بررسی روزنامه های صبح تهران؛ دوشنبه ۲۶ خرداد

روزنامه های امروز صبح تهران در صفحات ورزشی خود به اولین بازی تیم ملی فوتبال ایران در مسابقات جام جهانی اهمیت داده و از جمله از زبان سرمربی تیم ملی ابراز امیدواری کرده اند که بازیکنان ایرانی با تلاش و هماهنگی تماشاگران ایرانی را راضی خواهند کرد.

ادامه اظهار نظرها درباره تحرکات داعش و سرنوشت این گروه تروریستی موضوع اصلی سرمقاله های روزنامه های مختلف امروز است که در عین حال همچنان سالگرد انتخاب حسن روحانی را فرصتی شناخته اند برای بررسی کارنامه یک ساله دولت وی.

فرصت مناسب تفاهم

حق نشر عکس shahrvand
Image caption تیتر و عکس صفحه اول شهروند

فریدون مجلسی در مقاله ای در شرق با اشاره به مقاله جواد ظریف در روزنامه واشنگتن پست و انتشار کتاب هیلاری کلینتون که در آن درباره نویسنده به اهمیت اصلاح روابط آمریکا با ایران پرداخته، نوشته: علاوه بر این ها، تحولات کل منطقه فرصتی کم‌نظیر برای ایران فراهم آورده است، که طرفین می‌توانند با تفاهم و احترام متقابل و مستقل بازیگر نقش جهانی سازنده و برچیدن تحریم‌ها و جایگزینی دیپلماسی جدی و محترمانه به جای قهر و از لحاظ دیپلماتیک غیرحرفه‌ای باشند!

نویسنده با اشاره به حضور ویلیام برنز معاون ثابت وزارت خارجه آمریکا در مذاکرات مستقیم با ایران نوشته: او نیز مانند همتای اروپایی‌اش خانم کاترین اشتون در آستانه بازنشستگی است، کسی که با دیدی تفاهم آمیز کارشناس مسایل ایران است، که گاه انتقادهایی را هم از جانب تندروان خودشان برانگیخته است.

به همین جهت مقاله شرق نتیجه گرفته اکنون، برای همه طرف‌ها زمان تنگ است و مانع مفقود و مقتضا موجود، و این تنور داغ است و آماده چسباندن!

بحران عراق شدت پیدا می کند

حسین شیخ‌ الاسلام در مقاله ای در آرمان نوشته در عراق به یک معنا جریان معتقد به مردم‌سالاری دینی در نقطه اوج مبارزه با جریان سلفی قرار گرفته. تحولات سوریه و عراق امروز نمایش کوچکی از یک تقابل بزرگ‌تر در خاورمیانه و شمال آفریقاست و می توان گفت در آینده نزدیک خاورمیانه شاهد یک تقابل بزرگ خواهد بود که نمونه کوچکی از آن در عراق و سوریه دیده می شود.

مشاور امور بین المللی رییس مجلس در این مقاله تاکید کرده: سیستم‌های حکومتی در خاورمیانه یک قالب سنتی دارند و این قالب سنتی پادشاهی و خلیفه‌گری است و همیشه مانعی استوار بر تحرک جامعه مدنی در خاورمیانه. اکنون آن طیف سنتی تعریف اسلام سلفی را به عنوان راهکار خود برای مقابله با مردم‌سالاری و روشنفکری دینی به‌کار بسته است. قرائتی از اسلام که ظاهرا تولد آن مقارن با حمایت‌های مالی و نظامی غرب در جنگ افغانستان بود.

نتیجه گیری مقاله آرمان این است که: تلاش جریان سلفی تضعیف جریان دموکراسی خواهی در عراق است که بی گمان دامان کشورهایی چون لبنان را هم می گیرد. هر چند تحلیلگران به خوبی می دانند که واقعیت گریزناپذیر جوامع حرکت به سوی دموکراسی است اما دشمنان مردم‌سالاری در خاورمیانه، در آینده از هیچ تلاشی برای ممانعت از آن فروگذار نخواهند کرد.

حق نشر عکس na
Image caption کارتون حسن کریم زاده، شهروند

متین مسلم در سرمقاله شهروند در مورد مسایل عراق نوشته: مشکل بیشتر از آن‌جا ناشی می شود که کاخ‌سفید همزمان با عدم وجود یک برنامه روشن در سیاست خارجی، توانایی خود را نیز برای اتخاذ تصمیماتی راهبردی و ایجاد یک توازن استراتژیک، حداقل در خاورمیانه از دست داده و اسیر تصمیمات لحظه‌ای شده است. در سیاست خارجی آمریکا اکنون آنچه بیشتر مشاهده می شود اتخاذ سیاست‌هایی متغیر و متناسب با تحولات روز است تا تصمیمات راهبردی. همین عملا موجب شده کاخ‌سفید در برخورد با مسائل استراتژیک و پیش‌بینی نشده دچار شوک در تصمیم‌گیری شود.

این کارشناس سیاست خارجی ضمن نقل چند روایت از روزنامه های مختلف تاکید کرده که مسیر تحولات خونین فعلی عراق در صورتی که کاخ‌سفید سطح و نوع انتظارات خود از تحولات منطقه را مشخص نکند به سمت عمیق‌تر و بغرنج‌تر شدن پیش خواهد رفت، چراکه عراق تمام پتانسیل‌های یک جنگ درازمدت را در درون خود دارد. برای اوباما کافی نیست بگوید به عراق نیرو اعزام نمی‌کند.

سرمقاله شهروند تاکید دارد که: هیچ‌کس از این اعلام، پیام به یک دولت توانا در برخورد با تروریسم و شبه‌نظامیان وحشت‌آفرین را استنباط نکرد. برعکس، بسیاری اتفاق‌نظر داشتند این یک بلاتکلیفی دیگر در مسائل مهم و بی‌تفاوتی در قبال درخواست مالکی و آینده عراق بود.

وعده های انجام نشده

کیهان در سرمقاله خود به مناسبت یک سالگی انتخاب حسن روحانی به ریاست جمهوری مروری کرده است بر وعده های روحانی در جریان مبارزات انتخابات و نوشته مردم خود خوب می دانند که دولت در چه زمینه هایی موفق بوده و کجا ناموفق.

این مقاله در عین حال نوشته: مردم می‌بینند علیرغم مخالفت رئیس‌جمهور با جابجایی اتوبوسی مدیران، در طوفانی بی‌سابقه در شش‌ماه، حدود شش هزار نفر از مدیران کشور برکنار شدند! طی صد روز یا شش‌ماه، تحولی در وضع اقتصادی کشور ایجاد نشد! نه تنها برای خام‌فروشی نفت فکری نشد، بلکه با دروغپردازی عده‌ای که کاسب ماجرا هستند، واردات بنزین با ادعاهای ثابت نشده و توسل به عملیات روانی مجددا آغاز شد! حتی در ادعای دهان‌پرکن کاهش تورم، واقعیت ملموس جامعه اینست که کالایی ارزان نشده است.

سرمقاله کیهان با اشاره به این که دولت بسیاری از وعده های خود را فراموش کرده پرسیده: اما دلیل چیست؟ آیا دولت نمی‌داند به اعتماد مردم نیاز دارد؟ واقعیت اینست که در ایام خدمت دولت یازدهم، بدلیل ضعف مفرط بدنه کارشناسی و عدم تدوین برنامه جدی و اجرایی در حوزه‌های مختلف، شاهد به کار بستن روش‌های عملیات روانی از سوی برخی دولتمردان هستیم. اینگونه می‌شود که از آن همه شعار و تبلیغ دولت، اندکی تحقق یافته و برای بقیه حتی برنامه و چشم‌اندازی دیده نمی‌شود و می‌بینیم در مسائل حیاتی مردم مثل مسکن تحرکی بایسته وجود ندارد.

اعتماد در گزارشی نوشته دومین وعده دولت یازدهم در کاهش هزینه‌های درمان از جیب مردم، امروز اجرایی میشود تا تاکید قانون بیمه همگانی پس از ۲۰ سال به واقعیت بپیوندد. امروز شش میلیون ایرانی فاقد پوشش بیمه درمانی، بدون پرداخت حق بیمه و با بهره از سرانه ۲۵۸ هزار تومانی تامین شده از محل فاز دوم هدفمندی یارانه‌ها که معادل ۸۰۰ میلیارد تومان خواهد بود به مدت یک سال تحت پوشش بیمه‌یی قرار می گیرند.

گزارشگر این روزنامه هوادار دولت در عین حال انتقاد کرده نه تنها هنوز سقف ریالی این خدمات معلوم نیست بلکه متعهد بودن مراکز درمانی و به خصوص پزشکان و بخش خصوصی به پذیرش تعهدات بیمه‌یی آن هم نامعلوم است. این بیمه که میتواند مدل کوچکی از بیمه خدمات درمانی باشد اگر با همان ماهیت قابلیت اجرا پیدا کند چندان تاثیری در بهبود وضعیت افراد فاقد بیمه ندارد.

به نوشته اعتماد: تبلیغاتی که طی ماه‌های گذشته درباره طرح بیمه سلامت ایرانیان منتشر شده هم این ابهام را بی پاسخ گذاشته که آیا این بیمه برای افراد تحت پوشش همان میزان بهره‌مندی را قایل می شود که به عنوان نمونه، بیمه‌شدگان سازمان‌های قدرتمندی همچون بیمه تامین اجتماعی، شرکت نفت یا ارتش را منتفع میکند؟

هر ایرانی یک بانک

حق نشر عکس na
Image caption کارتون علی رومانی، شرق

پوریا عالمی در ستون طنز شرق از قول اکبریان نماینده کرج نوشته «امروز در خیابان‌های شهرهای بزرگ تعداد موسسات مالی خصوصی از سوپرمارکت‌ها بیشتر شده است که به بیچاره‌شدن مردم منجر شده و سرمایه خود را از دست داده‌اند.»

گفتم: عزیزجان، همه مردم دنیا پولشان را می‌برند سوییس، اما توی سوییس چهارتا بیلبورد بانک نمی‌بینی. اینجا توی ایران داریم به جایی می‌رسیم که هر ایرانی یک بانک داشته باشد. البته بانک که چه عرض کنم، شما بهش بگو بانکک.

البته این بانکک‌ها و موسسات چشم به چندرغاز ما دارند. چون آنها که پول تپل به جیب می‌زنند پولشان را توی بانک نمی‌گذارند که. می‌گذارند توی تریلی می‌فرستند ترکیه. خودم هم محو این تحلیل اقتصادی شده بودم. گفتم: امیدوارم امسال به خودکفایی برسیم و بانکک صادر کنیم سوییس.

نماینده مجلس هم داشت نت برمی‌داشت.

جنس چینی نخریم

دنیا عیوضی در ابتدای گزارشی در شرق نوشته از پایان سال پیش تا ابتدای امسال، فراخوان‌های گوناگونی از بزرگان در حوزه‌های مختلف منتشر شده است. تقاضای هنرمندان از مردم و مسوولان که در پایان سال گذشته درباره آلودگی هوا موجب ضرورت توجه به آن شد، در کنار مشکلاتی که هرچند وقت یک‌بار موجب واکنش و درخواست می‌شود و مشکل قدیمی ورود بی‌رویه کالاهای چینی، داد تولید‌کننده و مصرف‌کننده را درآورده است. شرکت‌های چینی توانسته‌اند ظرف سال‌های اخیر با بی‌اعتنایی به تحریم‌های بین‌المللی، در بازار ایران مستقر شوند.

بر همین اساس گزارشگر روزنامه از سعید لیلاز پرسیده آیا راهی وجود دارد که مردم کمتر جنس چینی بخرند؟ این اقتصاددان پاسخ داده حتما راهی وجود دارد. همه اینها به سیاست‌های کلان اقتصادی بستگی دارد، مثلا نرخ دلار در برابر ریال یک ‌شاخص تعیین‌کننده است یا نرخ تعرفه‌های گمرکی. اگر سیاست کلی در جهت بازکردن درها باشد یا تثبیت قیمت دلار در برابر ریال با توجه به تورم داخلی، منجر به افزایش واردات می‌شود، حالا از چین نباشد از کشور دیگر.

خبرنگار شرق پرسیده: یعنی نمی‌توان جلو ورود واردات چین را گرفت؟ و پاسخ شنیده: هیچ رمل و اسطرلاب، هیچ دعا و وردی وجود ندارد. فقط باید کاری شود که قیمت تولیدات داخلی با توجه به کیفیت قابل رقابت با تولیدات خارجی شود. این از طریق سیاست‌های کلانمان صورت می‌گیرد نه از این طریق که به مردم در رسانه‌ها التماس کنیم یا اینکه غیرتشان را به جوش بیاوریم تا به خرید تولیدات ایرانی روی آورند.

این طرح جرم سیاسی

هجیر تشکری در سرمقاله ابتکار به بررسی طرح جرم سیاسی پرداخته که در قوه قانوگزاری بررسی می شود و ضمن انتقاد به موادی از آن اشاره کرده: این طرح، جرائمی را تصریح کرده است که اگر با انگیزه سیاسی با مختصاتِ فوق ارتکاب یابند جرم سیاسی اتفاق افتاده است. به عنوانِ مثال، یکی از این مصادیق «توهین نسبت به معاونان رئیس جمهور» است. مثلاً اگر شخصی به آقای رحیمی معاونِ پیشین آقای احمدی نژاد توهین کند، بر این مبنا توهین او مصداقِ جرم سیاسی است. آیا این تقلیلِ موضوع و بزک کردنِ آن نیست.

نویسنده توضیح داده که این این طرح بیشتر جنبه ی سلبی دارد تا ایجابی. بدین معنا که از جرائم بسیاری در ماده ی ۴ به عنوانِ جرائمِ غیرسیاسی نام برده است. آیا این کار در قانونگذاری ضرورتی دارد؟! بدیهی است که مثلاً قاچاق، بمب گذاری یا پولشویی جرائم سیاسی نیستند. بنابراین فلسفه ذکر این عناوین و مصادیق در این طرح عجیب است و این، کاری ست زائد و خلافِ آئینِ تقنین.

در انتهای سرمقاله ابتکار آمده: مطابقِ ماده ی ۵ طرحِ موردِ بحث «تشخیص سیاسی بودن اتهام با دادسرا یا دادگاهی است که پرونده در آن مطرح است.» امّا به موجب ماده ی یک آن «چنانچه هر یک از جرائم... با انگیزه سیاسی.....انجام شود، جرم سیاسی محسوب می شود.»، آیا این ماده با ماده ی یک آن در تعارضی آشکار نیست؟ بالأخره ملاک سیاسی بودن اتهام «انگیزه ی سیاسی» ست و ادعای مرتکب، یا «تشخیص دادسرا یا دادگاه»؟ به نظر می رسد این گونه طرحهای خام، نارس وناقص نمی توانند راهگشا و مشکل زدا باشند.

فوتبال با بزرگان

حق نشر عکس na
Image caption کارتون فرهاد بهرامی، آرمان 

پدرام ابراهیمی در ستون طنز شهروند نوشته: تیم ملی فوتبال ما امشب در برابر نیجریه بازی دارد و به‌جز تعدادی از افراد بسیار باکلاس و روشنفکر، بقیه ملت پای تلویزیون – یا خدای ناکرده در برزیل- به تماشای این بازی خواهند نشست. مسئولان ما هم که از مردم و با مردم بوده و از این قاعده مستثنی نیستند. (اصلا مسئولان ما این‌قدر در ملت تنیده شده‌اند که من قلبم الآن درد گرفته) ما هم فرض کردیم اگر امشب تنی چند از مسئولان بخواهند دور هم بازی تیم‌ملی را ببینند، چه گفت‌وگوهایی ردوبدل شده و چه اتفاقاتی می‌افتد؟ این شما و این بازی ایران و نیجریه در کنار رجال مملکتی.

طنزنویس صحنه قبل از بازی را چنین مجسم کرده. روحانی: «دوستان از این تخمه آفتابگردان‌های تولید داخل میل کنید. لازم به ذکر است بگویم ما توانستیم در این ۱۰ماه واردات تخمه آفتابگردان از چین را ۳‌درصد کاهش دهیم...» قالیباف: «آقا این حرفا رو ول کنید. قوچان‌نژاد رو بچسبید که داره مثل شیر بازی می‌کنه... آفرین یره... برو یره... » روحانی: «بله البته این تصویر اتوبوس تیم ملی ا‌ست و من نمی‌دانم شما درباره چه چیزی صحبت می‌کنید؟» قالیباف: «باشه آقای نویسنده حالا من رو توی متن ضایع می‌کنی؟ می‌خوای انتقام سیاسی بگیری ازم؟»

صادق زیباکلام: «البته بنده این‌جا یادآوری کنم که انتقام سیاسی رو معمولا بازنده می‌گیره نه برنده. با تشکر از آقای ‌هاشمی.» روحانی: «بیخیال دوستان. شوخی کردیم فضای سیاسی عوض شود. بنده بسیار به آینده این بازی خوشبین هستم به شرط این‌که دفاع ما خوب عمل کند.» جلیلی: «شما دیگر از دفاع کردن صحبت نکنید که مجبور می‌شوم با تمام ظرفیت خود بخندم. شما اگر دفاع کردن بلد بودید که... » (سرود ملی نواخته می‌شود) روحانی: «ساکت. البته به احترام سرود ملی.» آقای روحانی به اسحاق جهانگیری پیامک می‌زند: «پس چرا آقای خاتمی نیامدند؟» جهانگیری: «نگران نباشید. قول داده حتما می‌آید.» روحانی: «پس نمیاد. اوکی. بای.»

مطالب مرتبط