بررسی روزنامه های صبح تهران؛ چهارشنبه ۲۸ خرداد

روزنامه های صبح امروز تهران در گزارش های خود از وین احتمال داده اند که گفتگوها به توافقنامه نهایی نزدیک می شود. بحران عراق و جنایت های داعش و بازگشایی سفارت بریتانیا در تهران از جمله دیگر خبرهای این روزنامه هاست که در عین حال مسایل مربوط به تیم ملی فوتبال ایران و سرنوشتش در جام جهانی هم با اهمیت دیده شده است.

ایران اشتباه نمی‌کند

حق نشر عکس etemad
Image caption تیتر و عکس مجید بابایی، اعتماد

محمدعلی سبحانی در مقاله ای در آرمان نوشته: داعش و تندروی مذهبی از ویژگی‌های بارز منطقه خاورمیانه در طول سال‌های گذشته محسوب می‌شد. بنابراین پدیده‌ای که در عراق اتفاق افتاده به هیچ‌وجه غریب و تازه نیست. استفاده از احساسات مذهبی در جهت تقویت قدرت سیاسی و نظامی امری است که سال‌ها مورد بهره‌برداری برخی تندروها در خاورمیانه قرار می‌گرفت.

سفیر سابق ایران در اردن اظهار نظر کرده که سوریه بطور مشخص در سه سال گذشته آزمایشگاه و محل تولد گروهک‌هایی بود که بطور مشخص از سوی قدرت‌های منطقه‌ای و بین‌المللی پرورش یافته‌اند. حال این جریان که در عراق هم بی‌سابقه نبوده خودش را در قالب یک گروهک تحت عنوان داعش نمایانده است. در عین حال دولت عراق ضعف‌هایی دارد که هیچ تحلیلگری نمی‌تواند از آن چشم‌پوشی کند.

مقاله آرمان پیش بینی کرده: هسته‌های متحجر در عراق منطقه را در خطر قرار ‌دهند و نتیجه گرفته که همکاری‌های منطقه‌ای و بین‌المللی برای برخورد با این هسته‌های تروریستی در عراق لازم و ضروری است اما ایران به تنهایی نباید خود را در مسائل امروز عراق و نبرد با داعش درگیر کند.

آمارها درست نیست

حق نشر عکس ebtekar
Image caption تیتر و عکس صفحه ابتکار

محمود جامساز در مقاله ای در اعتماد نوشته: در حالی که معاونت برنامه‌ریزی و نظارت راهبردی رییس‌جمهور وضعیت اشتغال در کشور در سال ۹۱و شش ماهه اول سال ۹۲ را مناسب نمی‌داند اما گزارش مرکز آمار ایران حاکی از ایجاد ۷۱۸ هزار شغل در سال ۹۲ است. ناگفته پیداست که با اندکی تامل می‌توان به عدم صحت آمار مذکور پی برد، زیرا اگر برای ایجاد هر شغل ۱۰۰ میلیون تومان هزینه صرف شود ایجاد ۷۱۸ هزار شغل مستلزم انجام ۷۱ هزار و ۸۰۰ میلیارد تومان سرمایه‌گذاری است که چنین امری بسیار دور از واقع است.

نویسنده توصیح داده که وزیر تعاون چندی پیش اعلام کرد هزینه اشتغال هر شغل سه برابر شده یعنی از ۱۵۰ میلیون تومان به ۴۵۰ میلیون تومان رسیده است. از سویی نیز افزایش اشتغال مستلزم ضرورت‌های پیشینی است تا انجام آن را امکان‌پذیر سازد. اهم این ضرورت‌ها رشد اقتصادی است که خود مستلزم افزایش سرمایه‌گذاری و تشکیل سرمایه ثابت می‌باشد، که متاسفانه درصد تشکیل سرمایه ثابت منفی بوده است. ضمن آنکه در برنامه‌های توسعه اقتصادی سوم و چهارم، رشد اقتصادی ۸ درصدی پیش‌بینی شده و توقع ایجاد ۹۰۰ هزار تا یک میلیون شغل وجود داشت که هیچگاه به وقوع نپیوسته است.

مقاله اعتماد بدان جا رسیده که: از سوی دیگر؛ اگر کمی در ارقام اعلامی در مورد تعداد و درصد بیکاری و اشتغال دقیق شویم به اشتباه فاحش مرکز آمار ایران در اعلام رقم وسوسه‌انگیز ۷۱۸ هزار شغل پی خواهیم برد. بر اساس این آمار تعداد شاغلان از ۲۰ میلیون و ۶۲ هزار نفر در سال ۹۱ به ۲۰ میلیون و ۱۳۴ هزار نفر افزایش یافته، یعنی بر تعداد خالص شاغلان تنها ۷۱ هزار و ۸۰۰ نفر افزوده شده است. چنین مستفاد می‌شود که نرخ بیکاری اعلام شده در سال‌های نیز منطبق با واقع نیست.

مزیت پیش‌بینی پذیری

سعید لیلاز در مقاله ای در شرق نوشته روند رو به کاهش قیمت دلار در بازار آزاد ارز طی روزهای اخیر که پس از افزایش حدودا ۱۰ درصدی در سه‌ماه اخیر رخ می‌دهد، پیش از هرچیز بیانگر آن است که پس از تقریبا ۱۰سال، ‌بار دیگر «ثبات» به‌عنوان رکن بنیادین هرگونه پیشرفت اقتصادی در حال بازگشت به ساختار اقتصادی- اجتماعی ایران است.

به نوشته این اقتصاددان: بار دیگر و پس از یک‌دهه، اقتصادگردانان با احتیاط بسیار، اطمینان حاصل می‌کنند که دولت با اخذ تصمیماتی خلق‌الساعه و بدون رعایت اصول علمی، به تغییر ناگهانی سیاست‌ها با پیامد جابه‌جاشدن صدها و هزاران میلیاردتومان منابع و ثروت از یک بخش به بخش دیگر و از یک طبقه اجتماعی به طبقه اجتماعی دیگر- عمدتا و اساسا به زیان محروم‌ترین اقشار جامعه- دست نمی‌زند.

به نظر مقاله شرق: این هر دو یعنی «ثبات» و «پیش‌بینی‌پذیری» که ارکان هرگونه میل به سرمایه‌گذاری بلندمدت بخش خصوصی در حوزه مولد اقتصاد ملی هستند، خود در دولت حسن روحانی مخلوق و مرهون تسلط کامل دولت بر اقتصاد و مهم‌تر از آن اراده این دولت برای اصلاح امور اقتصادی هستند.

خصوصی سازی بر عکس

علامرضا سلامی در سرمقاله دنیای اقتصاد نوشته: شاید نمایش مردم‌پسندانه طرح باعث شد تا اندیشمندان، متفکران و صاحب‌نظران اقتصادی کمتر شهامت آن را پیدا کنند که به این طرح و به‌خصوص به نحوه اجرای آن انتقاد کنند، ولی تحت شرایط آن روز کشور، هر تصمیم به ظاهر حمایت‌گرایانه و در باطن غیر‌کارشناسانه دولت می‌توانست نتیجه عکس بدهد که داد.

به نوشته این مقاله دولت پیشین قبل از تصویب قانون مربوط به اجرای سیاست‌های کلی اصل ۴۴ در مجلس به واگذاری مبالغ هنگفتی از سهام شرکت‌های دولتی تحت سهام عدالت دست زد تا مجلس و حکومت را در مقابل عمل انجام‌شده قرار دهد که داد. آن موقع انتقاد این بود که دولت نمی‌تواند دارایی‌ مردم را به گروه‌هایی از مردم (که الزاما از اقشار کم درآمد نبودند) هبه کند و طبق قانون لازم است این سهام در بورس اوراق بهادار به قیمت تابلو در اختیار خریداران قرار گیرد.

به نوشته این کارشناس اقتصادی: امروزه نیک پیدا است که سهام عدالت یعنی دولت؛ یعنی اگر شرکت تحت تملک سهام عدالت زیان بدهد این زیان نهایتا بر عهده دولت است، اگر ورشکست شد جبران آورده (نیاورده) سهامداران آن به عهده دولت است، اگر قرار باشد در شرکتی افزایش سرمایه داده شود، سهم افزایش سرمایه سهام عدالت به عهده دولت است؛ این وضعیت در مورد رد دیون به صندوق بازنشستگی و سازمان تامین اجتماعی و سایر صندوق‌ها نیز مشابه است.

یوزها و سد بلند آرژانتین

حق نشر عکس farhikhtegan
Image caption کارتون فیروزه مظفری، فرهیختگان

بیژن ذوالفقارنسب در مقاله ای در شرق ضمن اشاره به این که با توجه به بضاعت ما و نحوه آماده‌سازی یوزها در چندماه گذشته، تاکتیک کی‌روش، بهترین گزینه بود نوشته: قبل از آغاز بازی؛ گرفتن یک امتیاز از نیجریه بسیار ایده‌آل به نظر می‌رسید، اما وقتی دقایقی از بازی گذشت دیدیم که نیجریه به هیچ عنوان تیمی که در ذهن داشتیم، نبود و به‌خاطر بسیاری از مسایل اجتماعی و امنیتی در کشورشان و بعضی مسایل فوتبالی، از روزهای اوج‌شان فاصله زیادی داشتند.

این کارشناس فوتبال اظهار نظر کرده که با توجه به روند بازی، اگر ما در ۱۵ دقیقه پایانی به گل هم می‌رسیدیم دور از ذهن نبود. تیم نیجریه بعد از دقیقه ۲۵، تمام اصول تاکتیکی خود را فراموش کرد، آنها حتی از تاکتیک‌هایی که مقابل تیم‌هایی که با فشردگی زیاد بازی می‌کنند نیز استفاده نکردند و در طول بازی؛ غیر از دو یا سه شوت کم‌جان، کار خاصی انجام ندادند. در بازی با آرژانتین هم به‌طور قطع ما با تاکتیکی مشابه روش نبرد با نیجریه، به میدان می‌رویم و به نظر نمی‌رسد با توجه به قابلیت‌های بازیکنان ایران از روش دیگری بخواهیم یا بتوانیم استفاده کنیم.

مقاله تخصصی شرق بدین جا می رسد که: با توجه به قدرت «دریبلینگ» بالای بازیکنان آرژانتینی و غلبه در مصاف‌های تک‌به‌تک؛ کنترل این بازی برای بازیکنان ایران بسیار سخت است، علاوه بر این بازیکنان آرژانتین بازیکنانی با قدرت شوتزنی بالا هستند و می‌توانند برای دروازه ما خطرناک باشند. در جمع‌بندی کلی؛ راه و روش تیم‌ملی ایران در این جام‌جهانی، همان خواهد بود که در بازی با نیجریه دیدیم و با توجه به ظرفیت موجود تیم‌ملی؛ نباید انتظار بازی هجومی داشته باشیم.

نخل ها ایستاده می میرند

مهدی افروزمنش در گزارش اصلی شهروند با عنوان نخل ها این جا ایستاده می میرند نوشته: یک نخل مرده، یک نخل مرده است، دو تا هم اتفاقی نیست اما ۱۰ تا درخت یک گورستان است و یک زمین مرده گور دسته‌جمعی است، یک گور دسته‌جمعی، نفرهای مرده، صدها نفر نخل مرده. شاید هزاران. یک قتل‌عام است و قاتل گاهی خود کشاورزها و بیشتر آب و اینجا میانه آبادان و خرمشهر ده‌ها گور دسته‌جمعی نخلستان‌هاست.

به نوشته این روزنامه نگار: آب که شور شد نفرها مردند. ایستاده مرده‌اند. از تو پکیدند. آب که شور شد کشاورزها منتظر شدند و وقتی از ‌سال گذشت نفرها شروع کردن به مردن. اول نخل‌های کنار کارون و بهمن‌شیر و بعد آنها که آب را پمپاژ می‌کردند. آب که شور شد اول خرما‌ها کوچک شد. بعد برگ‌ها زرد شد و سر آخر درخت‌های بی‌کاکل ماند و کشاورزش. آب که شور شد نفرها مردند و کامیون آوردند که ببردشان.

در ادامه گزارش شهروند آمده: اسم کامیون‌ها و نیسان‌ها شد نفربر. مثل نعش‌کش‌ها و مثل روزهای مرده‌بری. همسایه‌ها هم را دلداری دادند، به دیدن مرده رفتند، شوخی نیست نخل‌ها می‌میرند. کشاورز خوزستانی است و نخل‌هایش، شوخی نیست بعضی نخل‌ها ٥٠‌سال رزق خانواده را داده بودند؛ از پدر به پسر. دم درهای خانه ایستادند و زمزمه کردند که آب شور شده. بعضی اما منتظر نشدند، قاتل شدند.

برگزار نمی‌شود

حق نشر عکس na
Image caption کارتون نعیم تدین، شهروند

پدرام ابراهیمی در ستون طنز شهروند نوشته: کنسرت گروه موسیقی «گلبانگ چکاوک» که برای آن بلیت‌فروشی نیز صورت گرفته بود، لغو شد. بیژن مجعّد، سرپرست این گروه به خبرنگاران گفت: «علت لغو کنسرت ما، استفاده از ساز و وجود آواز در کنسرت اعلام شده و به ما گفته‌اند در صورت حذف این ۲مورد، اجرای کنسرت بلامانع است.» شنیده‌های ما حاکی از ابراز تاسف وزیر ارشاد از این اتفاق است.

طنزنویس بر همین ترتیب به مسایل فرهنگی دیگر هم پرداخته و از جمله نوشته: بررسی این کتاب حدود دودهه به طول انجامید چراکه بررسین محترم با دستگاه‌های مخصوص رمزگشایی و ذره‌بین نانو عدسی این کتاب را بررسی می‌کردند تا مبادا کد یا سیگنال خاصی در آن نهفته باشد که ظاهرا با رفع شدن این ابهامات، کتاب زوال تیمسار به زودی راهی بازار خواهد شد. این کتاب شامل رو و پشت جلد بوده و بدون صفحات داخلی، برای استفاده به‌عنوان کلاسور در اختیار علاقه‌مندان قرار می‌گیرد.

حکمت‌آبادی نویسنده این رمان در فیس‌بوک خود نوشت: «بنده به آینده امیدوارم چراکه این سبیل‌ها را در برزیل زرد نکرده‌ام و می‌دانم اگر ما همین‌طور به مقاومت‌مان ادامه دهیم می‌توانیم در آینده شابک و فهرست را هم چاپ کنیم.» وزیر ارشاد نیز با اجازه Share کرد.

مطالب مرتبط