بررسی روزنامه‌های صبح تهران: ‌‌پنج‌شنبه ۲۹ خرداد

حق نشر عکس Jahan Sanat

بحران عراق و مذاکرات هسته‌ای ایران و شش قدرت جهانی همچنان در صدر گزارش‌ها و مقالات روزنامه‌های امروز صبح تهران قرار دارد.

طوفانی که آمریکا درو می‌کند!

جعفر بلوری در سرمقاله روزنامه کیهان نوشته است؛ آمریکا از بدو شروع بحران اوکراین که در مقابل بحران عراق چیزی نیست، روسیه را به اتهام کمک کردن به جدایی‌طلبان اوکراینی تحت فشارهای سیاسی و اقتصادی قرار داده و حتی حاضر شده هزینه‌های طاقت‌فرسای احیای جنگ سرد با روسیه را به جان بخرد.

با ذکر این مقدمه نویسنده سرمقاله این روزنامه پرسیده که پس چرا در عراق با وجود آگاهی قطعی از این که سعودی‌ها در حال حمایت از به تعبیر کیهان آدمخواران داعش هستند، اقدامی صورت نمی‌دهد و این همه تعلل واقعا برای چیست؟

آقای بلوری با یادآوری این که در ماجرای افغانستان هم ایران به آمریکا کمک کرد اما بلافاصله رئیس جمهوری وقت آن کشور ایران را از جمله محور شرارت خواند، بدیهی دانسته که مسئولان جمهوری اسلامی فریب سیاست‌های آمریکا را نخواهند خورد.

و خلاصه این که به نظر روزنامه کیهان انتقال تجربیات ایران در مقابله موفق با انواع بحران‌ها به دولت عراق می‌تواند کمک موثری به آن کشور باشد؛ تجربیاتی که در سوریه، ائتلاف همه‌جانبه و پرهزینه کشورهای غربی، عربی و عبری را علیه دولت آن به شکست کشاند و بادی را که آمریکا و متحدانش کاشتند به طوفانی علیه آنها بدل کرد.

کردستان عراق و مقابله با تروریسم

حق نشر عکس Etemaad

علی خرم، مدرس حقوق بین‌الملل دانشگاه در روزنامه اعتماد نوشته است؛ اکنون که تروریست‌های پرورش یافته در داخل سوریه عازم عراق شده و تحت نام داعش ناقوس مرگ را می‌نوازند، مجددا نگاه‌ها به سوی چگونگی واکنش و عملکرد کردهای عراق معطوف شده است.

از همین رو نجیروان بارزانی، نخست وزیر اقلیم کردستان عراق به ایران سفر کرده تا دیدگاه‌های کردهای عراق را با طرف ایرانی در میان گذاشته و نحوه همکاری خود را روشن سازند.

به اعتقاد نویسنده پدیده داعش یقینا محکوم به شکست خواهد بود و نه تنها قدرت‌های منطقه‌ای بلکه قدرت‌های جهانی را به نوعی به ائتلاف علیه خود فرا می‌خواند و از این رهگذر خواهد بود که ضرورت همکاری کردهای عراق با دولت آن کشور و دول همسایه چون ایران، ترکیه و سوریه روشن می‌شود.

تیغ تکفیری‌ها و بازار نفت

حق نشر عکس Shargh

غلامحسین حسن‌تاش، کارشناس انرژی در سرمقاله روزنامه شرق نوشته است؛ وسعت‌گیری اخیر تحرکات سلفی‌های افراطی موسوم به گروه تکفیری‌های داعش در عراق از جهات مختلف و از جمله از جهت آثار و تبعات آن بر بازار نفت قابل تامل است.

به نظر نویسنده امنیت عراق با وجود برنامه‌های ظرفیت‌سازی تولید نفت آن کشور در کنار حل مسائل ایران، موقعیت بی‌بدیل بعضی از کشورها در بازار نفت را دچار چالش خواهد کرد. کشورهای ترویج‌کننده تفکر سلفی که امنیت‌شان به موقعیت بی‌بدیلشان در بازار نفت گره خورده است، طبعا از چنین امری خشنود نیستند.

به اعتقاد نویسنده سرمقاله شرق، از منظر قیمت‌های جهانی نفت هم اگر توسعه ناامنی در عراق موجب کاهش یا توقف صادارت نفت آن کشور شود، افزایش قیمت‌های نفت را در پی خواهد داشت که شرایط کنونی اقتصاد جهان تحمل آن را ندارد.

بازگشت انگلیسی‌ها یعنی اعتدال!

حق نشر عکس Vatan Emrooz

وطن امروز یکی از روزنامه‌های اصولگرایان تندرو ایران در صفحه اول خود نوشته که بازگشایی سفارت انگلیس در تهران یعنی اعتدال ایرانی؛ این را اصلاح‌طلبان حامی دولت می‌گویند. به گزارش این روزنامه بررسی رفتار اصلاح‌طللبان و حامیان دولت نسبت به افزایش احتمال بازگشایی سفارت انگلیس در تهران نشان می‌دهد که آنها به شدت از این موضوع استقبال می‌کنند.

در پایان این گزارش آمده که نوع رفتار جریان اصلاح‌طلب در مواجهه با انگلستان و آمریکا تنها به این موضوع و این روزها ختم نمی‌شود. اما این رفتار آنجا جای تالم و تاسف دارد که حتی در شرایطی که منافع ملی ما با منافع غرب در تعارض است، جریان اصلاحات بازهم به جای دفاع از منافع ملی، منافع غرب را ترجیح می‌دهد. نمونه این رفتار در جریان معرفی حمید ابوطالبی به عنوان نماینده پیشنهادی ایران در سازمان ملل به خوبی قابل مشاهده بود تا جایی که برخی فعالان اصلاح‌طلب حامی دولت با انتقاد شدید نسبت به وزارت خارجه معرفی ابوطالبی برای حضور در سازمان ملل را نوعی توهین به آمریکا عنوان کردند.

جبران گذشته، هجمه به اکنون

حق نشر عکس Arman

مطهره شفیعی با اشاره به اظهارات اخیر آیت‌الله محمدتقی مصباح یزدی که گفته اگر قرار بود مشکل اصلی ما، اقتصاد و مادیات باشد که در آن صورت انقلاب نمی‌کردیم، بهتر بود، در روزنامه آرمان نوشته است؛ او چند صباحی است که رفتاری کاملا متفاوت با روزهایی دارد که دولت‌های نهم و حتی دهم بر سر کار بودند. در آن دوران توصیه آیت‌الله مصباح یزدی حمایت بی‌ چون و چرا از دولت وقت بود.

نویسنده این گزارش در نهایت نوشته به نظر می‌رسد مصباح یزدی از سال ۸۴ به امروز مسیر پرفراز و نشیبی طی کرده است و اکنون با انتقاد از دولت اعتدال درصدد جبران بخشی از حمایت‌هایش از دولت قبل و افرادی است که نتوانستند کارنامه خوبی ارائه دهند. اما برخی معتقدند شیوه جدید او هم نه تنها جبران گذشته را نخواهد کرد بلکه برای جایگاه او هم مثبت ارزیابی نمی‌شود.

عدم دخالت دولت در تعیین نرخ ارز

حق نشر عکس Jahan Sanat

علی قنبری، کارشناس مسایل اقتصادی در سرمقاله روزنامه جهان صنعت نوشته است؛ دولت نباید در تعیین نرخ ارز دخالت داشته باشد، بلکه وظیفه بانک مرکزی است که نرخ ارز را با توجه به شرایط اقتصادی کشور تنظیم کرده، نوسانات آن را بگیرد و به نحوی عمل کند که اقتصاد به صورت تک نرخی تداوم پیدا کند.

به نظر نویسنده در غیر این صورت مفاسد و مشکلات عدیده‌ای در اقتصاد به وجود می‌آید، کما این که بسیاری از مفاسد چند وقت اخیر مانند رانت‌های سه هزار و یازده هزار میلیاردی و غیرو به دلیل اقتصاد و سیستم بانکی فاسد بوده که تمام اینها ناشی از چند نرخی شدن ارز است.

مطالب مرتبط