'ایران ممکن است از همکاری با آمریکا در عراق استقبال کند'

حق نشر عکس BBC World Service
Image caption پیکارجویان داعش هم اکنون کنترل موصل، سومین شهر بزرگ عراق را در اختیار دارند

خبرگزاری رویترز به نقل از یک مقام عالی ایرانی که خواسته نامش فاش نشود نوشته است: مقام‌های ایرانی ایده همکاری ایران و آمریکا در مورد بحران عراق را به بحث گذاشته‌اند. آمریکا می‌گوید در حال بررسی است و هنوز تصمیمی در این رابطه نگرفته است. همزمان یکی از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا تاکید کرده است که آمریکا در حال حاضر مشغول گفتگو با ایران در ارتباط با عراق نیست.

دو کشور پیش از این هم در موارد محدودی برای مقابله با القاعده و طالبان در افغانستان و همچنین بحران امنیتی عراق با هم گفتگو و همکاری کرده اند.

با وجود این، با توجه به گفتگوهای مستقیم دو کشور در جریان مذاکرات گروه ۱+ ۵ که به توافق ژنو انجامید و گفتگوی تلفنی سال گذشته روسای جمهوری دو کشور برای نخستین بار، در صورت وقوع این همکاری جدید، می توان از آن به عنوان گامی مهم در روابط دیپلماتیک دو کشور طی ۳۵ سال گذشته نام برد.

در همین حال، روزنامه بریتانیایی گاردین می‌گوید سرلشکر قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس سپاه پاسداران، به عراق سفر کرده است.

بسیاری قاسم سلیمانی را یکی از پرنفوذترین افراد در عراق می‌دانند.

جزییات لحظه به لحظه تحولات امروز عراق را اینجا بخوانید

در تحولی همزمان، روز جمعه وزارت خارجه آمریکا با صدور بیانیه‌ای از کشورهای همسایه عراق خواست "دست به کارهایی نزنند که تنش‌های فرقه‌ای را (در عراق) تشدید کند".

یکی از سخنگویان وزارت خارجه آمریکا، روز جمعه در کنفرانس خبری روزانه این وزارتخانه به خبرنگاران گفت درخواست آمریکا از همسایگان عراق شامل همه کشورهای منطقه از جمله ایران هم می‌شود هر چند ما در رابطه با عراق با ایران گفتگویی نداشته‌ایم.

در همین حال، باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا گفته است کاخ سفید برای تعیین چگونگی همکاری و کمک به بغداد در جنگ علیه پیکارجویان، به چند روز وقت نیاز دارد.

آقای اوباما همچنین گفت: "رهبران عراق باید اختلافات فرقه‌ای را کنار بگذارند. مداخله نظامی خارجی، چه از طرف آمریکا و چه هر کشور دیگر نمی‌تواند مشکل را در بلندمدت حل کند. تا وقتی چاره‌اندیشی مناسبی وجود نداشته باشد هرگز در عراق و منطقه آرامش برقرار نخواهد شد."

در همین حال، آمریکا اعلام کرده برنامه‌ای برای پیاده کردن نیرو در عراق ندارد و سرگرم بررسی احتمال انجام چند عملیات هواییتوسط هواپیماهای بدون سرنشین و کمک اطلاعاتی و تجسسی به بغداد برای مقابله با پیکارجویان است.

روز جمعه (۱۳ ژوئن - ۲۳ خرداد) آدمیرال جان کربی، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا گفت او از عملکرد ضعیف نیروهای امنیتی عراق در شمال این کشور شگفت زده و مایوس شده است.

نشریه آمریکایی وال استریت ژورنال، روز گذشته نوشته بود هواپیماهای بدون سرنشین آمریکا طی یک سال گذشته با انجام عملیات تجسسی بر فراز آسمان عراق از تحرک‌های داعش و پیکارجویان مخالف دولت عراق اطلاعات جمع آوری کرده‌اند. در صورت صحت خبر وال استریت ژورنال، اکنون آمریکا می‌تواند با در اختیار گذاشتن اطلاعاتی که جمع آوری کرده است، به بغداد برای رویارویی با پیکارجویان که هم اکنون کنترل موصل (سومین شهر بزرگ عراق) و تکریت را در اختیار دارند، کمک کند.

حق نشر عکس Reuters
Image caption پس از سقوط موصل، حدود نیم میلیون نفر این شهر را از بیم وقوع جنگ ترک کرده‌اند

داعش دو شهر دیگر در شرق عراق را تصرف کرد

در حالی که در بغداد و شهرهای شیعه نشین عراق، نیروهای مردمی برای کمک به دولت داوطلب شده و در برابر دفاتر ثبت نام صف کشیده اند، پیکارجویان داعش و دیگر گروههای مخالف دولت مرکزی روز شنبه موفق شدند دو شهر در استان دیاله را تصرف کنند و به این ترتیب به مرزهای ایران نزدیک‌تر شوند.

خبرگزاری رویترز به نقل از نیروهای امنیتی در عراق خبر داد که پیکارجویان توانسته اند کنترل شهرهای السعدیه و جلولا را در اختیار بگیرند. بدین ترتیب داعش اکنون در ۵۰ کیلومتری مرز خسروی ایران و مجاورت استان کرمانشاه این کشور قرار دارد.

مطالب مرتبط