'احتمال گفتگوی مستقیم آمریکا و ایران' در این هفته برای تامین امنیت عراق

حق نشر عکس AP
Image caption آمریکا این تصاویر را دهشت‌بار خوانده است

یک مقام دولت آمریکا تایید کرد این دولت مذاکره مستقیم با ایران را درباره امنیت عراق مد نظر قرار داده است. او به بی‌بی‌سی گفت این موضوع در "سطح مقامات ارشد" مطرح شده است.

بر اساس برخی گزارش‌ها این گفتگوها به احتمال زیاد همین هفته صورت خواهند گرفت.

به نوشته روزنامه وال استریت جورنال، مقامات آمریکایی گفتگو با ایران و دیگر قدرت‌های منطقه را در مورد وضعیت امنیتی عراق ضروری می‌دانند چرا که برای مبارزه با پیکارجویان دولت اسلامی عراق و شام (داعش) به اقدام هماهنگ نیاز است.

حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران دو روز پیش تلویحا گفت ایران در صورت درخواست عراق برای حل بحران داعش، همکاری با آمریکا را در نظر خواهد گرفت:

"آمریکایی‌ها هم ممکن است بخواهند اقداماتی انجام دهند، من از طرح آنها بی‌خبرم اما آنچه امروز برای ما مهم است، خواست ملت و دولت عراق است؛ بنابراین اگر کمکی از دست ما برآید، آمادگی داریم."

آقای روحانی گفت تاکنون جز دولت و ملت عراق کس دیگری علیه داعش وارد عمل نشده اما "هرگاه آمریکا علیه داعش اقدامی کرد، می‌شود درباره همکاری با این کشور فکر کرد."

سه روز پیش خبرگزاری رویترز هم به نقل از یک مقام ارشد ایرانی خبر داده بود که مقام‌های ایرانی هم ایده همکاری ایران و آمریکا در مورد بحران عراق را به بحث گذاشته‌اند.

بر اساس برخی گزارش‌ها ۱۳۰ نفر از افسران سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در حال حاضر برای آموزش و مشاوره در عراق هستند.

حق نشر عکس ISNA
Image caption حسن روحانی تلویحا از همکاری با آمریکا برای مبارزه با داعش سخن گفته بود

روزنامه بریتانیایی گاردین هم نوشته بود سرلشکر قاسم سلیمانی، فرمانده سپاه قدس سپاه پاسداران، به عراق سفر کرده است. ایران به طور رسمی حضور نیروهایش را در عراق تکذیب کرده است.

کارشناسان معتقدند در صورتی که این مذاکرات انجام پذیرد، تحولی مهم در روابط دوکشور محسوب خواهد شد که از زمان انقلاب ایران قطع بوده است.

آمریکا بارها ایران را به دخالت در امور عراق و دامن زدن به خشونت متهم کرده، هر چند ایران پیش از این درباره مسائل امنیتی افغانستان و عراق با آمریکا گفتگو و همکاری کرده است.

باراک اوباما، رئیس جمهوری آمریکا چند روز پیش گفته بود کاخ سفید برای تعیین چگونگی همکاری و کمک به بغداد در جنگ علیه پیکارجویان، به چند روز وقت نیاز دارد.

حق نشر عکس .
Image caption روابط ایران و آمریکا پس از اشغال سفارت آمریکا قطع بوده است

با این حال آمریکا ناو هواپیمابر جورج بوش را به همراه دو ناو دیگر خلیج فارس اعزام کرده؛ با این حال تاکید کرده قصد اعزام نیروی زمینی به عراق را ندارد و در صورت حمله، فقط عملیات هوایی خواهد داشت.

در حالی که دولت باراک اوباما گزینه‌های موجود را برای مداخله در عراق بررسی می‌کند، ایران و آمریکا در آخرین دور گفتگوهای هسته‌ای ایران با ۱+۵ امروز دوشنبه، ۲۶ خرداد در وین بر سر میز مذاکره خواهند نشست.

حق نشر عکس Reuters
Image caption آخرین دور گفتگوهای هسته‌ای ایران با ۱+۵ امروز در وین انجام می‌شود

حسین نقوی حسینی، سخنگوی کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس ایران، از قول عباس عراقچی، دیپلمات ارشد، اعلام کرده است که ایران و کشورهای ۱+۵ "تصمیم قطعی" دارند که نوشتن متن توافق نهایی هسته‌ای را شروع کنند.

"قتل عام" در عراق

گفتگوی مستقیم آمریکا با ایران در زمانی مطرح شده که اعضا و هواداران داعش عکس‌ها و فیلم‌هایی را در اینترنت منتشر کرده‌اند که قتل عام ده‌ها سرباز و نیروی امنیتی عراقی را نشان می‌دهند.

ژنرال قاسم موسوی، از سخنگویان ارتش عراق، این تصاویر را واقعی و محل آن را استان صلاح‌الدین دانسته است؛ هر چند منابع مستقل اصالت این تصاویر را تایید نکرده‌اند.

حق نشر عکس AP Photo via militant website
Image caption به گفته پل وود خبرنگار بی‌بی‌سی، عملیات پیکارجویان به درگیری های مذهبی در این کشور دامن زده است

جن پسکی سخنگوی وزارت خارجه آمریکا گفت آمریکا نمی تواند گزارش قتل عام در عراق را تایید کند اما ادعای داعش را "دهشت بار و آینه تمام نمای شهوت خون دانست که این گروه نماینده آن است."

در برخی از این تصاویر افرادی با لباس شخصی در حالیکه در روی زمین یا کف وانتهایی دراز کشیده‌اند قبل و بعد از اعدام نشان داده می‌شوند.

گفته می‌شود این افراد سربازانی هستند که به اسارت گرفته شده‌اند.

برخی منابع به ‌بی‌بی‌سی گفته‌اند پیکار جویان داعش سربازان اسیر را به دو گروه تقسیم کردند، سربازان وظیفه را آزاد و داوطلبان شیعه و اعضای "بریگاد طلایی" دولت عراق را محکوم به مرگ کردند.

به گفته جیم میور خبرنگار بی‌بی‌سی در شمال عراق، اگر این تصاویر اصل باشند این شنیع‌ترین اتفاقی است که بعد از حمله آمریکا و متحدانش به عراق در سال ۲۰۰۳ در این کشور رخ داده است.

دولت عراق مدعی شده در مقابله با پیکارجویان داعش "ابتکار عمل را دوباره به دست گرفته است."

به گفته سرلشکر قاسم عطا سخنگوی ارتش عراق ارتش در عملیات متعددی در حمله به شبه نظامیان داعش موفق بوده و ۲۷۹ نفر از آنان را کشته است اما منابع مستقل هنوز این موضوع را تایید نکرده‌اند.

داعش دو شهر مهم عراق، موصل و تکریت را هفته گذشته به دست گرفت اما ارتش چندین شهرستان را از کنترل این ستیزه جویان خارج کرده است.

گفته می شود ارتش در حال تدارک و تجمع در سامرا برای حمله به تکریت است.