شورای عالی امنیت ملی ایران برای بررسی وضعیت عراق جلسه تشکیل داد

حسن روحانی حق نشر عکس Isna
Image caption آقای روحانی گفته که گروه داعش در موصل و قبلا در حلب وحشیانه عمل کرده اند

در پی حمله نیروهای دولت اسلامی عراق و شام (داعش) حسن روحانی رئیس جمهور ایران از تشکیل جلسه شورای عالی امنیت ملی برای بررسی شرایط منطقه خبر داده است.

آقای روحانی در آستانه اولین سالگرد انتخابات ریاست جمهوری گفت "عجله دارم و باید به جلسه شورای عالی امنیت ملی بروم. چرا در منطقه ما این همه گرفتاری است؟ چرا این همه کشتار؟ چرا در سوریه آرامش نیست و خانه‌ها ویران شده و خون بیگناهان تبدیل به رود و رودخانه شده و چرا در عراق جنگ و کشتار؟"

آقای روحانی اضافه کرده که چرا یک گروه افراطی با مردم این چنین می‌کنند؟ "من آرزو می‌کنم فیلم هایش را ندیده باشید که در موصل و قبلش در حلب و جاهای دیگر چه وحشیانه عمل کرده‌اند."

بحران سیاسی سوریه و آغاز جنگ داخلی در آن کشور زمینه مساعدی را برای حضور گروه های تندرو اسلامگرا به خصوص داعش در صحنه جنگ آن کشور فراهم آورد. گفته‌می شود این گروه‌ها در مناطق تحت تسلط خود به اجرای احکام اسلامی و برخورد خشونت آمیز با مخالفان پرداخته است.

نهادهای مدافع حقوق بشر، نیروهای دولتی سوریه و بعضی از گروه‌های تندرو مخالف دولت این کشور را به ارتکاب جرایم جنگی و جنایت علیه بشریت متهم کرده‌اند.

سرتیپ پاسدار حسین سلامی جانشین فرمانده سپاه پاسداران ایران هم گفته که "نگران هیچگونه تهدیدی علیه ایران اسلامی در هیچ سمت و ابعادی نیستیم و بی تردید روند رو به جلوی گروه های افراطی در عراق معکوس خواهد شد."

حق نشر عکس Fars
Image caption سرتیپ پاسدار حسین سلامی گفته که نگران هیچگونه تهدیدی علیه ایران در هیچ ابعادی نیستیم

این فرمانده ارشد سپاه پاسداران گفته که "اتفاقاتی که امروز در کشورهای مختلف و از جمله در عراق روی می‌دهد ثمره مداخلات نظامی آمریکا و دولت‌های غربی است."

نگرانی حوزه علمیه قم

همزمان با تشدید بحران عراق، جامعه مدرسین حوزه علمیه قم با انتشار اطلاعیه‌ای ضمن محکومیت حملات گروه داعش در عراق، تاکید کرده که "ریشه بحران آفرینی‌هاي امروز عراق را باید در روند تحولات سوریه جستجو کرد."

در این اطلاعیه که به امضای محمد یزدی رئیس پیشین قوه قضائیه و دبیر فعلی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم رسیده است، آمده که "تهديد داعش به تخريب بقاع متبركه ائمه اطهار در عراق باعث افزايش نگراني‌ها شده است."

ایران از حامیان دولت نوری مالکی نخست وزیر عراق است و این کشور از کشورهای جهان خواسته که در کنار "دولت و ملت عراق قرار گیرند."

آیت الله حسین نوری همدانی از مراجع تقلید ساکن قم و آیت الله جعفر سبحانی هم نسبت به هجوم گروه داعش هشدار داده اند.

آقای نوری همدانی گفته که "تهاجم گروه داعش و بالاخره هر گروهی که با مسلمانان مخالف است، تهاجم و حمله به اسلام است و بر مسلمانان واجب است، با تمام قوا و امکانات از اسلام دفاع کنند."

آقای سبحانی نیز گفته "علمای بزرگ جهان اسلام باید بساط این جهالت‌ها و تکفیری‌ها را جمع کنند و ما مطمئن هستیم که دست اجانب در کار است و باید بر این وضعیت چیره شویم."

اعضای گروه موسوم به دولت اسلامی عراق و شام در ابتدا به عنوان وابستگان به شبکه القاعده فعالیت داشتند اما اختلاف با رهبری القاعده باعث جدایی این گروه شد.

هدف داعش استقرار حکومت اسلامی و اجرای قوانین شرع در عراق و سوریه است. به گفته برخی ناظران، تمرکز قدرت سیاسی در دست گروه‌های شیعه در عراق باعث ایجاد سرخوردگی و نگرانی در میان اقلیت اعراب سنی در این کشور شده و زمینه مناسبی را برای رشد افراطگرایی و بهره برداری گروه‌های تندرو سنی فراهم کرده است.

مطالب مرتبط