بررسی روزنامه های صبح شنبه تهران - ۲۴ خرداد

روزنامه های اول هفته تهران به تحولات عراق اهمیت بسیار داده و در مقابل انتخابات همسایه دیگر یعنی افغانستان را چندان پوشش نداده اند. اولین سالگرد انتخابات ۲۴ خرداد که در میان ناباوری ها به انتخاب حسن روحانی انجامید موضوعی است که روزنامه های هوادار اصلاحات و مستقل به آن اهمیت بسیار داده اند گرچه نشریات اصولگرایان از کنار آن بی اعتنا عبور کرده اند.

آغاز مسابقات جام جهانی فوتبال موضوعی است که در صفحات ورزشی و ضمیمه های امروز روزنامه ها به آن پرداخته شده است.

حق نشر عکس shahrvand Newspaper June14
Image caption کارتون محسن ظریفیان، شهروند

خطر داعش برای صلح جهانی

نسرین رضایی در مقاله ای در شرق و در پاسخ به این سوال که پایان راه به کجا ختم خواهد شد نوشته: در صورت شدت گرفتن درگیری‌ها، ائتلاف منطقه‌ای و جهانی به این موضوع خاتمه خواهند داد؛ ائتلافی که یک‌سوی آن غرب و سوی دیگر آن کشورهای همسایه عراق هستند؛ همسایه‌هایی که نگران کشیده‌شدن پای گروه‌های تروریستی به مرزهایشان بوده و غربی که دو میدان نفتی کرکوک و بصره برایش مهم‌ترین چرخه انرژی جهان محسوب می‌شود.

به نظر این روزنامه نگار: افراطیونی چون داعش، طالبان و القاعده حالا دیگر چندان تمرکزشان روی فرد یا گروهی خاص نیست. آنها به‌دنبال سرزمین و حکمرانی‌اند. آنها که پیش‌تر هدفشان خاک دمشق بود و حالا خاک بغداد. شاید پربیراه نباشد اگر بگوییم جدا از باخت بزرگی که با آمارهای تکان‌دهنده از مردم متواری از شهرها و کشته‌شدگان نمود دارد، نتیجه حرکت داعش در عراق تا حدودی به نفع سوریه و کردهای عراقی است.

مقاله شهروند تاکید دارد داعش اگر در خاک سوریه می‌ماند، حاصلش چیزی جز تکرار همین صحنه‌ها نبود. کردها هم به‌نوعی برنده دیگر ماجرا هستند. پیش از آغاز درگیری‌ها در عراق، دعوا بر سر این بود که کرکوک به دست کردها نیفتد. حالا خبرها از کرکوک حاکی از آن است که نیروهای امنیتی دولت عراق کنترل کرکوک را به کردها سپرده‌اند.

علی خرم در مقاله ای در آرمان ضمن اشاره به نگرانی جهانی از پیشرفت تروریسم در عراق نوشته با تحولات سوریه و مقابله حکومت این کشور با موج تروریسم که در ابتدا به عنوان اعتراضات مدنی مطرح شد ولی خیلی زود توسط همان کشورهای عربی، مورد حمایت قرار گرفتند و تلاش نمودند حکومت سوریه را نیز از پای درآورند، درگیری‌ها از حالت مدنی خارج و به یک جنگ تمام‌عیار داخلی تبدیل شد. اما شکست‌های اخیر نظامی گروه‌های تروریستی در سوریه راه را برای مهاجرت از سوریه به عراق برای این گروه‌ها فراهم آورد.

به نظر سفیر سابق ایران در سازمان ملل در این مقاله: اینک عراق نقطه‌عطف مقابله طرفداران حکومت اقلیت سنی با طرفداران حکومت اکثریت شیعیان است که نوعی تقابل بین تروریسم و قدرت نظامی با صندوق‌های رای محسوب می‌شود. به هرحال هرطور شود در فضای قرن بیست‌ویکم منطق طرفداران اکثریت و صندوق‌های رای قوی‌تر بوده و درنهایت پیروزی با آنهاست. اما حمایت این قبیل کشورها از تروریسم و افراطی‌گری به هر نام و بهانه‌ای باشد جز شرمندگی در مقابل تاریخ نتیجه‌ای برای آنها به بار نخواهد آورد.

به نظر مقاله آرمان: تروریسم و افراطی‌گری پدیده‌ای نیست که به یک منطقه و یک کشور محدود شود بلکه تهدیدی علیه امنیت جهان به‌شمار می‌رود که جهان نیز یکپارچه برای مقابله با آن باید اقدام نماید.

حق نشر عکس Mardomsalari Newspaper June14
Image caption تیتر و عکس صفحه اول مردم سالاری

اما کیهان نظری جز این دارد و معتقد است: علیرغم هیاهوهای فراوان و عملیات روانی گسترده‌ای که با محوریت طرف‌های بین‌المللی و منطقه‌ای صورت می‌گیرد و برخی

از محافل شیعی درون عراق و درون ایران نیز بدون توجه به دام این عملیات افتاده و اوضاع را خیلی خطرناک می‌خوانند، در حالی که این یک بحران فراگیر نیست و علی‌الاصول از سه استان سنی‌نشین الانبار، صلاح‌الدین و نینوا فراتر نخواهد رفت.

این روزنامه در عین حال پیش بینی کرده: تروریست‌ها در آینده هم مثل گذشته سعی می‌کنند از طریق اقدامات امنیتی- بمب‌گذاری- و نه نظامی استانهای مرکزی و جنوبی و شرقی- که عمدتاً شیعه‌نشین می‌باشند- را ناامن کنند. کما اینکه این استانها علیرغم شهدایی که نثار استقلال عراق و حاکمیت ملی خود کرده‌اند، هیچ زمان به اشغال تروریست‌ها در نیامده‌اند.

با این همه در نهایت سرمقاله کیهان آمده: یک موج تبلیغاتی وانمود می‌کند که این موج آنقدر قدرت دارد که می‌تواند حکومت را در بغداد ساقط کرده و بر کل عراق سیطره یابد. این گروه اگر اینقدر قدرت دارد چرا در سوریه شکست خورده و دائماً در حال فرار است؟ این در حالی است که قدرت مذهب، مردم و دولت در عراق بیش از سوریه است.

سالگرد ۲۴ خرداد

علی ذهابی در ابتدای مصاحبه ای با سعید حجاریان برای شرق از وی پرسیده: به نظر شما انتخابات ۲۴ خرداد نشان داد که اصلاح‌طلبان پایگاه اجتماعی گسترده و مشخصی در جامعه دارند؟ وی جواب داده: بله، کاملا. چنانکه دیدید پیام خاتمی و هاشمی موجب‌ حضور مردم پای صندوق‌های رای شد. به نظر من اصلاح‌طلبان به قول علما «جزء اخیر علت تامه» پیروزی آقای روحانی بودند. پیام آقای خاتمی و انصراف دکتر عارف از رقابت، آن قطره‌ای بود که رای روحانی را لبریز و پیروزی او را قطعی کرد.

خبرنگار شرق پرسیده:‌ آیا می‌توان گفت اگر فاکتوری به نام محمود احمدی‌نژاد و وضعیت گذشته وجود نداشت هرگز چنین اتفاقی نمی‌افتاد؟ مدیر روزنامه توقیف شده صبح امروز گفته: بله، ممکن است حرف شما درست باشد. اما به این نیز بستگی داشت که چه کسی به جای او بود. شاید اگر یک فرد نزدیک به روحانی در گذشته رییس‌جمهور بود، خود روحانی رای نمی‌آورد. برای مردم، احمدی‌نژاد دور از آبادی بود. چنان که احمدی‌نژاد الان هرچه بگوید به نفع روحانی است. به نظر من باید به امثال رسایی، میرکاظمی، کوچک‌زاده و احمدی‌نژاد تریبون بدهند که هرچه دلشان می‌خواهد بگویند.

معاون رییس جمهور خاتمی در همین مصاحبه گفته: نامزدهای انتخابات ریاست جمهور نظرسنجی داشتند و می‌دیدند که آرای روحانی رو به اوج است. بنابراین خیلی از تیپ‌های میانه‌رو آنها خواستند از همان ابتدا به سمت آقای روحانی گردش کنند. چون وضعیت قبلی غیرقابل دوام بود. یعنی احمدی‌نژاد کشور را به سمت وحشتناکی سوق داده بود. اصولگراها در داخل خودشان از اوضاع کشور باخبر بودند اما در بیرون حرفی نمی‌زدند.

ظرفیت‌های موردانتظار عمل نکرده و از این بابت نتوانسته خواسته‌های رای‌دهندگان را برآورده سازد یا دست‌کم برخی وعده‌هایش را جامه عمل بپوشاند.

نادر کریمی جونی در سرمقاله جهان صنعت پرسیده: پیروزی حسن روحانی در سال گذشته چه کسانی را شادمان کرده است و خود جواب داده برخی کسانی که به حسن روحانی رای داده‌اند از رای حود پشیمان شده‌اند. از دید آنها، حسن روحانی در ظرفیت‌های موردانتظار عمل نکرده و از این بابت نتوانسته خواسته‌های رای‌دهندگان را برآورده سازد یا دست‌کم برخی وعده‌هایش را جامه عمل بپوشاند

البته این افراد توضیح نمی‌دهند که از میان نامزدان اعلام شده، چه کسی بهتر می‌توانست جامعه را مدیریت کند و چه نامزدی در صورت پیروزی دستاوردهای بهتری داشت.

این روزنامه اقتصادی اضافه کرده: به لحاظ عقلی خوشحالی از پیروزی حسن روحانی دارای دلایل گوناگونی است، به ویژه ملموس‌ترین دستاورد دولت تدبیر و امید را می‌توان موفقیت در ساماندهی روابط خارجی ایران و به طور مشخص تلاش‌های موفقیت‌آمیز در مختومه شدن پرونده هسته‌ای دانست.

حق نشر عکس Etemaad Newspaper June14
Image caption تیتر و عکس سیامک ابراهیمی در صفحه اول اعتماد

جهان صنعت نوشته:، هیچ‌کس نمی‌تواند انکار کند که پرونده هسته‌ای ایران از تخاصم و منازعه به همکاری و تفاهم تبدیل شده و در موقعیت ثبات مثبت قرار گرفته است. روند خطرناک تحریم‌ها و اجماع جهانی علیه ایران به واسطه فعالیت‌های دیپلماتیک دولت تدبیر و امید به توقف و در مواردی به لغو تحریم‌ها تبدیل شده است و این امید واقعی نیز وجود دارد که تلاش‌های مذاکره‌کنندگان نتیجه دهد و این پرونده به طور کامل حل و فصل شود.

خلوت احمدی نژاد در نارمک

مهشید ستوده در گزارشی در اعتماد نوشته: این احمدی‌نژاد آن احمدی‌نژاد نبود. آن مردی که تا چندی پیش برایش فرقی نمی‌کرد که مخاطبش ۲۰ نفر باشند یا دو هزار نفر. آن موقع کافی بود میکروفن را به دست بگیرد تا با جملاتی آنچنان از حقانیت خودش، دولتش، یار غارش و همراهانش دفاع کند اما این‌بار او هر بار که قرار بود با تعریف جمعیت اندک میدان ۷۲ نارمک روبه‌رو شود، لب می‌گزید. احمدی‌نژاد امروز دیگر برای سخنرانی‌اش مقدمه نمی‌آورد، اصل حرفش را هم نمی‌زند و نتیجه هم نمی‌گیرد، حتی سوال هم نمی‌پرسد. به کار جهان، کاری ندارد.

به نوشته این گزارشگر : یک روز مانده به نیمه شعبان، مردی که هشت سال، سخنرانی‌هایش را با دعای فرج شروع می‌کرد چند قدم آن طرف‌تر از منزلش چند کلمه سخن گفت حالا دیگر خبری از مشایی و بقایی نیست، بیشتر با دوستان گذشته‌اش همراه است. هم‌محله‌یی‌ها و یاران سابقش دو مراسم ترتیب دادند تا غربت پنجشنبه ۲۲ خرداد را از او بگیرند.

در ادامه گزارش اعتماد آمده: میدان ۷۲ نارمک، درست در ساعتی که آفتاب می‌رود تا هوا کمی خنکای عصر را به خود بگیرد همسایه‌ها برای رییس‌جمهور سابق قصد سنگ تمام گذاشتن دارند. تریبون، سن و بنر نصب کرده‌اند و صندلی چیده‌اند. جمعیت ابتدا نزدیک به ۳۰ نفر است که بیشتر آنها را هم‌محله‌یی‌ها تشکیل می‌دهند. پرچم ایران را هنوز هم نماد محمود احمدی‌نژاد می‌دانند و توصیه می‌کنند که دستبندهایش را به مچ دست‌ها ببندیم. علاوه بر تصاویر محمود احمدی‌نژاد که میان هم محله‌یی‌ها توزیع شده، برگه‌هایی از هفته‌نامه هزاره سوم هم میان مردم توزیع شده است.

احمد شیرزاد در مقاله ای شرق ۲۴ خرداد ۹۲ را واقعه ای چند بردی و متفاوت دیده و نوشته: تصور می‌کردند قدرت هرگز از دست گروه متبوعشان خارج نخواهد شد و همیشه «جاودانه» خواهند ماند. نوع گفتمان آنان بر این مبنا بود که گویی «ابدی» هستند و اگر یکی از آنان به پایان دوره مسوولیت خود رسید، «یار» دیگر او خواهد آمد و مانعی هم وجود نخواهد داشت! این‌بار اما طعم «جمهوریت» بار دیگر چشیده شد.

نویسنده اصلاح طلب با اشاره به این که: باید اطمینان داشت هر زمانی که رای مردم مجتمع شده و امکان تحقق پیدا کند این اتفاق می‌تواند منجر به تحولات چشمگیری در کشور شود نوشته عامل دیگر به شبی بازمی‌گردد که اسامی نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری یازدهم اعلام شد. نبود نام آیت‌الله هاشمی‌رفسنجانی در میان نامزدها، تا ۴۸ ساعت موجی از ابهام و تردید را در میان آحاد جامعه به‌دنبال داشت.

به نوشته مقاله شرق: شهرستان‌ها سال گذشته در چنین ایامی امیدواری و نشاطی به‌مراتب بیش از تهران و سایر شهرهای بزرگ را تجربه کرد و تصور نمی‌کنم در کشورهایی که «بهار عربی» رخ داد چنین شعور سیاسی‌ای را بتوان به‌راحتی پیدا کرد. وقتی «اراده» مردم، نخبگان، رهبران سیاسی اصلاح‌طلب و همه در کنار یکدیگر قرار گرفت، ۲۴ خرداد رقم خورد.

از هم گسیخته

علیرضا خانی در سرمقاله روزنامه اطلاعات نوشته: تنوع کلاهبرداری و فراگیری شیادی در سطح وسیع، در دوران و سالیان اخیر به شدت افزایش یافته تا جایی که تقریباً همه شهروندان با برخی از انواع آن مواجه شده‌اند، مقوله‌ای است که ریشه در لایه‌های زیرین اجتماع دارد.

نویسنده بخش هایی از نگرانی خود را برشمرده. از جمله نوشته: شکاف طبقاتی و وسیع‌شدن فاصله میان فقیر و غنی، به‌ویژه در دوران جدید که معمولاً همگان از همدیگر و جامعه اطلاع می‌یابند، بر میل به ثروتمند شدن سریع برخی افراد تأثیر می‌گذارد. گسترش فناوری‌های ارتباطی و آگاهی از برخورداری‌های افراد دارای ثروت چه در درون کشور و چه در همه نقاط عالم و میل به برخوردار شدن از مواهب زندگی آنها

در ادامه سرمقاله اطلاعات از فقر و احساس بی‌عدالتی اجتماعی نام برده شده که حاصل آن

فساد و اختلاس در بخشی از بدنه حاکمیت است و بی اعتماد شدن بخشی از جامعه به ارزش‌ها و شعارهای حاکم. سست بودن اعتقاد به لزوم رعایت قوانین و مقررات به خاطر زیرپا گذاشته شدن قوانین و مقررات توسط برخی افراد و گروه‌های مرجع جامعه.

نتیجه تماشای جام جهانی

آیدین سیار سریع در ستون طنز شهروند پرسیده: از دیدن جام‌جهانی از طریق شبکه ۳ چه نتیجه‌ای می‌توان گرفت و خود پاسخ ها را برشمرده:

الف. بحمدلله مسئولان فیفا هم بالاخره از خواب غفلت بیدار شده‌ و در این دوره از جام‌جهانی از حضور زنان در ورزشگاه جلوگیری کرده‌اند.

ب. تصویربرداران جام‌جهانی از خواب غفلت بیدار شده‌اند و خودشان تصاویری که به صلاح کشور و مردم نمی‌دانند را نمی‌گیرند. ج) کارگردانان برزیلی از خواب غفلت بیدار شده‌اند و در طول مسابقه ۵هزار بار صحنه آهسته گل اول را پخش می‌کنند.

د. تماشاگران حاضر در ورزشگاه‌ها طی تحول درونی و معنوی به این نتیجه رسیده‌اند که کارهای شخصی خود نظیر خوابِ غفلت را در هتل انجام دهند و با لباس‌های خواب غفلت در ورزشگاه‌ها حاضر نشوند.

حق نشر عکس shahrvand Newspaper June14
Image caption کارتون هادی حیدری، شهروند

مطالب مرتبط