ظریف از امکان تصویب فتوای آیت‌الله خامنه‎ای به صورت قانون خبر داد

Image caption وزیر امور خارجه ایران برای دور پنجم مذاکرات جامع اتمی در وین به سر می برد

ایرنا، خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران از قول محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران از امکان تصویب فتوای آیت الله علی خامنه ای درباره حرمت سلاح های کشتار جمعی در مجلس خبر داده است.

آقای ظریف امروز (دوشنبه، ۲۶ خرداد) در زمان پرواز از تهران به وین برای شرکت در دور پنجم مذاکرات جامع اتمی در پاسخ به سئوال خبرنگاری که پرسیده بود " اما آمریکایی ها درباره این فتوا، تضمین می خواهند" گفت "تضمین عینی هرکس به خودش برمی گردد. هرچیزی راه و روش خاص خود را دارد و البته فتوا برای ما عینی تر از هر چیزی است."

ایرنا می گوید آقای ظریف "در عین حال گفت که می توان در این زمینه قانونگذاری هم کرد."

تصویب فتوای آیت الله خامنه ای درباره حرمت تولید، نگهداری و استفاده از سلاح های کشتار جمعی از جمله درخواست های سه وزیر اروپایی در مذاکرات اتمی با ایران بود که حدود ۱۰ سال پیش و در جریان توافق سعدآباد آغاز شد.

در گزارشی که ایرنا، امروز منتشر کرده گفته خبرنگاران در هواپیما از آقای ظریف سئوالاتی پرسیدند که او در جواب گفت "در حال مطالعه مقاله یکسری از علما درباره مبانی حرمت سلاح های کشتار جمعی هستم... در این مقالات آمده است که مبانی فقهی فتوای رهبر معظم انقلاب به هزار سال پیش و فتوای شیخ طوسی بر می گردد."

ساعاتی پس از انتشار این گزارش در ایرنا، آقای ظریف مقاله ای را در صفحه توییتر خود منتشر کرد که به نظر می رسد امروز در گفت و گو با خبرنگاران به آن اشاره کرده بود.

رهبر ایران در سال های اخیر چند بار در سخنرانی های عمومی به این دیدگاه اشاره کرده و مقام های دولتی هم از الزام دینی به این فتوا سخن گفته اند.

فتوای آیت الله خامنه ای به عنوان سند سازمان ملل ثبت شده اما در ردیف قوانین عرفی ایران قرار ندارد.