مصباح یزدی خطاب به روحانی: اگر انقلاب نمی‌کردیم پیشرفته‌تر بودیم

حق نشر عکس Fars

محمد تقی مصباح یزدی از روحانیون ارشد ساکن قم بار دیگر بدون نام بردن از حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران وی را متهم کرده که "دین خود را با الهام از فرهنگ غربی تفسیر" می‌کند و تاکید کرده اگر حل مشکلات اقتصادی و مادیات مسئله ما بود انقلاب نمی کردیم، پیشرفته‌تر بودیم.

به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران - ایسنا - محمدتقی مصباح یزدی، که در دیدار با اعضای شورای مرکزی حزب مؤتلفه اسلامی، سخن می‌گفت، با اشاره به گذشت ۳۵ سال از انقلاب تاکید کرده که "بسیاری از کسانی که در طول نهضت، منبرها رفته و سخنرانی‌ها کردند، قلم زده و مقاله‌ها نوشتند، زندان رفته و شکنجه‌ها شدند، عقب‌گرد کرده‌اند!"

این روحانی ارشد که زمانی از حامیان محمود احمدی نژاد بود، گفته است که "اولین کسانی که سعی می‌کردند در سخنرانی‌هایشان در مسجد اعظم قم یا تهران، حتی با استدلال به آیات قرآن، عنوان امام را برای امام خمینی(ره) ترویج کنند و امروز برخی از آنها برگشته‌اند. کسانی که برای جهاد و شهادت، سخنرانی‌های پرشور داشتند، امروز عقب‌گرد کرده‌اند."

وبسایت جماران نزدیک به خانواده آیت‌الله روح‌الله خمینی بنیانگذار جمهوری اسلامی در مطلبی پیرامون لقب "امام" برای او می‌نویسد که لفظ "امام خمینی" را اولین بار حسن روحانی در مراسم یادبود مصطفی خمینی، فرزند آیت الله خمینی در مسجد ارک تهران در سال ۵۶ به کار برد.

آقای مصباح یزدی بدون نام بردن از فرد خاصی گفته که "برخی از افراد همواره شعار داده و دائم از لفظ 'مقام معظم رهبری' دم می‌زنند، اما در عمق دل، اصلا ولایت‌فقیه را قبول ندارند، بلکه عمیقاً باور دارند تنها راه نجات بشریت، ایدئولوژی لیبرال و دموکراسی لیبرال است، هرچند در این قالب، دین هم محدود به نماز، روزه، سینه‌زنی و روضه‌خوانی می‌تواند وجود داشته باشد. "

این روحانی ساکن قم که به عنوان یکی از حامیان آیت‌الله علی خامنه‌ای رهبر ایران به شمار می‌رود گفته که "اگر دین منحصر در نماز و روزه و سینه‌زنی بود، پس چرا انقلاب شد؟ مگر روضه‌خوانی از درون کاخ بصورت مستقیم پخش نمی‌شد؟ مگر در زمان شاه قرآن منتشر نمی‌شد؟ مگر حتی در ماه‌های رمضان از سحر تا صبح صدای مناجات‌ها بلند نبود؟ اگر اسلام همین بود، چرا امام (ره) نسبت به اسلام احساس خطر کرد؟ "

محمدتقی مصباح یزدی در اشاره ای تلویحی به دوره تحصیلات حسن روحانی در بریتانیا، گفته است: "وقتی افرادی مبانی دینی خود را سال‌ها در حوزه‌های علمیه شناخته‌اند و با چند سال حضور در آمریکا یا انگلیس، این‌چنین تغییر کرده‌اند، چگونه می‌توان انتظار داشت که با چند سخنرانی تفکرشان عوض شود؟ البته آن‌ها دشمن قسم‌خورده اسلام نیستند اما فکرشان عوض شده و اتفاقاً دشمن هم وقتی زمینه را مساعد دیده، روی فکر آن‌ها کار کرده است."

حق نشر عکس MEHR
Image caption به گفته مصباح یزدی باید برای دین آیت الله خمینی احساس خطر کرد و "گرنه دین‌شناسان قلابی به میدان آمده و دین را هرگونه می‌خواهند به مردم می‌فهمانند."

آقای مصباح یزدی سپس بدون نام بردن از آقای روحانی، گفته است که "اینکه شخصی بگوید عده‌ای دین را نمی‌شناسند و متوهم هستند، در همین مسأله ریشه دارد. چون این عده، دین خود را با الهام از فرهنگ غربی تفسیر می‌کنند و شناخت آنها نسبت به دین، به گونه‌ای نیست که امام(ره) آن را معرفی کرد."

آقای روحانی در سخنانی در روز دهم خرداد در پاسخ به انتقاد برخی امامان جمعه که گفته بودند حکومت اسلامی "وظیفه دارد مردم را به بهشت ببرد حتی به زور شلاق" گفته بود "برخی بیکار و دچار توهمات هستند و مدام غصه دین و آخرت مردم را می خورند، نه دین را می‌دانند چیست و نه می‌دانند آخرت چیست اما همیشه غصه آخرت را می خورند."

آقای مصباح یزدی همان زمان هم در پاسخ به این گفته آقای روحانی گفته بود که " خودت دین‌ات را از کجا یاد گرفته‌ای."

محمدتقی مصباح یزدی تمرکز دولت بر حل مشکلات اقتصادی را نیز مورد انتقاد قرار داده و گفته است: "اگر قرار بود مشکل اصلی ما، اقتصاد و مادیات باشد، که در این صورت اگر انقلاب نمی‌کردیم، بهتر بود."

این روحانی ساکن قم هشدار داده که باید دینی را که آیت الله خمینی بنیادگذار جمهوری اسلامی برای آن احساس خطر می‌کرد، شناخت "وگرنه دین‌شناسان قلابی به میدان آمده و دین را هرگونه می‌خواهند به مردم می‌فهمانند."

انتقادات آقای مصباح یزدی علیه دولت روحانی در حالی شدت گرفته است که وی در اواخر دولت محمود احمدی نژاد دست از حمایت از وی برداشته بود و وقتی آقای روحانی در انتخابات برنده شد، آقای مصباح یزدی گفت " با تدبیر خدا کسی روی کار آمد که هوای خط رهبری را داشته باشد."