجرای احکام اسلامی و برخورد خشونت آمیز با مخالفان می‌پردازند و نهادهای مدافع حقوق بشر، نیروهای دولتی سوریه و بعضی از گروه‌های تندرو مخالف دولت را به ارتکاب جرایم جنگی و جنایت علیه بشریت متهم کرده‌اند.

به گزارش ایرنا، علی عبداللهی، معاون امنیتی وزیر کشور نیز با توجه به "نا امنی‌های موجود در کشورهای همسایه" از اتخاذ تدابیر و تقویت امنیت مرزهای ایران خبر داده و بدون نام بردن از کشوری خاص، گفته است: "ما نمی‌توانیم منتظر وقوع حادثه باشیم، لذا اقدامات پیشگیری را دنبال و اجرایی می‌کنیم."

حق نشر عکس Mehr
Image caption آیت‌الله صافی مردم عراق را به وحدت "تحت زعامت" مراجع شیعه دعوت کرده است

همچنین، به گزارش خبرگزاری مهر، آیت‌الله لطف‌الله صافی گلپایگانی، از مراجع تقلید شیعه در قم، از مردم و دولت عراق خواسته است "تحت زعامت مرجعیت بزرگ عراق، یکدل و متحد و هماهنگ بوده و این فتنه را با تدبیر و اتحاد نیروهای مقاوم خاموش نمایند." از آیت‌الله علی سیستانی به عنوان مهمترین مرجع تقلید شیعیان عراق نام برده می‌شود.

اعضای گروه موسوم به دولت اسلامی عراق و شام در ابتدا به عنوان وابستگان به شبکه القاعده فعالیت داشتند اما اختلاف با رهبری القاعده باعث جدایی این گروه شد. هدف داعش استقرار حکومت اسلامی سنی و اجرای قوانین شرع در عراق و سوریه است. به گفته برخی ناظران، تمرکز قدرت سیاسی در دست گروه‌های شیعه در عراق باعث ایجاد سرخوردگی و نگرانی در میان اقلیت اعراب سنی در این کشور شده و زمینه مناسبی را برای رشد افراطگرایی و بهره برداری گروه‌های تندرو سنی فراهم کرده است.