شعار 'رفع حصر سران مخالفان' در سخنرانی حسن روحانی

حق نشر عکس ISNA

حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران در جشن سالگرد انتخابات سال ۱۳۹۲ با شعاردهندگانی مواجه شد که خواستار رفع حصر سران مخالفان از حبس خانگی شده‌اند.

پیش از شروع سخنرانی آقای روحانی در حالی که تلویزیون ایران به‌طور زنده این سخنرانی را پخش می‌کرد، بعضی از حاضران در سالن اجتماعات وزارت کشور شعار می‌دادند "سلام بر موسوی، درود بر روحانی/خاتمی".

خبرگزاری ایسنا هم گزارش داده در طول مراسم بعضی فریاد می‌زدند: "زندانی سیاسی آزاد باید گردد"، "یاحسین، میرحسین" و "پیام ما روشنه، حصر باید بشکنه".

در دوران تبلیغات انتخابات سال ۱۳۹۲ و بعد از آن، آزادی سران مخالفان از شعارهای بعضی افرادی بود که در سخنرانی‌های آقای روحانی حضور داشتند.

امروز در وزارت کشور وقتی رئیس جمهوری ایران تاکید کرد به وعده‌های انتخاباتی پارسال پایبند است، شماری شعار دادند "موسوی، کروبی، آزاد بایند گردند."

رئیس جمهوری ایران به مناسبت جشن نیمه شعبان و سالروز پیروزی در انتخابات ۹۲ در سالن اجتماعات وزارت کشور سخنرانی می‌کرد. چون جشن سالگرد انتخابات ۹۲ در ورزشگاه شیرودی لغو شده بود، این دو جشن همزمان در وزارت کشور برگزار شد.

در این مراسم، محمد هاشمی، استاد حقوق دانشگاه شهید بهشتی که یکی از سخنرانان بود از رئیس‌‎جمهوری خواست برای احیای "آزادی‌های مخدوش در قوانین مطبوعات، احزاب، اجتماعات" تلاش کند.

او همچنین گفت سکوت درباره "تعدادی از آزادگان" که هم اکنون در حصر هستند، "گناه" است.

آن‌هایی که در 'عصر حجر' هستند

حق نشر عکس ISNA

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در این مراسم برخی از منتقدانش را اشخاصی توصیف کرده که "در دوران حجر می‌اندیشند و فکر می‌کنند."

رئیس‌جمهوری ایران گفته دولت به نقش مردم در تعالی فرهنگ و اداره کشور معتقد و در این راه "مصمم" است چه "کسی خوشش بیاید، یا بدش بیاید."

آقای روحانی درباره نگاه منتقدانش به مسائل فرهنگی می‌گوید: "مگر ما چه گفته‌ایم که برخی آشفته شده‌اند؟ ما گفتیم فرهنگ از آن مردم است و مردم باید برای تعالی فرهنگ خود قدم بردارند. مگر بناست کسی فرهنگ را در کپسول بریزد و نسخه ای بنویسد تا ما آن را از داروخانه خریداری کنیم؟ گویا عده ای در دوران حجر می‌اندیشند و فکر می‌کنند."

رئیس جمهوری ایران می‌گوید "کشور، قانون اساسی، رهبری، منافع ملی و آینده کشور مربوط به همه ملت، همه اقوام و همه مذاهب است؛ و ایران از آن همه ایرانیان است."

او گفته "ما به همه اقوام و مذاهب و ادیان احترام می‌گذاریم."

در چند روز گذشته، صحبت‌های آقای روحانی درباره مسائل فرهنگی، نقش و اراده مردم و این که دین را نباید دولتی کرد، با انتقاد روحانیان محافظه‌کار از جمله احمد خاتمی و احمد علم‌الهدی مواجه شده است.

در تازه‌ترین واکنش، صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه ایران که پیش‌تر هم از آقای روحانی انتقاد کرده بود، گفته است " این که می‌گویند نباید به زور آدم‌ها را به بهشت ببریم بنیان لیبرالیته و مدرنیته دارد."