عراقچی در پایان مذاکرات ۳ساعته ایران و فرانسه: مفید و مثبت بود

حق نشر عکس icana.ir
Image caption آقای عراقچی و هیات همراه او امروز و فردا در رم با نمایندگان روسیه مذاکره می کنند

عباس عراقچی، از مذاکره کنندکان ارشد اتمی ایران، گفت و گوهای دوجانبه با نمایندگان فرانسه در گروه ۱+۵ را مفید و در فضایی مثبت توصیف کرده است.

این گفت و گو در محل اقامت سفیر ایران در ژنو و به مدت ۳ ساعت برگزار شد. آقای عراقچی به خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا) گفته است "تبادل نظرها در فضای مثبتی صورت گرفت که در آستانه دور بعدی مذاکرات در وین مفید است."

یک روز پیش از این، لوران فابیوس، وزیر امور خارجه فرانسه که در دوره اول توافق شش ماهه ایران و گروه ۱+۵ هم موضع سرسختانه ای نشان داده بود، گفت که مشکل اصلی مذاکرات تعداد سانتریفوژهای ایران است.

سخنگوی وزارت خارجه ایران امروز این موضوع را رد کرده و گفته اظهارات آقای فابیوس مربوط به دوره پیشین است.

دور پنجم مذاکرات جامع اتمی ایران و گروه ۱+۵ هفته آینده در وین برگزار می شود. ایران در این فاصله دست به گفت گو هایی دوجانبه با برخی از اعضای گروه ۱+۵ زده است.

از جمله دیروز گفت و گوهای مستقیم دیپلمات های ایران و آمریکا پس از دو روز و مجموعا یازده ساعت مذاکره، در ژنو سوئیس پایان گرفت. ایران این گفت و گوها را در جوی مثبت و صریح توصیف کرد اما آقای عراقچی گفت که اختلافات هنوز پابرجاست.

قرار است گفت و گوهای دوجانبه ایران با اعضای گروه ۱+۵ امشب در رم با مذاکره با هیات روسی ادامه پیدا کند. مقام های ایرانی می گویند نمایندگان آلمان هم برای مذاکره در اوایل هفته آینده، وارد تهران خواهند شد.

مطالب مرتبط