اعلام آمادگی مشروط آمریکا برای همکاری با ایران در عراق

حق نشر عکس Getty
Image caption جان کری مذاکره با ایران را به سازنده بودن نقش این کشور در عراق مشروط کرده است

جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا از آمادگی این کشور برای گفت‌وگو با ایران درباره بحران عراق خبر داده است. در عین حال وزارت دفاع آمریکا تصریح کرده است که همکاری احتمالی با ایران به هیچ وجه شامل همکاری‌های نظامی نخواهد بود.

سخنگوی پنتاگون اعلام کرده است: "مطلقا قصد و برنامه‌ای برای هماهنگی فعالیت‌های نظامی بین ایران و آمریکا وجود ندارد."

این موضع پنتاگون پس از آن اعلام می‌شود که جان کری در گفت‌وگو با بخش خبری سایت یاهو گفت که اگر ایرانی‌ها بتوانند به پایان خشونت و بازگرداندن اعتماد به دولت عراق کمک کنند، آمریکا آماده مذاکره با آنها خواهد بود.

وزیر امور خارجه آمریکا در پاسخ به سوالی درباره احتمال همکاری نظامی با ایران، گفت که هیچ گزینه "کارسازی" را رد نمی‌کند، اما تاکید کرد که هر گونه تماسی با ایران، به صورت "گام‌به‌گام" انجام خواهد شد.

کیم غطاس خبرنگار بی بی سی در وزارت خارجه آمریکا به نقل از یک مقام بلندپایه این وزارتخانه که از او نام برده نشده می نویسد که مساله بحران عراق "امروز به طور مختصر در حاشیه مذاکرات ۱+۵ در وین (با نمایندگان ایران) مطرح شد."

جاشوا ارنست از سخنگویان کاخ سفید دوشنبه عصر در پاسخ به این سوال خبرنگاران که آیا ایران حاضر به تشویق دولت شیعه عراق به آشتی با سنی ها خواهد بود گفت:‌ "من فکر می کنم می توانید فرض کنید که پیامی که ما علنا درباره نیاز تمامی رهبران سیاسی عراق برای دنبال کردن یک دستورکار سیاسی فراگیر (شامل همه گروه ها و فرقه ها)‌ می فرستیم را در گفتگوهای بی پرده به رهبری ایران هم منتقل خواهیم کرد، البته اگر چنین گفتگویی با ایرانی ها اتفاق بیافتد... موضع ما در این مورد خیلی خیلی روشن است. به نظر ما زمینه های مشترک وجود دارد، زیرا به عقیده ما به نفع ایران و سایر کشورهای همسایه عراق است که این نوع کشمکش فرقه ای پایان یابد چون به نفع همه است."

پیش از این هم یک مقام دولت آمریکا در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی تایید کرده بود که موضوع مذاکره احتمالی مستقیم با ایران درباره امنیت عراق در "سطح مقام‌های ارشد" آمریکایی مطرح شده است.

آقای کری در حالی درباره احتمال مذاکره و همکاری با ایران برای مقابله با پیکارجویان داعش (دولت اسلامی عراق و شام) صحبت کرده که در روزهای گذشته اظهارات متفاوتی از مقام‌های ایرانی درباره این همکاری احتمالی منتشر شده است.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران روز شنبه (۲۴ خرداد) در یک نشست خبری در تهران گفت: "هرگاه آمریکا علیه داعش اقدامی کرد، می‌شود درباره همکاری با این کشور فکر کرد."

حمید ابوطالبی، معاون سیاسی دفتر رییس جمهوری ایران هم که موضوع ممنوعیت ورود او به آمریکا به عنوان نماینده ایران در سازمان ملل متحد خبرساز شده بود، گفت که ایران و آمریکا "تنها کشورهایی هستند که از منظر قدرت منطقه‌ای می‌توانند بحران عراق را صلح‌آمیز سامان دهند."

اما علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران انتشار اخبار مربوط به همکاری با آمریکا را به رسانه‌های غربی نسبت داد و گفت: "این موضوع کارکرد جنگ روانی دارد و کاملا غیر واقعی است."

حسین امیر عبداللهیان، معاون امور عربی و آفریقای وزارت امور خارجه ایران هم انجام مذاکره با آمریکا درباره بحران عراق را رد کرده و گفته است: "نیازی به همکاری با آمریکا درباره این موضوع احساس نمی‌ کنیم."

'عراق در حاشیه هسته‌ای'

وزیر امور خارجه آمریکا گفت‌وگو با ایران درباره عراق را مشروط به "سازنده بودن" آن اعلام کرده و گفته در صورتی این کار انجام خواهد شد که "ایران آماده باشد اقداماتی انجام دهد که با احترام به تمامیت ارضی و حاکمیت عراق، به دولت این کشور در اصلاح اوضاع کمک کند."

امکان مذاکره ایران و آمریکا بر سر عراق همزمان با دور تازه مذاکرات هسته‌ای ایران در وین مطرح شده است.

آمریکا هم به عنوان یکی از کشورهای گروه ۱+۵ در سطح معاون وزارت خارجه در این گفت‌وگوها حضور دارد.

پیشتر بعضی مقام‌های آمریکایی این احتمال را مطرح کرده بودند که یکی از دلایل حضور ویلیام برنز، معاون وزیر امور خارجه آمریکا گفت‌وگو با ایران درباره عراق در حاشیه مذاکرات هسته‌ای باشد.

هر چند عباس عراقچی، مذاکره کننده ارشد ایران این موضوع را رد کرده و گفته است "حضور معاون وزیر خارجه آمریکا ارتباطی به تحولات عراق ندارد. حضور او فقط برای ادامه گفت‌وگوها در رابطه با موضوع هسته‌ای است."