ابراز خوشبینی مقام‌های ایران برای توافق جامع اتمی تا ۳۶ روز آینده

حق نشر عکس tasnim

دو روز مانده به آغاز دور پنجم مذاکرات جامع اتمی ایران با گروه ۱+۵، رئیس جمهور و وزیر امور خارجه ایران قویا از احتمال رسیدن به توافق و حل و فصل نهایی پرونده اتمی ایران ابراز خوشبینی کرده اند.

قرار است دور پنجم گفت و گوهای جامع پس از چند دور مذاکرات دوجانبه فشرده ایران با آمریکا، روسیه، فرانسه و آلمان که هفته گذشته انجام شد، ظهر روز دوشنبه با ناهار کاری به میزبانی ایران در وین آغاز شود.

بر اساس توافق شش ماهه ژنو، مدت این توافق روز ۲۰ ژوئیه (۲۹ تیر) به پایان می رسد و تا پیش از این موعد (۳۶ روز دیگر) دو طرف باید به یک توافق نهایی رسیده باشند.

حسن روحانی، رئیس جمهور ایران امروز در یک کنفرانس خبری در تهران اعلام کرده است پرونده اتمی ایران تا پایان تیرماه قابل حل و فصل است. آقای روحانی می‌‎گوید راه پیش رو باز است و ایران برای رسیدن به توافق جدی است.

او گفته حتی اگر تا پایان تیرماه توافق اتمی به نتیجه نرسد، هیچ وقت شرایط به قبل برخواهد گشت، چون نظام تحریم ها شکسته شده است.

به گفته آقای روحانی، اختلاف هایی بین ایران و ۱+۵ وجود دارد اما این اختلاف ها در پنج هفته باقی مانده تا پایان دور اول، قابل حل و فصل است. او می گوید در مذاکرات این هفته ممکن است دو طرف به مرحله تدوین نهایی توافقنامه برسند.

محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران هم یک روز پیش از این با انتشار مقاله ای در روزنامه واشنگتن پست، نوشته بود "اطمینان دارم که تا ماه آینده به یک توافق جامع می‌رسیم که به جهان اطمینان خواهد داد برنامه اتمی ایران صلح‌آمیز باقی خواهد ماند."

آقای ظریف در این مقاله وقایع ۱۰ ساله پرونده اتمی ایران و حضور او و آقای روحانی در ماه های اول مذاکرات با سه کشور ارپایی را مرور کرده است.

وزیر خارجه ایران نوشته "امروز حسن روحانی و من مجددا مسئولیت مذاکره را به عهده گرفته ایم و اعتقاد ما به تعامل سازنده تغییری نکرده است. ما حاضریم تضمین هایی را درباره ماهیت صلح آمیز برنامه اتمی ایران ارائه کنیم... با این حال ما از دستاوردهای تکنولوژیک دانشمندانمان چشم‌پوشی نکرده یا آن را به موضوعی بی معنی و نمایشی تبدیل نخواهیم کرد."