آزادی حسین نورانی‌نژاد با وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی

حق نشر عکس a
Image caption حسین نورانی‌نژاد و همسرش پس از پایان دوره محکومیت آقای نورانی نژاد در سال ۱۳۸۹

حسین نورانی نژاد، از اعضای گروه مشاوران سیدمحمد خاتمی و عضو جبهه مشارکت ایران اسلامی، با وثیقه ۳۰۰ میلیون تومانی آزاد شده است.

به نوشته وب‌سایت کلمه، که اخبار مربوط به وقایع پس از انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ را پوشش می دهد، آقای نورانی نژاد ۲۰ روز از مدت بازداشت خود را در سلول های انفرادی بند دو‌ الف -تحت کنترل سپاه- سپری کرده است.

همین وب‌سایت، پیشتر خبر داده بود که آقای نورانی نژاد در دادگاه بدوی به شش سال حبس تعزیری محکوم شده است.

آقای نورانی‌نژاد اسفند سال گذشته (حدود سه ماه پیش) برای دیدن فرزند تازه متولد شده خود به ایران بازگشته بود، اما اول اردیبهشت ماه امسال در منزلش بازداشت شد.

او سه ماه بعد از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۸۸ هم بازداشت و به اتهام اقدام علیه امنیت ملی محاکمه شده بود. وی پس از گذراندن یک سال زندان، در شهریور سال ۱۳۸۹ آزاد شد و پس از مدتی، به همراه همسر خود برای ادامه تحصیل به استرالیا رفت.

پس از انتخابات ریاست جمهوری ۱۳۹۲، ابتدا همسر آقای نورانی نژاد و پس از مدتی خود او به ایران سفر کردند.

از زمان روی کار آمدن حسن روحانی، رئیس جمهور میانه روی ایران، رئیس جمهور و اعضای هیات دولت ایران، ایرانیان خارج از کشور را به بازگشت به ایران دعوت می کنند.

تسهیل بازگشت ایرانیان خارج از کشور، یکی از وعده های انتخاباتی آقای روحانی بوده است.

به گزارش کلمه، آقای نورانی نژاد بیستم خرداد در شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب به ریاست قاضی ابوالقاسم صلواتی به اتهام "تبلیغ علیه نظام و اجتماع و تبانی" محاکمه شده است.

کلمه می گوید که حکم ۶ سال حبس آقای نورانی نژاد روز گذشته و در دادگاه به او ابلاغ شده است. بر اساس قوانین ایران این حکم اولیه محسوب می شود و قابل فرجام خواهی است.