ظریف طرح موضوع عراق در گفت‌گو با آمریکایی‌ها را تایید کرد

حق نشر عکس AP
Image caption محمدجواد ظریف برای شرکت در مذاکرات هسته ‌ای ایران و گروه ۵+۱ به وین سفر کرده است

محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران طرح موضوع عراق در نشست سه‌جانبه با آمریکا و اتحادیه اروپا در وین را تایید کرده است.

آقای ظریف در گفت‌وگو با خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا موضوع این جلسه را "صرفا هسته‌ای" خوانده اما گفته است: "با توجه به وخامت اوضاع عراق طبیعی است که حتی در جلسه با خانم اشتون و در جلسه سه جانبه اشاراتی به وحشیگری‌های داعش در عراق بشود."

این در حالی است که عباس عراقچی، معاون آقای ظریف و از مذاکره‌کنندگان ارشد ایران، طرح موضوع عراق در این نشست را رد کرده و گفته بود: "فقط موضوع هسته‌ای مورد بحث قرار گرفت."

خبر طرح مسئله عراق در نشست دوشنبه شب ابتدا از سوی آمریکایی‌ها منتشر شد.

یک مقام آمریکایی به خبرگزاری‌ها گفت که موضوع عراق "به صورت گذرا" در این نشست مطرح شده و بعد از آن ماری هرف، سخنگوی وزارت خارجه آمریکا در گفت و گو با سی‌ان‌ان گفت که "بحث مختصری" درباره بحران عراق صورت گرفته است.

این نشست سه‌جانبه به عنوان بخشی از دور تازه مذاکرات هسته‌ای ایران و گروه ۵+۱ روز دوشنبه (۲۶ خرداد) با حضور آقای ظریف، ویلیام برنز، معاون وزیر امور خارجه آمریکا و کاترین اشتون، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا برگزار شد.

پیش از شروع دور تازه مذاکرات ایران و ۵+۱، بعضی مقام‌های آمریکایی، یکی از دلایل حضور آقای برنز در این مذاکرات را تمایل آمریکایی‌ها برای مذاکره با ایران درباره بحران عراق عنوان کرده بودند.

موضع 'نامشخص' ایران

روز دوشنبه جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا گفته بود: "اگر ایرانی‌ها بتوانند به پایان خشونت و بازگرداندن اعتماد به دولت عراق کمک کنند، آمریکا آماده مذاکره با آنها خواهد بود".

هر چند بعد از اظهارات آقای کری، سخنگوی وزارت دفاع آمریکا احتمال همکاری نظامی با ایران بر سر عراق را "مطلقا" رد کرد.

پیشروی‌های خشونت‌آمیز داعش (دولت اسلامی عراق و شام) در عراق نگرانی بین‌المللی را برانگیخته و بعضی مقام‌های غربی خواهان گفت‌وگو یا همکاری با ایران برای پیدا شدن راه حلی برای مقابله با این بحران شده‌اند.

از زمان شروع درگیری‌ها در عراق مقام‌های ایرانی اظهارنظرهای ظاهرا متفاوتی درباره احتمال همکاری با آمریکا کرده‌اند.

حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران روز شنبه (۲۴ خرداد) در یک نشست خبری در تهران گفت: "هرگاه آمریکا علیه داعش اقدامی کرد، می‌شود درباره همکاری با این کشور فکر کرد."

اما علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ملی ایران انتشار اخبار مربوط به همکاری با آمریکا را به رسانه‌های غربی نسبت داد و گفت: "این موضوع کارکرد جنگ روانی دارد و کاملا غیر واقعی است."

مطالب مرتبط