'تمرکز بر متن توافقنامه احتمالی' در مذاکرات هسته‌ای ایران

حق نشر عکس a
Image caption مایکل مان، سخنگوی کاترین اشتون با توییت کردن این عکس از آغاز رسمی مذاکرات خبر داده است

بعد از پایان اولین نشست عمومی دور تازه مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای گروه ۵+۱ مایکل مان، سخنگوی کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا از 'تمرکز بر متن توافقنامه احتمالی' خبر داده است.

دور تازه مذاکرات هسته‌ای ایران و کشورهای گروه ۵+۱ روز سه‌شنبه (۲۶ خرداد) در وین، پایتخت اتریش آغاز شد.

این مذاکرات با هدف دستیابی به توافقی جامع بر سر برنامه هسته‌ای ایران انجام می‌شود.

نشست امروز به ریاست مشترک محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران و خانم اشتون و با حضور نمایندگان آمریکا، روسیه، چین، بریتانیا، فرانسه و آلمان برگزار شد.

"فضای مثبت، بدون تحول فوق العاده"

عباس عراقچی مذاکره کننده هسته ای ارشد ایران فضای پنجمین دور گفتگوها میان کشورش و گروه ۱+۵ را "خوب و خیلی مثبت" توصیف کرده و اظهار امیدواری کرده است که دو طرف تنظیم پیش نویس متن نهایی را در پایان دور جاری گفتگوها شروع کنند.

آقای عراقچی در پایان روز نخست گفتگوها در وین با خبرنگاران صحبت می کرد که توسط پرس تی وی ایران گزارش شده است.

او گفت میان دو طرف هنوز شکاف هایی وجود دارد، اما همه برای رفع آن سخت تلاش می کنند.

او گفت هرچند در وین به طور مختصر به مساله عراق هم پرداخته شد اما تمرکز گفتگوها بر پرونده اتمی ایران بوده است.

آقای عراقچی گفت که هرچند هنوز تنظیم متن توافق نهایی شروع نشده، اما "همه طرف ها امیدوارند تا ۲۰ ژوئیه به توافق برسند."

با این حال او اشاره کرد که که هیچ "تحول فوق العاده ای در این گفتگوها" روی نداده است.

"مساله سانتریفوژها، اختلاف عمده"

همزمان خبرگزاری آسوشیتدپرس به نقل از دیپلمات های مطلع از روند مذاکرات که پشت درهای بسته انجام می شود گزارش داده است که عمده ترین مساله مورد اختلاف تعداد سانتریفوژهای ایران است.

بنابراین گزارش ایران می خواهد تقریبا حدود ۲۰ هزار سانتریفوژ فعال کنونی را نگه دارد اما آمریکا خواستار محدود کردن آن به فقط چند صد سانتریفوژ است.

مسائل مورد اختلاف دیگر به نحوه اصلاح یا بازطراحی راکتور آب سنگین اراک و همچنین تاسیسات زیرزمینی فردو در نزدیکی قم مربوط می شود.

گری سامور که تا سال گذشته عضو تیم مذاکره کننده آمریکا بود و اکنون در اندیشکده مرکز بلفر هاروارد کار می کند به این خبرگزاری گفت:‌ "بعید است که تا پایان ماه ژوئیه توافقی صورت گیرد مگر آنکه ایران حاضر به دادن امتیازی بزرگ باشد."

دیدارهای مقدماتی

پیش از آغاز رسمی این مذاکرات، روز دوشنبه (۲۶ خرداد) وزیر امور خارجه ایران در نشستی سه‌جانبه با آمریکا و اتحادیه اروپا شرکت کرده بود.

در این نشست ویلیام برنز، معاون وزیر امور خارجه آمریکا و خانم اشتون حضور داشتند.

آقای برنز که از چهره‌های اصلی مذاکرات "پشت پرده" ایران و آمریکا بوده، برای نخستین بار در مذاکرات ایران و ۵+۱ شرکت کرده بود.

کسری ناجی، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در محل اجلاس ایران و ۵+۱ می‌گوید آقای برنز روز سه‌شنبه وین را ترک کرده است.

پیش از آغاز نشست عمومی، دیدار دوجانبه‌ای هم میان معاونان وزیر امور خارجه ایران و روسیه برگزار شد.

به گزارش خبرگزاری‌های ایران بعد از این دیدار، سرگی ریابکف، معاون وزیر امور خارجه روسیه گفت نگارش متن توافق جامع بر سر برنامه هسته‌ای ایران 'تقریبا آغاز شده است'.

دور تازه مذاکرات هسته‌ای در حالی آغاز می‌شود که حدود یک ماه به پایان فرصت تعیین‌شده برای رسیدن به یک توافق جامع درباره برنامه هسته‌ای ایران باقی مانده است.

بر اساس توافقنامه ژنو، این فرصت برای شش ماه دیگر قابل تمدید است.

آقای ظریف در هنگام ورود به وین با اشاره به "بحث‌های متعدد" با گروه ۱+۵ در ماه‌های اخیر گفته بود: "فکر می‌کنم باید در این مرحله کار نگارش متن توافق نهایی آغاز شود."

او امکان تمدید توافق موقت فعلی تا شش ماه دیگر راه هم مطرح کرد، اما گفت: "آنچه از بازیگران مختلف غربی به اشکال مختلف دیده و شنیده‌ایم آنها نیز ابراز علاقه کرده‌اند که در همین فرصت تعیین شده شش‌ماهه مذاکرات به نتیجه برسند."

مطالب مرتبط