قائم مقام وزارت خارجه ایران به جای ظریف به عربستان می‌رود

حق نشر عکس isna
Image caption مرتضی سرمدی، نفر دوم وزارت امور خارجه ایران است

ایران اعلام کرده است که در سطح قائم مقام وزارت امور خارجه در اجلاس مشورتی وزرای خارجه سازمان همکاری اسلامی در جده عربستان شرکت می کند.

مرضیه افخم، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفته است طبق برنامه پیش‌بینی شده مرتضی سرمدی، قائم‌مقام وزیر خارجه ریاست هیات ایرانی را در این نشست برعهده دارد.

چهل و یکمین اجلاس مشورتی وزرای خارجه سازمان همکاری اسلامی قرار است هفته آینده در جده عربستان برگزار شود.

مقام های سعودی پیشتر اعلام کرده بودند که از محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران برای دیدار از کشورشان دعوت کرده اند اما مدتی بعد آقای ظریف گفت که این دعوت نه برای انجام یک سفر دوجانبه، بلکه برای حضور در اجلاس جده بوده است.

وزیر امور خارجه ایران گفته بود که به دلیل همزمانی اجلاس جده با مذاکرات جامع اتمی ایران در وین، نمی تواند به عربستان سفر کند.

پیشتر دعوت عربستان از آقای ظریف که تصور می شد برای دیداری دوجانبه از این کشور است، مهمترین نشانه تحول در مناسبات ایران و عربستان طی یک سال گذشته تفسیر شده بود.

از زمان تغییر دولت ایران در سال گذشته، روابط ایران با کشورهای منطقه خلیج فارس رو به بهبود گذاشته و تماس و سفر مقام‌های ایران و کشورهای منطقه افزایش یافته، اما این وضعیت هنوز به طور محسوس شامل روابط ایران و عربستان نشده است.

جدی ترین اختلاف دو کشور در حال حاضر بر سر تحولات سوریه است. در حالی که ایران از مهمترین حامیان حکومت سوریه است، برخی از سیاستمداران و رسانه‌های حکومتی ایران می گویند که عربستان با پول و سلاح از مخالفان حکومت آقای اسد حمایت می کند.

مطالب مرتبط