'تصمیم قطعی ایران و ۱+۵ برای نوشتن متن توافق نهایی از فردا'

حق نشر عکس icana.ir
Image caption آقای عراقچی از مذاکره‌کنندگان ارشد ایرانی است

حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، از قول عباس عراقچی، دیپلمات ارشد، اعلام کرده است که ایران و کشورهای ۱+۵ "تصمیم قطعی" دارند که نوشتن متن توافق نهایی هسته‌ای را از فردا شروع کنند.

عباس عراقچی امروز در مجلس حاضر شده و توضیحاتی درباره مذاکرات هسته‌ای ایران داد.

آقای نقوی حسینی از قول آقای عراقچی گفت: "هر دو طرف تصمیم قطعی دارند که از نشست فردای وین نگارش متن توافق آغاز شود."

دور بعدی مذاکرات ایران و کشورهای ۱+۵ فردا، ۲۶ خرداد، در وین آغاز می‌شود. ایران در روزهای اخیر و پیش از این دور مذاکره گفتگوهای دو جانبه‌ای با کشورهای مختلف داشته که آنها را مثبت توصیف کرده است.

حسین نقوی حسنی از قول آقای عراقچی گفته است: "ما ابتدا تردید داشتیم که طرف مقابل مصمم به دستیابی به توافق تا ۳۰ تیر باشند، در این دور از مذاکرات که قائم مقام وزارت خارجه آمریکا مسئول تیم آمریکایی بود، آمریکایی‌ها اعلام کردند که ما مصمم هستیم تا در وقت ۶ ماهه یعنی ۲۰ جولای توافق عالی انجام شود."

این تاریخی است که دوره شش ماهه توافق موقت ژنو در آن به پایان می‌رسد. آقای نقوی حسینی از قول آقای عراقچی گفته: "آمریکایی‌ها شرایط بعد از ۲۰ جولای را به نفع مذاکرات نمی‌دانند."

به گفته آقای نقوی حسینی، آقای عراقچی گفته "میزان غنی‌سازی، تعداد و نوع و نسل سانتریفیوژها، آب سنگین اراک، حدود و کیفیت تحقیقات هسته‌ای، نحوه و زمان لغو تحریم‌ها" از موضوعاتی است که هنوز بر سر آنها اختلاف نظر وجود دارد.

مطالب مرتبط