اجلاس معاونان وزارت خارجه همسایگان خزر در رامسر آغاز شد

Image caption سی و هفتمین اجلاس معاونان وزارت خارجه همسایگان خزر به میزبانی شهر ساحلی رامسر در شمال ایران برگزار می شود

معاونان وزارت خارجه و نمایندگان ویژه کشورهای ساحلی دریای خزر برای یک نشست دو روزه وارد رامسر در شمال ایران شده اند.

نشست رامسر، سی و هفتمین اجلاس گروه کاری تدوین رژیم حقوقی دریای خزر است. این اجلاس در حدود چهار ماه پیش از نشست روسای جمهور ۵ کشور در روسیه، در حال برگزاری است.

ایران، روسیه، جمهوری آذربایجان، ترکمنستان و قزاقستان، کشورهای ساحلی دریای خزرند که پس از فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی و اضافه شدن سه کشور تازه به همسایگان خزر، سرگرم تدوین یک رژیم حقوقی تازه برای این دریا هستند.

دستور کار اجلاس رامسر، "موافقت برای حفاظت و استفاده معقولانه از ظرفیت های صید و صیادی، توجه به مقولات زیست محیطی و همکاری هنگام بروز حوادث غیر مترقبه" است.

کنوانسیون رژیم حقوقی شامل موضوعاتی همچون تعیین محدوده های مربوط به سطح دریای خزر شامل مناطق حاکمیتی، اقتصادی، شیلاتی و پهنه مشترک و تحدید حدود بستر و زیر بستر، مسائل امنیتی و انتظامی و همچنین مساله ممنوعیت حضور کشورهای ثالث در دریای خزر است.

مذاکرات مربوط به رژیم حقوقی دریای خزر بیش از ۲۰ سال پیش آغاز شد اما هنوز به نتیجه نهایی نرسیده است. تدوین نهایی کنوانسیون خزر به معنی تغییر در خطوط مرزی ایران در آب‌های این دریا خواهد بود.

بر اساس قانون اساسی ایران تغییر خطوط مرزی کشور ممنوع است مگر این که یک طرفه نباشد و به تمامیت ارضی ایران لطمه وارد نکند و به تصویب چهار پنجم نمایندگان مجلس هم برسد.